Markaziy bank 28-iyundan boshlab xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi qiymatini belgiladi.
AQSh dollari kursi kunlik savdolar yakunida yana 25,11 so‘mga arzonlashdi. Umuman olganda, dollarning so‘mga nisbatan kursi ketma-ket oltinchi savdo kunida (21-iyundan beri) pasayib, deyarli 88,75 so‘mga — 12643,91 so‘mdan 12555,16 so‘mga arzonlashdi. Bu 13-martdan beri minimal ko‘rsatkichdir (12 546 so‘m).
Chorshanba kuni tijorat banklarida dollar 12 520 so‘mdan 12 575 so‘mgacha kurs bo‘yicha qabul qilindi (faqat BRB, Garant Bank va Universalbank). Sotish kursi 12 610 so‘mdan (Asia Alliance Bank, “Trastbank” va “Agrobank”) 12 640 so‘mgacha o‘zgardi.
Oxirgi yetti kun ichida (19−27-iyun) valyuta ayirboshlash hajmi 746 million dollarni (kuniga o‘rtacha 106,5 million dollar) tashkil etdi, bu avvalgi besh kunlikdagiga — 868,4 million dollarga (o‘rtacha 124 million dollar) nisbatan 14 foizga (122,3 million dollarga) kam.
Avval xabar berganimizdek, birinchi chorak yakuniga ko‘ra, O‘zbekistonda valyuta ayirboshlash hajmi 2,7 foizga kamayib, 5,82 milliard dollarni tashkil qilgan. Ko‘rsatkich o‘tgan yilning mart oyidagiga nisbatan 6,8 foizga pasaygan.
Moliyachi Otabek Bakirovning fikricha, valyuta savdosining pasayishiga davlat kompaniyalari uchun valyuta operatsiyalarini amalga oshirish tartibi ustidan nazorat, import jarayonining murakkablashishi va birjadan tashqari valyuta operatsiyalarining o‘sishi sabab bo‘lishi mumkin.
“Gazeta.uz"ning bank tizimidagi manbasi valyuta savdolari hajmining pasayishiga ushbu uch omil ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini tasdiqladi. Suhbatdoshning qo‘shimcha qilishicha, korxonalar va jismoniy shaxslardan chet el valyutasini yetkazib berish (valyuta sotish) o‘tgan yilning mos davriga nisbatan oshgan.

Центральный банк Узбекистана установил новый курс иностранных валют к узбекскому суму с 28 июня.
Курс доллара США по итогам дневных торгов снизился ещё на 25,11 сума. В целом доллар слабеет к суму шестой торговый день подряд (с 21 июня), снизившись почти на 88,75 сума — с 12643,91 до 12555,16 сума. Это минимальный показатель с 13 марта (12546 сумов).
В коммерческих банках в среду доллар принимался по курсу от 12520 сумов до 12575 сумов (только у БРБ, Garant Bank и Universalbank). Курс продажи варьировался от 12610 (Asia Alliance Bank, «Трастбанк» и «Агробанк») до 12640 сумов.
курс валют, сум, доллар
Объём торгов на валютной бирже за последние семь дней (19−27 июня) составил 746 млн долларов (в среднем по 106,5 млн долларов в день), что меньше на 14% (на 122,3 млн долларов) объёма за предыдущие пять дней — 868,4 млн долларов (в среднем 124 млн долларов).
Как мы сообщали ранее, по итогам первого квартала объём торгов на валютной бирже сократился на 2,7% — до 5,82 млрд долларов. При сравнении мартовских показателей этого и прошлого годов снижение составило 6,8%.
Финансист Отабек Бакиров отмечал, что падение валютных торгов может быть связано с контролем порядка проведения валютных операций для госкомпаний, усложнением процесса импорта и ростом внебиржевых валютных сделок. Источник «Газеты.uz» в банковской системе подтверждал, что эти три фактора могут оказывать определённое влияние на снижение объёма валютных торгов. Собеседник добавил, что предложение (продажа) валюты со стороны предприятий и населения выросло по сравнению с предыдущим периодом.