26-sentabr kuni Londondagi Britaniya muzeyida O‘zbekistonning muzey kolleksiyalariga mansub 14 ta eksponatni qamrab oluvchi “Ipak yo‘llari” ko‘rgazmasi o‘z ishini boshlaydi, deya xabar bermoqda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi.
Ko‘rgazma uchun eksponatlar “Samarqand” davlat muzey-qo‘riqxonasi hamda O‘zbekiston davlat san’at muzeyi tomonidan taqdim etiladi. Aksariyat ashyolar, jumladan, shatranj donalarining eng ko‘hna to‘plamlaridan biri va Afrosiyobdagi hashamatli 6 metrlik “Elchilar xonasi” devoriy surati Londonda ilk bor namoyish etiladi.
Milodiy 500−1000-yillarga tegishli eksponatlar orasida Markaziy Osiyoning Buyuk Ipak yo‘li tarixidagi ahamiyatga ega Varaxsha saroyi mehmonxonasining devoriy surati (VIII asr), qopqoqli suyakdon (VI-VII), so‘g‘d yozuvi tushirilgan kumush idish (V), Kofirqal’a xarobasiga oid ko‘za (VI-VII) va boshqa noyob arxeologik topilmalar mavjud
“„Ipak yo‘llari“ men direktor bo‘lgan chog‘imdan buyon ilk ko‘rgazma loyiham hisoblanib, u xalqaro madaniy hamkorlik uchun betakror imkoniyat yaratgan holda mavjud tasavvurlarga chaqiriq tashlashi meni hayratga soladi”, — dedi Britaniya muzeyi direktori Nikolas Kullinan.
Ko‘rgazma ochilishi arafasida London Kolizey teatri sahnasida O‘zbekiston milliy orkestri va Kirill Rihter tomonidan jamoatchilikka “Vaqt qumlari” asari hamda O‘zbekiston milliy baletining “Lazgi. Muhabbat va qalb raqsi” balet spektakli spektakli taqdim etiladi.
“Ipak yo‘llari” ko‘rgazmasi 26-sentabrdan 2025-yilning 23-fevraliga qadar Britaniya muzeyidagi “Sainsbury” ko‘rgazmalar galereyasida namoyish etiladi.

14 экспонатов из музейных собраний Узбекистана будут показаны в рамках выставки Silk Roads («Шёлковые пути»), которая откроется 26 сентября в Британском музее в Лондоне. Об этом сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
В экспозиции будут представлены настенная роспись Красного зала дворца Варахша, оссуарий c крышкой, серебряное блюдо с согдийскими надписями, кувшин из Кафыр-калы и другие уникальные археологические находки из Самаркандского государственного музея-заповедника и Государственного музея искусств Узбекистана.
Многие из предметов будут показаны в Лондоне впервые, включая один из самых древних наборов шахматных фигур и монументальную шестиметровую настенную роспись из «Зала послов» в Афросиабе.
«Масштабная по своему размаху и огромная по географическому охвату, выставка Silk Roads продемонстрирует, как перемещения людей, предметов и идей по Шёлковому пути способствовали формированию культуры и истории. Проект сосредоточится на определяющем периоде их истории, с 500 по 1000 гг. н.э.», — говорится в сообщении.
Выставка Silk Roads будет открыта с 26 сентября 2024 года по 23 февраля 2025 года в галерее выставок Сэйнсбери в Британском музее.