Shavkat Mirziyoyev matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlarini O‘zbekistonda 27-iyun kuni nishonlanadigan kasb bayrami bilan tabrikladi.
Davlat rahbari axborot sohasini liberallashtirish va rivojlantirish Yangi O‘zbekiston qurilishida ustuvor vazifalardan ekanini ta’kidladi.
“Ayniqsa, keyingi yillarda yurtimizda so‘z erkinligi va fikrlar xilma-xilligiga erishish yo‘lida keng imkoniyatlar ochilayotgani media vositalari vakillarining ijtimoiy-siyosiy jarayonlardagi ishtiroki, o‘rni va nufuzini yanada kuchaytirmoqda”, — deyiladi tabrikda.
“Jamiyatimizda ochiqlik va oshkoralikni rivojlantirish, davlat idoralari va ularning mansabdor shaxslari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini o‘rnatish, fuqarolarimizning qonuniy murojaatlarini o‘rganish va hal qilish borasida sizlarning o‘rningiz va ta’siringiz tobora ortib borayotganini barchamiz yaxshi bilamiz va yuksak qadrlaymiz”, — deyiladi prezident murojaatnomasida.
Shavkat Mirziyoyev “gazeta va jurnallar, tele va radio kanallar, ijtimoiy tarmoqlarda turli mavzulardagi dolzarb chiqishlar, muammoli masalalar yuzasidan mutaxassis va ekspertlar ishtirokidagi ko‘rsatuv va eshittirishlar, tahliliy sharhlar, bahs-munozaralar sezilarli ravishda ko‘payganini” ta’kidladi.
“Xususan, qurilish, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashdagi kamchiliklar, ijtimoiy va iqtisodiy sohalardagi muammolar bo‘yicha berib borilayotgan tanqidiy va tahliliy materiallar joylarda „mudrab“ o‘tirgan ayrim rahbar va mutasaddilarni uyqudan „uyg‘otib“, yangicha ishlab, odamlarning tashvishi bilan yashashga majbur qilmoqda”, — deyiladi tabrikda.
Shavkat Mirziyoyev “kuyunchak va olijanob jurnalistlarimiz, faol blogerlarimiz o‘zlarining qat’iy pozitsiyasi, haqqoniy so‘zi bilan hayotimizdagi o‘tkir muammolarni hal etish, islohotlarimizning samarasini oshirish, yurtdoshlarimizning fikrini, dunyoqarashini yuksaltirishga munosib hissa qo‘shayotganini” ta’kidladi.
“Bularning barchasi milliy media vositalarimiz „to‘rtinchi hokimiyat“ darajasiga yaqinlashib borayotganidan dalolat beradi. Shu bilan birga, bunday yuksak marraga yetish oson emasligi, bu yo‘lda to‘siq va qiyinchiliklar bo‘lishi tabiiydir. Lekin, qanchalik qiyin bo‘lmasin, bu boradagi ishlarimizni qat’iyat bilan davom ettiramiz”, — dedi davlat rahbari.
Shu bilan birga, prezident bugungi kunda matbuot ishi va jurnalistika nafaqat “to‘rtinchi hokimiyat”, balki mudofaa, xavfsizlik kabi hal qiluvchi sohaga aylanib borayotganini ta’kidladi. “Bu esa mazkur yo‘nalishda aynan sizlardek jasur va dovyurak, Vatanni chin dildan sevadigan, o‘z kasbiga sodiq va fidoyi insonlar tobora ko‘proq bo‘lishini taqozo etmoqda”, — dedi u murojaatida.
Shu munosabat bilan prezident ko‘p qirrali professional bilim va malakaga, yuksak ma’naviy-intellektual fazilatlarga ega bo‘lgan jurnalist kadrlar tayyorlash, axborot makonini sifatli va raqobatdosh milliy kontent bilan to‘ldirishni ustuvor vazifa etib belgiladi.
“Dunyoda yuz berayotgan voqea-hodisalarni milliy manfaatlarimizni hisobga olgan holda, tezkor va chuqur tahlillar asosida yoritib borish o‘ta muhim, deb o‘ylayman”, — dedi davlat rahbari tabrigida.
Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, odamlarni chalg‘ituvchi yolg‘on va asossiz ma’lumotlarni tarqatish holatlari ko‘payib borayotgani aholining mediasavodxonligini oshirishni dolzarb vazifaga aylantirganini ta’kidladi.
“Axborot maydonida yuzaga kelayotgan bahsli tortishuv va muammolar faqat va faqat qonun doirasida, huquqiy me’yorlar negizida hal etilishi shart. Siz, hurmatli media tarmoqlari vakillari ana shunday masalalarni hal etishda faol ishtirok etasiz, deb ishonaman”, — deyiladi tabrikda.
“Sohadagi xizmat qilayotgan barcha yurtdoshlarimizning qonuniy manfaatlarini ta’minlash, ularning mashaqqatli mehnatini rag‘batlantirish masalalari bundan buyon ham e’tiborimiz markazida bo‘ladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил работников печати и СМИ с профессиональным праздником, который отмечается в Узбекистане 27 июня.
Глава государства отметил, что либерализация информационной сферы и её развитие являются приоритетными задачами в строительстве Нового Узбекистана.
«Следует особо отметить, что в последние годы в республике открываются широкие возможности для свободы слова и плюрализма мнений, способствущие дальнейшему усилению участия, роли и места представителей массмедиа в общественно-политических процессах», — говорится в поздравлении.
«Мы все хорошо знаем и высоко ценим растущее влияние журналистов в утверждении в обществе открытости и прозрачности, общественном контроле над деятельностью государственных органов и их должностных лиц, изучении и решении законных обращений граждан», — подчёркивается в обращении президента.
Шавкат Мирзиёев отметил «значительное увеличение количества актуальных выступлений на разные темы в газетах, журналах, на теле- и радиоканалах, в социальных сетях, тематических передач, аналитических комментариев, дискуссий по проблемным вопросам с участием специалистов и экспертов».
«Критические и аналитические материалы, в частности, о недостатках в области строительства, экологии и охраны окружающей среды, безопасности дорожного движения, а также в социальной и экономической сферах помогают „разбудить“ некоторых „дремлющих“ руководителей и должностных лиц на местах, заставить их работать по-новому, жить заботами людей», — подчёркивается в поздравлении.
Шавкат Мирзиёев отметил, что «наши неравнодушные и благородные журналисты, активные блогеры своей твёрдой позицией и беспристрастным словом вносят достойный вклад в решение острых жизненных проблем, повышение эффективности реформ, расширение взглядов и мировоззрения соотечественников».
«Всё это, несомненно, свидетельствует о том, что наши национальные медиа уже близки к уровню „четвёртой власти“. И всё же достичь такую высокую цель будет нелегко, на этом пути, естественно, немало препятствий и трудностей. Однако, как бы ни было сложно, мы решительно продолжим нашу работу в данном направлении», — заверил глава государства.
При этом президент подчеркнул, что сегодня печатное дело и журналистика становятся не только «четвёртой властью», но и ключевым направлением, по значимости сравнимым с обеспечением обороны и безопасности. «Поэтому сфере требуется всё больше таких как вы, смелых, искренне любящих Родину, преданных профессии, самоотверженных людей», — говорится в его обращении.
В этой связи первостепенными задачами президент выделил подготовку журналистских кадров, обладающих многогранными профессиональными знаниями и навыками, высокими нравственными и интеллектуальными качествами, а также наполнение информационного пространства качественным и конкурентоспособным национальным контентом.
«Считаю крайне важным освещать происходящие в мире события с учётом наших национальных интересов, оперативно и на основе глубокого анализа», — отметил в своём поздравлении президент.
Шавкат Мирзиёев также указал на увеличение случаев распространения ложной и необоснованной информации, вводящей людей в заблуждение, что ставит неотложную задачу по повышению медиаграмотности населения.
«Все возникающие в информационном пространстве спорные вопросы и проблемы должны решаться исключительно в рамках закона, на основе правовых норм. Уверен, что вы, уважаемые представители массмедиа, примете активное участие в решении таких задач», — говорится в поздравлении.
«Обеспечение законных интересов всех работников сферы, стимулирование их самоотверженного труда, несомненно, и впредь будет находиться в центре нашего внимания», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В заключение президент пожелал работниками СМИ здоровья, успехов в работе, мира и благополучия семьям.