Qirg‘iziston va Yevropa Ittifoqi 25-iyun kuni Bryusselda kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzoladi, deya xabar berilmoqda Yevropa Ittifoqi veb saytida. Hujjatlarni imzolash marosimi Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarovning Belgiyaga amaliy tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi.
YeI yangi kelishuv siyosiy muloqotni mustahkamlash va qator sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish uchun “yangi huquqiy asos” yaratishini ta’kidladi.
“Ushbu sohalarga savdo va investitsiya, barqaror rivojlanish va aloqa, tadqiqot va innovatsiyalar, ta’lim, atrof-muhit va iqlim o‘zgarishi, shuningdek, qonun ustuvorligi, inson huquqlari va fuqarolik jamiyati kiradi. Bundan tashqari, u tashqi siyosat va xavfsizlik siyosati, jumladan, mojarolarning oldini olish va inqirozlarni boshqarish, xavflarni kamaytirish, kiberxavfsizlik, mintaqaviy barqarorlik, qurolsizlanish, yadroviy qurollarni tarqatmaslik, qurol va eksport nazorati kabi sohalarda hamkorlikni kuchaytirish imkonini beradi”, — deyiladi bayonotda.
Hujjat 1999-yilda imzolangan Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim o‘rniga qabul qilindi.
Ijrochi vitse-prezident va savdo komissari Valdis Dombrovskisning so‘zlariga ko‘ra, bitim savdo oqimlarini osonlashtirish orqali Yevropa Ittifoqi va Qirg‘iziston biznes hamda investorlari uchun ko‘proq imkoniyatlar yaratishga yordam beradi.
- Markaziy Osiyo davlatlaridan Qozog‘iston ham Yevropa Ittifoqi bilan kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida bitimga ega.
- O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida 2022-yil iyul oyida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim parafirlangandi. Joriy yilning yanvar oyida tomonlar hujjatni imkon qadar tezroq imzolashdan manfaatdor ekani xabar qilingan.

Кыргызстан и Европейский союз подписали соглашение о расширенном партнёрстве и сотрудничестве (СРПС) в Брюсселе 25 июня, сообщается на сайте ЕС. Церемония подписания прошла в рамках рабочего визита президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Бельгию.
В ЕС отметили, что новое соглашение даст «новую правовую основу» для усиления политического диалога и углубления сотрудничества по ряду направлений.
«Эти области включают торговлю и инвестиции, устойчивое развитие и связь, исследования и инновации, образование, окружающую среду и изменение климата, а также верховенство закона, права человека и гражданское общество. Кроме того, оно позволяет укрепить сотрудничество в области внешней политики и политики безопасности, включая вопросы предотвращения конфликтов и управления кризисами, снижения рисков, кибербезопасности, региональной стабильности, разоружения, нераспространения, контроля над вооружениями и экспортного контроля», — говорится в заявлении.
Документ заменит соглашение о партнёрстве и сотрудничестве (СПС) от 1999 года.
По словам исполнительного вице-президента и комиссара по вопросам торговли Валдиса Домбровскиса, соглашение поможет создать больше возможностей для бизнеса и инвесторов из ЕС и Кыргызстана, облегчая торговые потоки.
- Из стран Центральной Азии на сегодняшний день соглашение о расширенном партнёрстве и сотрудничестве с Евросоюзом заключил также Казахстан.
- Узбекистан и ЕС парафировали СРПС в июле 2022 года. В январе этого года сообщалось, что стороны выразили заинтересованность в скорейшем подписании документа.