Telegram asoschisi Pavel Durov bir necha kun davom etgan O‘zbekistonga tashrifi haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi. U mamlakatni juda yoqtirishini yozdi va sayohatining suratlari bilan bo‘lishdi.
“O‘zbekistonda Telegram`ni sevishadi: mamlakatning 37 million aholisining 70 foizdan ortig‘i Telegram`dan foydalanadi va ularning butun iqtisodiyoti bizning platformamiz bilan bog‘langan (mamlakatdagi har bir biznesning Telegram-boti yoki kanali mavjud). Biz bu mashhurlikdan faxrlanamiz va buning evaziga O‘zbekistonni sevamiz”, — dedi Pavel Durov.
U jadal rivojlanayotgan Toshkentning zamonaviy infratuzilmasi, Sharqiy O‘zbekistonning tog‘li landshaftlari, Buxoro va Samarqandning boy tarixidan lol qolganini ta’kidladi.
“Ko‘plab yosh va iqtidorli, qalbi mehribon insonlarni uchratdim. Men samimiy qabul uchun minnatdorman va shu yil oxirida quyoshli Toshkentda qolishga umid qilaman”, — deb yozadi u.
Kuni kecha O‘zbekiston prezidentining kuyovi, Markaziy Osiyo MMA (aralash yakkakurashlar) konfederatsiyasi rahbari Otabek Umarov Pavel Durov bilan uchrashganini ma’lum qildi.
“Joriy haftada Telegram jamoasi loyiha asoschisi Pavel Durov va uning akasi Nikolay boshchiligida O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Mamlakatimizda ushbu xizmatga alohida iliq munosabat bildiriladi, chunki Telegram biz uchun shunchaki birinchi raqamli messenjerdan kattaroq narsadir. Biz uning yordamida yaqinlarimiz bilan doim aloqada bo‘lish bilan birga, yangiliklardan xabardor bo‘lamiz, ishlarni yuritamiz, kerakli tovar va xizmatlarni topamiz. Telegram har qanday masalada mobil internetning deyarli har bir foydalanuvchisiga yordam beradi”, — deb yozdi Telegram sahifasida.
Foto: @otabek_muhammadalievich / Telegram.
“Biz uchun Pavel va uning yaqinlarini mehmondo‘st O‘zbekiston zaminida qabul qilish haqiqiy sharafga aylandi. Ularning barchasi yuksak darajadagi o‘z ishining ustalari bo‘libgina qolmay, balki dunyoga qalbi ochiq bo‘lgan ajoyib insonlar ekanligiga shaxsan ishonch hosil qilish benihoya yoqimli hissiyotdir. Umid qilamizki, Toshkent, Buxoro va Samarqand shaharlari qoldirgan taassurotlar hamda Telegram foydalanuvchilari bilan muloqot ularga yangi texnologik yechimlarni yaratishga ilhom beradi. Bunga juda oz fursat qolganiga ishonaman”, — deya qo‘shimcha qildi Otabek Umarov.
O‘zbekistondan oldin Pavel Durov Qirg‘izistonda bo‘lgan. Safardan so‘ng u bu mamlakatga qaytishga ham va’da bergan.
Pavel Durov 10-iyun kuni Markaziy Osiyo mamlakatlariga tashrif buyurishi haqida ma’lum qilgandi. “Men Markaziy Osiyoga borib, u yerda hayot qanday ekanini ko‘rishga, odamlar Telegram`dan qanday foydalanishini va ularning raqamli ehtiyojlarini o‘rganishga qaror qildim”, — deb yozgandi u.
Safar maqsadi
“Gazeta.uz”ning ikki manbasi Pavel Durov O‘zbekiston rasmiylari bilan Telegram-bank ochish, shuningdek, Toncoin kriptovalyutasini qonuniylashtirish masalasini muhokama qilgani haqida xabar berdi.
Qozog‘istonda Pavel Durovning Ostona xalqaro moliya markaziga (OXMM) tashrifi chog‘ida o‘zi asos solgan Toncoin ma’qullandi. Endi valyutani OXMMda ro‘yxatdan o‘tgan kriptobirjalarida sotish mumkin.
Toncoin — bu The Open Network (TON) blokcheyn platformasida yaratilgan kriptovalyuta. Dastlab, loyiha Telegram Open Network deb nomlangan va Telegram tomonidan blokcheyn platformasi sifatida ishlab chiqilgan. Endilikda Toncoin TON tarmog‘ida raqamli aktiv sifatida ishlatilmoqda.

Основатель Telegram Павел Дуров поделился впечатлениями от визита в Узбекистан, который длился несколько дней. Он написал, что ему в стране очень понравилось и поделился фотографиями из поездки.
«В Узбекистане любят Telegram: более 70% из 37-миллионного населения страны пользуются Telegram, и вся их экономика связана с нашей платформой (у каждого бизнеса в стране есть Telegram-бот или канал). Мы гордимся этой популярностью и любим Узбекистан в ответ», — отметил Павел Дуров.
Он рассказал, что его поразила современная инфраструктура быстро развивающегося Ташкента, горные ландшафты востока Узбекистана и богатая история Бухары и Самарканда.
Фото: t.me/durov.Фото: t.me/durov.
«Я встретил много молодых и талантливых людей с добрыми сердцами. Я благодарен за тёплый приём и надеюсь позже в этом году ещё побыть в солнечном Ташкенте», — написал он.
На днях о встрече с Павлом Дуровым сообщил Отабек Умаров, зять президента Узбекистана и руководитель Центральноазиатской конфедерации ММА (смешанных боевых искусств)
«Команда Telegram во главе с основателем проекта Павлом Дуровым и его братом Николаем посетила Узбекистан. В нашей стране с особой теплотой относятся к этому сервису, поскольку Telegram для нас — больше чем мессенджер номер один. С его помощью мы не только остаёмся на связи с близкими, но и узнаём новости, ведём дела, находим нужные товары и услуги. Так или иначе Telegram помогает практически каждому пользователю мобильного интернета», — написал он в Instagram.
«Для нас было большой честью принимать Павла и его близких на гостеприимной земле Узбекистана. Бесконечно приятно на личном опыте убедиться в том, что все они не только профессионалы высочайшего уровня, но и прекрасные люди с открытой миру душой. Надеемся, что впечатления от Ташкента, Бухары и Самарканда, а также общение с пользователями Telegram вдохновят их на новые технологические решения. Уверен, что ждать этого осталось недолго», — добавил Отабек Умаров.
До Узбекистана Павел Дуров был в Кыргызстане. По итогам поездки он также пообещал вернуться в эту страну.
О планах посетить страны Центральной Азии Павел Дуров сообщил 10 июня. «Я решил посетить Центральную Азию, чтобы посмотреть, какая там жизнь, изучить, как люди используют Telegram и каковы их цифровые потребности», — написал он.
Цель поездки
Два источника «Газеты.uz» сообщили, что Павел Дуров обсуждал с властями Узбекистана открытие Telegram-банка, а также легализацию криптовалюты Toncoin.
В Казахстане во время визита Павла Дурова в Международный финансовый центр «Астана» (МФЦА) одобрили основанную бизнесменом Toncoin. Теперь валютой можно будет торговать на криптобиржах, зарегистрированных в МФЦА.
Toncoin — это криптовалюта, созданная на основе блокчейн-платформы The Open Network (TON). Изначально проект назывался Telegram Open Network и разрабатывался компанией Telegram как блокчейн-платформа. Сейчас Toncoin используется как цифровой актив в сети TON.