Telegram orqali notkoin yig‘ib, uni 800 ming so‘mga sotgan 24 yoshli TerDU bitiruvchisi 10 sutkaga qamalgani haqida xabar bergandik. Yigitga nisbatan qamoq jazosining tayinlanishi tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Muxbirimiz Mirolim Isajonov jazo muddatini o‘tab bo‘lganidan so‘ng Ismoiljon Normamatov bilan uchrashib, mazkur voqea, bu uning o‘qishi va hayotiga qanday ta’sir qilgani haqida so‘radi, shuningdek, bunday jazoning qanchalik asosli ekani haqidagi fikriga qiziqdi.
— Sizda kriptovalyutalar, xususan, notkoinga qiziqish qachondan boshlangan?
— Aslida kriptovalyutalar, umuman, jahon savdo bozorida onlayn savdo qilish jarayonlari meni doim qiziqtirgan. Ko‘rgan bo‘lsangiz kerak, oxirgi paytlarda O‘zbekiston miqyosida [telefon] ekrani ustiga barmoq bilan urish orqali pul topishga qiziquvchilar ko‘paydi. Menda ham taxminan 1−1,5 oy avval shunday qiziqish paydo bo‘ldi. Telefon ekraniga bosib, rostdan pul topish mumkinmi, degan savolga javob qidirish ortidan notkoin yig‘ishni boshladim. Bundan oldin boshqa kriptovalyutalar bilan ishlab ko‘rmaganman, notkoin — birinchisi.
— Kriptovalyutalar bilan bog‘liq O‘zbekiston qonunchiligidan xabardormidingiz?
— O‘zbekistonda noqonuniy kriptovalyutalar oldi-sotdisiga javobgarlik belgilangani to‘g‘risidagi qonunga ko‘zim tushgan edi. Lekin uni hali jarayonda deb o‘ylaganman, ya’ni qonun ishlab chiqilgan, ammo aniq kuchga kirgan sanasi bo‘lmagani uchun ikkilanish bo‘lgan. Notkoin birjaga chiqqanini va Telegram tarmog‘ida notkoin savdosi avj olganini ko‘rib, demak, shuncha odam bu bilan shug‘ullanayotgan ekan, men ham oldi-sotdi qilsam bo‘larkan, degan fikr tug‘ilgan.
— Notkoinni qachon, qanday qilib olgansiz? Jarayon haqida gapirib bersangiz.
— Telefon ekrani ustiga bosish orqali yig‘ilgan notkoinni Telegram koshelyokka o‘tkazib borganman, ma’lum miqdorga yetgach, 2024-yil 31-may kuni notkoin sotishga qaror qildim. Telegram`da bir odam bilan notkoin oldi-sotdisi haqida gaplashdik, u 800 ming so‘mga sotib olishini yozdi. Men 500−600 ming so‘m atrofida sotilsa kerak, degan fikrda edim. Lekin u taklif qilgan pul miqdori men o‘ylagandan ham ko‘ra ko‘proq bo‘lgani uchun ayni o‘zi bilan ishni bitira qoldim. O‘sha vaqtda birjadagi narx ko‘rsatkichlarini har kuni kuzatmasdim. Men unga bank plastik kartamning raqamini yozib yubordim, u esa menga bir ayol nomidan 800 ming so‘m o‘tkazib berdi. Shundan so‘ng o‘zimdagi 4650 miqdordagi notkoinni uning Telegram koshelyogiga o‘tkazdim. Jarayon shunday kechgan.
— Sud hukmiga ko‘ra, ustingizdan ariza tushgan va shunga asosan tergovga qadar tekshiruv ishlari olib borilgan. Ustingizdan kim va nima maqsadda shikoyat qilgan?
— Chilonzor tumani ichki ishlar bo‘limiga ustimdan ariza tushgan. Mening bank plastik kartamga 800 ming so‘m pul aldov yo‘li — firibgarlik bilan undirilgan ekan, ya’ni men notkoin sotgan odam bir ayolga kvartira ijraga beraman, oldindan buncha to‘lov, keyin mana shuncha to‘lov qilasiz deb aytgan va ayol mening plastik kartamga oldindan pul o‘tkazgan. Bu holatdan ichki ishlar xodimi bilan suhbatlashgan paytim xabar topdim.
IIB xodimi mendan dastlab “Uy ijarasi bilan shug‘ullanasizmi?” — deb so‘radi. Men bunday faoliyat yuritmasligimni aytdim. Chunki yashash va o‘qish joyim Surxondaryoda, Toshkentdagi kvartira narxlari va boshqa narsalar haqida bilmayman. Ichki ishlar xodimi 800 ming so‘m plastik kartamga nima sababdan tushganini so‘raganida bor gapni aytdim: notkoin sotganimni ma’lum qildim. Ular O‘zbekistonda notkoin oldi-sotdisi mumkin emasligini ta’kidlab, mendan bu bo‘yicha mavjud qonunlarni bilish yo bilmasligimni so‘radi. Men esa yo‘q, deya javob berdim. Toshkentga kelganimdan keyin IIB xodimi bilan tanishdik. Menga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 155−4-moddasi (Kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilikni buzish) bilan ayblov qo‘yildi. Sudda hech qaysi yaqinlarim qatnashgani yo‘q, sud jarayoni onlayn bo‘ldi.
— IIB xodimi sizga qo‘ng‘iroq qilganida xayolingizdan qanday fikrlar o‘tdi?
— Ichki ishlar xodimi birinchi dadam bilan bog‘langan. Otam “Nega militsiya xodimi seni so‘rayapti, nima ish qilding?” — deb xavotir oldi. Keyin ularga vaziyat haqida gapirib berdim: o‘zimdagi notkoinni sotganimni aytdim, buni havodagi pul desa ham bo‘ladi. Chunki investitsiya kiritmaganman yoki mehnat qilib topmaganman.
— Sud hukmida sizning qo‘l telefoningiz va bank plastik kartangiz tegishli tartibda yo‘q qilishi qayd etilgan. Telefoningiz sizga qanchalik qadrli edi?
— Hamma uchun o‘zi mehnat qilib topgan, xarid qilgan har qanday buyumi qadrli hisoblanadi. O‘sha telefonni o‘zim mehnat qilib olgan edim, qadrli edi. Hozir endi uni qaytarishning imkoni yo‘q baribir. Qonunchilikda operatsiya amalga oshirilgan har qanaqa texnika qurilmalari musodara qilinishi belgilab qo‘yilgan ekan.
— Kriptovalyutalarning birjadan tashqari oldi-sotdisi uchun qamoq jazosining berilishi qanchalik to‘g‘ri deb o‘ylaysiz?
— O‘zbekistonda qonunni bilmaslik jazodan qutulib qolishga sabab bo‘lmaydi. Lekin qamoq jazosi nisbatan kamroq berilishi kerak edi. Ma’muriy qamoq qo‘llanishi mumkin bo‘lmagan shaxslarga jarima bazaviy hisoblash miqdorining 20 baravaridan boshlanar ekan, bu miqdor ham ancha summani tashkil etadi. Menga o‘xshab notkoinni 800 ming so‘mga sotganlar uchun 6−7 million so‘m jarima to‘lash og‘ir bo‘ladi.
— Sizga 10 sutka ma’muriy qamoq jazosi berilishi tarmoqlarda keng muhokama qilindi, ko‘pchilik bu og‘ir jazo ekanini ta’kidladi. O‘zingiz bunga qanday qaraysiz?
— Menga yengillik berilishi kerak edi, deb o‘ylayman. Chunki ichki ishlar xodimiga notkoin sotganimni o‘zim ma’lum qildim, ariza yozgan ayolni men aldamagan edim. Bundan tashqari, men notkoin oldi-sotdisi jarayoni ustida qo‘lga tushmaganman hamda bu faoliyat bilan oldin ham shug‘ullanmaganman, bu birinchisi edi. Sud shularni inobatga olgan holda nisbatan yengil jazo yoki birinchi marta qilayotganim bois ogohlantirish yo kamroq sutkaga qamoq jazosi berishi adolatdan bo‘lardi, degan fikrdaman. Sud jarayonida o‘zimni tanishtirdim, oliy ta’lim muassasasida bitiruvchi talabaman. 10 sutkalik qamoq jazosi o‘qishimga ta’sir qilyapti. O‘qituvchilarimiz bitiruv malakaviy amaliyot baholari qo‘yilmasligini va yakuniy imtihonlarga kiritilmasligimni aytishmoqda. Bu esa o‘qishni bitirishim, o‘z vaqtida diplom olishimga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
— Sizningcha, qamoq jazosining chora sifatida qo‘llanishi natija beradimi?
— Internet tarmog‘ida, birjada ishlab, aqliy mehnat evaziga yaxshi daromad topishning o‘ziga yarasha qiyinchiliklari, risklari bor. Bu borada qo‘llab-quvvatlash kerak, deb o‘ylayman. Yevropada, rivojlangan mamlakatlarda kriptovalyuta sohasi, umuman, elektron hamyonlar va pullar qo‘llab-quvvatlanadi. Germaniyaga borganimda ko‘chalarda kriptodo‘konlarni ko‘rganman. U yerlarga kirib, siz o‘z pulingizni turli ilovalar yordamida oson va tezroq yaqinlaringizga jo‘natishingiz mumkin. Hozirgi kunda O‘zbekistonda ham treydingni o‘rgatadigan ko‘plab o‘quv kurslari ochilmoqda. Bu odamlarni, ayniqsa, yoshlarni qiziqtiryapti, aqliy mehnat orqali ham daromad topish mumkin, degan nazariya ommalashyapti. Lekin bu sohada qamoq jazosi, jarimalar yoki qandaydir taqiqlarning qo‘llanishi sohaning kelajakda rivojlanishiga turtki bo‘lmaydi, nazarimda.
Notkoin O‘zbekistonga ancha-muncha pul olib kirdi, deb o‘ylayman. Chunki odamlar telefon ekrani ustiga urish evaziga pul topyapti, ko‘pchilik mo‘maygina daromad qilib oldi. Boshida Telegram foydalanuvchilaridan investitsiya talab qilinmadi yoki boshqa shartlar qo‘yilmadi. Bu orqali ba’zi oilalarga ozroq bo‘lsa ham pul olib kirildi. Boshida notkoinga ishonmaganlar ham hozir telefon ekraniga urib, pul topyapti, buning tarafdorlari ko‘paymoqda.
— Sizdan notkoin sotib olib, Telegram orqali muloqot qilgan odam bilan keyin qayta bog‘lanib ko‘rmadingizmi?
— Ichki ishlar xodimi agar o‘sha odamni topishda yordam bersam, menga yengillik bo‘lishini aytdi. U odamga Telegram`dan yana notkoin borligi va uni sotmoqchiligimni, agar oladigan bo‘lsa, bog‘lanish uchun telefon raqamimni ham yozdim, u yozganlarimni o‘qidi va birdaniga bloklab qo‘ydi. Telegram akkauntini va yozganlarimni, uni bloklaganini skrinshot qilib, IIB xodimiga jo‘natdim.
notcoin, kriptovalyuta
— Atrofdagilar va yaqinlaringizning sizga nisbatan munosabati qanday bo‘lyapti?
— Qamoq jazosini o‘taganim haqida ayrimlar eshitgan, ba’zilar bexabar bo‘lgan. Lekin [jamiyatimizda] qamoqqa olingan shaxsga nisbatan fikrlar o‘zgarishi aniq. 10 sutkaga qamalganim tarmoqlarda shov-shuv keltirib chiqargani uchun “Bu yigitga baxt qushi qo‘ndi”, deya talqin qilganlar ham bo‘ldi. Telegram asoschisi Pavel Durovning men bilan uchrashgani O‘zbekistonga kelishi haqida ham mish-mishlar tarqalibdi. Mendagi holat shov-shuv bo‘lmaganida buni ko‘pchilik to‘g‘ri qabul qilmas edi. Ammo tarmoqlardagi izohlarni o‘qib chiqsam, 10 sutkalik qamoq jazosining berilishiga odamlar turlicha: “Bu bolaning kelajagi kuydi”, “Endi davlat ishiga kira olmaydi”, “Bunga hech kim qizini bermaydi” kabi fikrlar bildirilibdi. Bunday izohlar menga qattiq ta’sir qilgani yo‘q. Negativ fikrlardan tashqari, pozitiv, kayfiyatimni ko‘taradigan gaplar ham yozilgan, ularni o‘qib, xursand bo‘ldim.
— Notkoin jamoasi sizga yangi iPhone sovg‘a qilmoqchi ekanini ma’lum qildi. Siz o‘zingiz bu haqda qachon bildingiz? Shundan so‘ng notkoin jamoasidan kimdir sizga aloqaga chiqdimi?
— 10 kunlik qamoq jazosini o‘tab chiqqanimdan keyin bu haqdagi xabarlarga ko‘zim tushdi. Ammo internet foydalanuvchilarining izohlari dilimni xira qildi. “10 sutkalik qamoq uchun bitta iPhone berilishi zo‘r”, “Agar iPhone berishsa, men ham o‘tirib berardim qamoqda”, “Bu — mening qarindoshim”, “10 sutkaga qamalgan bola men bo‘laman” kabi izohlarni o‘qib, xafa bo‘ldim. O‘z ozodligini bitta telefon uchun almashtirish — ahmoqlik. Ushbu masalada notkoin jamiyatidan hech kim hali menga aloqaga chiqqani yo‘q.
— Kelgusida shu kabi kriptoaktivlar muomalasini davom ettirasizmi?
— Menga birinchi martaga ma’muriy jazo qo‘llandi. Agar shunday holat bir yil ichida yana takrorlansa, bu jinoiy javobgarlikka sabab bo‘larkan, bunda jazo og‘irroq beriladi. O‘zim shu sohaga, ya’ni treyding, birjalarda savdo qilishga qiziqaman, buni o‘rganib ham ko‘rdim. Ammo oldi-sotdi jarayoniga hali qaytmoqchi emasman.
— Intervyu yakunida aytar so‘zlaringiz…
— Notkion sotishda o‘zimning ham aybim bor. Bozorni yaxshi o‘rganmaganman, internetdagi oldi-sotdi jarayonlari qanday kechishini oldindan tahlil qilmagan edim. [Tengdoshlarimga] biror soha bilan shug‘ullanishdan oldin o‘sha tizimning yaxshi mutaxassisi bo‘lishini, o‘qib, izlanishini hamda sohaning huquqiy jihatlarini ham o‘rganishini maslahat beraman. Sohada qanday cheklovlar mavjudligi yoki qanday jazolar belgilanganidan ham xabardor bo‘lish zarur.
O‘zbekistonda 19-apreldan kriptoaktivlarning noqonuniy aylanmasi va kriptoaktivlarni qonunga xilof ravishda olish uchun javobgarlik joriy etilgan. Birinchi marta ma’muriy choralar ko‘riladi — 15 kungacha qamoqqa olishdan tortib BHMning 100 baravari miqdorida jarima. Xuddi shu xarakterdagi xatti-harakatlarni takroran sodir etish 5 yilgacha qamoq jazosiga olib kelishi mumkin. Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 155−4-moddasini buzish bo‘yicha birinchi sud qarori 14-may kuni qabul qilingan. Bir oy davomida kamida 12 ta shunday hukm chiqarilgan ma’lum bo‘ldi.

«Газетa.uz» писала о 24-летнем студенте Исмоилжоне Нормаматове, который в начале июня получил 10 суток ареста за продажу Notcoin за 800 тысяч сумов. Суд также вынес решение об уничтожении его телефона и банковской карты. Наш корреспондент Миролим Исажонов встретился с Исмоилжоном Нормаматовым, когда он отбыл назначенный срок, и спросил у него об обстоятельствах дела, о том, как оно повлияло на его учёбу и жизнь, а также узнал его мнение об обоснованности такого наказания.
— Как вы заинтересовались криптовалютой?
— На самом деле, мне всегда были интересны процессы торговли криптовалютой, онлайн-торговли на мировом рынке в целом. Вы наверняка знаете, что в Узбекистане в последнее время вырос интерес к заработку путём нажатий на экран телефона (по такому принципу, в частности, работают и Notcoin, и популярная в мире игра Hamster Kombat в Telegram — ред.).
Примерно месяц-полтора назад у меня тоже появился такой интерес. Пытаясь узнать, действительно ли можно заработать, нажимая на экран телефона, я начал собирать ноткоины. До этого я не работал с какой-либо криптовалютой.
— Знакомы ли вы с законодательством в сфере криптовалюты в Узбекистане?
— Я слышал о законе, устанавливающем ответственность за незаконную куплю-продажу криптовалюты. Но я думал, что это ещё в процессе, то есть закон разработан, но я не был уверен, что он вступил в силу. Видя, что Notcoin вышел на биржу и в Telegram набирает обороты торговля ноткоинами, у меня сложилось мнение, что если столько людей этим занимается, то и я могу.
— Как вы набрали ноткоины? Расскажите о процессе.
— Ноткоины, собранные путём нажатий на экран телефона, я переводил в кошелёк в Telegram. Когда там набралась определённая сумма, 31 мая я решил продать ноткоины. Я общался через Telegram с одним человеком о продаже, он написал, что купит их за 800 тысяч сумов (63 доллара США по текущему курсу ЦБ — ред.). Я думал, что стоимость имевшихся у меня ноткоинов составляет 500−600 тысяч сумов. Поскольку предложенная им цена была выше, я принял предложение. Тогда я не следил за биржевыми показателями каждый день. Я отправил ему номер банковской карты, он с карты какой-то женщины перевёл 800 тысяч сумов. Потом я перевёл на его Telegram-кошелёк 4650 ноткоинов.
— Согласно решению суда, вас привлекли к ответственности по чьему-то заявлению, после чего началось следствие. Кто и в каких целях пожаловался на вас?
— Заявление поступило в УВД Чиланзарского района Ташкента. Оказалось, что поступившие мне 800 тысяч сумов были получены обманным путём, то есть человек, который купил у меня ноткоины, обещал женщине сдать квартиру в аренду и потребовал у неё аванс и дал номер моей карты. Я узнал об этом в разговоре с сотрудником ОВД.
Сначала сотрудник ОВД спросил у меня: «Вы занимаетесь арендой квартир?» Я сказал, что не занимаюсь. Потому что я живу и учусь в Сурхандарье. О стоимости аренды квартир в Ташкенте я ничего не знаю. Когда он спросил, почему мне перевели 800 тысяч сумов, я сказал правду, что продал ноткоины. Он заявил, про продажа ноткоинов в Узбекистане запрещена, и спросил, знаю ли я об этом. Я сказал, что не знаю.
Я приехал в Ташкент и познакомился с сотрудником ОВД. Мне было предъявлено обвинение по статье 155−4 Кодекса об административной ответственности (нарушение законодательства в сфере оборота криптоактивов).
— Какие мысли у вас были, когда вам позвонил сотрудник ОВД?
— Сотрудник ОВД сначала позвонил отцу. Отец начал беспокоиться: «Почему тебя спрашивает сотрудник милиции, что ты сделал?» Я описал ему ситуацию. Сказал, что продал свои ноткоины, что это как деньги из воздуха, потому что я не вкладывал инвестиции и не прилагал труда, чтобы их заработать.
— В решении суда говорится об уничтожении вашего телефона и банковской карты. Насколько ваш телефон был вам дорог?
— Для всех дороги вещи, на которые они заработали своим трудом. Тот телефон я купил, работая самостоятельно, он был мне дорог. Теперь его не вернуть. В законе написано, что технические средства, использованные при совершении операций, изымаются.
— Насколько правильно, по вашему мнению, арестовывать людей за куплю-продажу криптовалюты вне биржи?
— В Узбекистане незнание закона не избавляет от ответственности. Но заключение должно быть более коротким. Начальный штраф тоже составляет 20 базовых расчётных величин, это большая сумма. Платить 6−7 млн сумов штрафа за получение 800 тысяч сумов за ноткоины, как в моем случае, — это много.
— Назначение вам 10 суток ареста широко обсуждалось в социальных сетях. Многие считают, что это очень строгое наказание. Что вы сами думаете?
— Считаю, что наказание должны были смягчить. Потому что я сам сообщил сотруднику ОВД, что продал ноткоины. Я не обманывал женщину, которая написала заявление. Кроме того, я не был пойман при купле-продаже ноткоинов и я не занимался этой деятельностью ранее, это был первый раз. Считаю, что было бы справедливым, если бы суд учёл всё это и назначил относительно лёгкое наказание, ограничился бы предупреждением на первый раз или назначил меньше суток ареста.
В суде я рассказал о себе, о том, что я студент заключительного курса. Арест на 10 суток повлиял на мою учёбу. Учителя говорят, что не поставят оценки за итоговую квалификационную практику и итоговые государственные экзамены. А это негативно влияет на моё завершение учёбы, своевременное получение диплома.
— Как вы считаете, арест даст результат?
— Работать в интернете, на бирже, хорошо зарабатывать умственным трудом имеет свои трудности и риски. Я считаю, что в этом направлении нужно поддерживать. В Европе, развитых странах поддерживают сферу криптовалют, электронных кошельков и денег. Когда я был в Германии, я видел криптомагазины прямо на улицах. Вы можете туда зайти и через разные приложения легко перевести деньги родным.
В Узбекистане сегодня открывается много разных курсов, обучающих трейдингу. Это интересно людям, особенно молодёжи. Мнение о том, что умственным трудом тоже можно находить деньги, становится популярным. Но применение в этой сфере тюремного заключения, штрафов или каких-то запретов, по моему мнению, не повлияет на будущее развитие этой сферы.
Я считаю, что Notcoin принёс немало денег в Узбекистан. Потому что люди зарабатывают, нажимая на экран телефона. От пользователей Telegram не требуется начальных инвестиций и не ставятся какие-либо условия. Некоторые семьи таким образом получили хоть какие-то деньги.
— Каково сейчас отношение к вам близких и окружающих?
— Кто-то узнал о моём аресте, кто-то — нет. Но в нашем обществе это естественно, что отношение к людям, отбывшим арест, меняется. Некоторые писали, что «этому парню повезло», что он получил 10 суток. Появились даже слухи, что основатель Telegram Павел Дуров едет в Узбекистан, чтобы встретиться со мной.
Если бы моя ситуация не получила такого резонанса, многие бы восприняли это неправильно. Но в комментариях в интернете писали и такое: «У этого парня загублено будущее», «Теперь он не сможет работать на госслужбе», «Теперь за него никто не выдаст дочь замуж». Эти мнения на меня сильно не повлияли. Помимо негатива, было много и позитивных комментариев, которые подняли мне настроение.
— Команда Notcoin обращалась в «Газету.uz» и писала в интернете, что готова подарить вам новый iPhone. Вы сами когда об этом узнали? Кто-то из Notcoin с вами связывался?
— Я увидел эти сообщения, когда отбыл 10 суток ареста. Но меня задели комментарии в интернете. «Круто получить Айфон за 10 суток ареста», «За Айфон и я бы отсидел в тюрьме», «Это мой родственник», «Это я получил 10 суток ареста». Поменять свою свободу на телефон — это глупо. Никто из Notcoin со мной по этому поводу не связывался.
— Продолжите ли вы заниматься оборотом криптоактивов в будущем?
— За повторное нарушение в течение года наказание будет более тяжёлым. Сам я интересуюсь этой сферой, то есть трейдингом, торговлей на биржах, я это изучал. Но пока возвращаться к торговле не планирую.
— Что вы сказали бы в завершение?
— Я сам виноват в продаже ноткоинов. Не изучил хорошо рынок, не проанализировал, как осуществляется торговля в интернете. Сверстникам я был посоветовал перед тем, как заниматься чем-то, стать хорошим специалистом в этой сфере, почитать, изучить, а также ознакомиться с правовыми аспектами сферы. Нужно знать, какие есть ограничения и какое наказание.
Ответственность за незаконный оборот криптоактивов и незаконный майнинг была введена в Узбекистане с 19 апреля. На первый раз предусмотрены административные меры — арест до 15 суток или штрафы до 100 базовых расчётных величин. За повторные такие же действия можно получить до 5 лет лишения свободы. Первое решение суда о нарушении статьи 155−4 КоАО было принято 14 мая. За месяц стало известно минимум о 12 таких решениях.