Mart oyida Moskvadagi “Krokus siti holl”da sodir etilgan teraktdan jabrlangan oilalarning 100 nafar farzandi Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi “Anor” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida ikki hafta dam oladi. Bu haqda “Gazeta.uz”ga O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi matbuot xizmati xabar berdi.
“Bizni juda iliq kutib olishdi”, deydi 12 yoshli Lev Kolchin. “Oyim O‘zbekistonga borasanmi, deb so‘raganda ikkilanib qolgandim. Bu yerga kelishim bilanoq qarorim xato emasligini angladim. O‘ylaymanki, yozgi ta’til men va do‘stlarim uchun unutilmas bo‘ladi”.
Bolalarni oromgohga jo‘natishdan avval ularga sport kiyimlari, zarur texnik jihozlar berildi.
Oromgohdagi mavsumning ochilish marosimida O‘zbekiston maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi raisi o‘rinbosari Baxtiyor Maxmadaliyev, O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Zulayho Maxkamovalar ishtirok etdi.
Ikki hafta davomida ular sport musobaqalari va mahorat saboqlarida qatnashadi, ularga taniqli sport ustalari saboq beradi. Bundan tashqari, ular ixtiyorida rasm, raqs, teatr, musiqa to‘garaklari, kompyuter sinfi, kutubxona bo‘ladi.
Shuningdek, “Suv to‘lqinlari” festivali, “Neptun kuni”ga bag‘ishlangan suv o‘yinlari va komikslar, kino kechalari va spektakllar namoyishi, ““Anor”da baxtli bolalik” videotanlovi o‘tkazish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, mehmonlarni Samarqand shahridagi tarixiy obidalar va “Boqiy shahar” majmuasiga bo‘ladigan qiziqarli ekskursiya kutmoqda.

100 детей из семей, пострадавших при теракте в «Крокус сити холле» в Москве в марте, проведут две недели в детском оздоровительном лагере «Анор» в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Федерации профсоюзов Узбекистана.
«Я колебался, когда мама спросила, поеду ли я в Узбекистан. Как только приехал сюда, понял, что моё решение не было ошибкой. Думаю, летние каникулы будут незабываемыми для меня и моих друзей», — рассказал 12-летний Лев.
В церемонии открытия сезона в лагере приняли участие заместитель премьер-министра Зулайхо Махкамова, министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова и зампредседателя Федерации профсоюзов Бахтиёр Махмадалиев.
В лагере дети будут участвовать в мастер-классах и спортивных турнирах, их будут обучать известные мастера спорта. В их распоряжении также будут кружки рисования, танцев, театрального мастерства, музыки, компьютерный класс и библиотека.
Запланированы фестиваль водных видов спорта, конкурсы, квесты, комические эстафеты, показы фильмов и спектаклей и другие мероприятия.
Ребят также ждут экскурсии по историческим местам и достопримечательностям Самарканда, говорится в сообщении.