Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Srechko Katanets Jahon chempionati-2026 uchinchi saralash bosqichiga qur’a tashlash natijalariga munosabat bildirdi.
“Barcha o‘yinlar qiyin bo‘ladi, jamoalar teng. Safar e’tibori bilan O‘zbekistonga yaqin masofada joylashgan mamlakat terma jamoalari tushgani yaxshi bo‘ldi. Bugundanoq tayyorgarlikni boshlashimiz kerak”, — dedi u.
Mutaxassis Qatar bilan o‘yin haqida ham gapirdi.
“Qatar juda yaxshi jamoa, oxirgi Jahon chempionati ishtirokchisi, uzoq vaqtdan beri bir xil tarkibga ega. Ularni hurmat qilamiz. Biroq asosiy e’tibor, fokus o‘zimizga qaratiladi. Muxlislardan oxirgi o‘yindagi kabi qo‘llab quvvatlashlarini so‘rayman. Ular bizni qo‘llasa albatta yaxshi natijaga erishamiz”, — dedi jamoa murabbiyi.
Srechko Katanetsning fikricha, O‘zbekiston jahon chempionatiga chiqa oladi.
“Mundialga yo‘llanmani qo‘lga kiritishimizga to‘liq ishonaman, mag‘lubiyatsiz seriyada ketyapmiz. Futbolchilar jarohat olmasdan, o‘z klubida doimiy o‘yin amaliyotiga ega bo‘lishlari juda muhim”, — dedi u.
Eslatib o‘tamiz, Srechko Katanets boshchiligidagi ketma-ket mag‘lubiyatsiz o‘yinlar soni (Osiyo kubogi chorak finalida Qatardan penaltilar seriyasidagi mag‘lubiyatni hisobga olmaganda) 13 taga yetdi.
2026-yilgi jahon chempionatiga saralashning 3-bosqichiga qur’a tashlash natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston “A” guruhidan joy olib, Eron, Qatar, BAA, Qirg‘iziston va KXDR terma jamoalari bilan o‘ynaydigan bo‘ldi. Uchrashuvlar 5-sentabr kuni boshlanadi.

Главный тренер сборной Узбекистана по футболу Сречко Катанец прокомментировал итоги жеребьёвки третьего отборочного раунда к чемпионату мира 2026 года.
«Все игры будут сложными, команды равны. Хорошо, что попались команды, близко расположенные к Узбекистану. Нам нужно начать подготовку уже сегодня», — заявил он.
Специалист также высказался о сопернике в лице Катара.
«Катар — очень хорошая команда, последний участник чемпионата мира, у них уже давно один состав. Мы уважаем их. Однако основной фокус будет направлен на нас. Я прошу болельщиков поддержать нас так же, как они это сделали в последней игре. Если они нас поддержат, мы обязательно достигнем хорошего результата», — заявил наставник команды.
Сречко Катанец верит, что Узбекистан сможет отобраться на чемпионат мира.
«Я полностью верю, что мы отберемся на мундиаль, у нас беспроигрышная серия. Для игроков очень важно регулярно тренироваться в своём клубе и не получать травм», — отметил он.
Отметим, что количество матчей без поражений подряд под руководством Сречко Катанеца достигло 13 (без учёта поражения в четвертьфинале Кубка Азии Катару в серии пенальти).
По итогам жеребьёвки третьего раунда квалификации к чемпионату мира-2026 Узбекистан попал в группу А, где сыграет с Ираном, Катаром, ОАЭ, Кыргызстаном и КНДР. Матчи стартуют 5 сентября.