Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Seulda O‘zbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining sobiq o‘rinbosari, Koreya xavfsizlik va davlat boshqaruvi vazirining sobiq birinchi o‘rinbosari Kim Nam Sok bilan uchrashdi, deb xabar qildi Raqamli rivojlanish vazirligi matbuot xizmati.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasida ATK sohasida hamkorlikni rivojlantirish va Koreya kompaniyalarining O‘zbekistondagi loyihalardagi ishtiroki muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekistonni mintaqadagi IT xabga aylantirish rejalari haqida ham so‘z yuritildi.
Sherzod Shermatov Kim Nam Sokni O‘zbekistonning Koreya Respublikasidagi IT bo‘yicha faxriy elchisi lavozimiga taklif qildi. Sobiq vazir o‘rinbosari bu taklifni qabul qildi.
Eslatib o‘tamiz, Kim Nam Sok O‘zbekistonda vazir o‘rinbosari va ATK bo‘yicha maslahatchi lavozimlarida mamlakatning birinchi prezidenti Islom Karimovning 2012-yil sentabr oyida Koreya Respublikasiga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarga muvofiq 2013-yil bahorida ish boshlagandi. Uning mehnat shartnomasi to‘rt yil davom etgan.
U “Elektron hukumat” tizimini joriy etish, Milliy axborot-kommunikatsiya tizimini 2013−2020-yillarda kompleks rivojlantirish dasturi, tarmoq standartlari va tasniflagichlarini ishlab chiqish, mamlakatda dasturiy ta’minot sanoatini rivojlantirish, iqtisodiyotning real sektoriga ATKni joriy etish bo‘yicha tavsiyalar va loyihalarda ishtirok etgan.
Kim Nam Sokning tavsiyalarini inobatga olgan holda “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi va Axborot xavfsizligini ta’minlash markazlari tashkil etilgan. 2016-yilda Kim Nam Sok “Mehnat shuhrati” ordeni bilan taqdirlangan.
Kim Nam Sok (1956-yilda tug‘ilgan) Kyonson o‘rta maktabi (1975) va Xanyan universiteti (1980), Arizona universiteti (AQSh, 1986) va Songyungvan universiteti (Janubiy Koreya, 1989) bitiruvchisi sanaladi. 2012-yilgacha Koreya Respublikasi xavfsizlik va davlat boshqaruvi vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan.

Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов встретился в Сеуле с экс-заместителем министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, бывшим первым заместителем министра государственного управления и безопасности Республики Корея Ким Нам Соком, сообщила пресс-служба Минцифры.
На встрече обсуждалось развитие сотрудничества двух стран в сфере ИКТ и участия корейских компаний в проектах в Узбекистане. Говорилось также о планах превратить Узбекистан в IT-хаб региона.
Шерзод Шерматов предложил Ким Нам Соку стать почётным послом Узбекистана по IT в Республике Корея. Бывший замминистра это приглашение принял.
Напомним, Ким Нам Сок начал работу в Узбекистане в качестве заместителя министра и консультанта по ИКТ весной 2013 года согласно договорённостям, достигнутым в ходе государственного визита первого президента страны Ислама Каримова в Республику Корея в сентябре 2012 года. Его трудовой контракт длился четыре года.
Он участвовал в проектах по внедрению системы электронного правительства, разработке Комплексной программы развития Национальной информационно-коммуникационной системы на 2013−2020 годы, отраслевых стандартов и классификаторов, рекомендаций по развитию в стране индустрии программного обеспечения и внедрению ИКТ в реальном секторе экономики.
С учётом рекомендаций Ким Нам Сока были созданы Центр развития системы «Электронное правительство» и Центр обеспечения информационной безопасности. В 2016 году Ким Нам Сок был награждён орденом «Мехнат шуҳрати».
Ким Нам Сок (1956 года рождения) — выпускник Высшей школы Кёнсон (1975 год) и Университета Ханьян (1980), Университета Аризоны (США, 1986) и Университета Сонгюнгван (Южная Корея, 1989). До 2012 года работал первым заместителем министра государственного управления и безопасности Республики Корея.