O‘zbekistonda energiya ta’minoti korxonalarini elektr energiyasi ta’minotidagi uzilishlar uchun jarimaga tortish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 29-iyun kuni moliya, yuridik, konsalting, IT va aloqa sohasidagi tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda so‘z yuritildi.
IT-kompaniya vakili Abduqahhor Toshmuhamedov elektr energiyasi tez-tez o‘chib qolayotganidan shikoyat qildi.
“IT elektr borligida boshlanadi, tugaganda tugaydi. Bu yerda elektr tarmoqlari korxonalari bilan kelishuvlarni jarima tomonga o‘tkazilsami… Sababi yoz boshlanganidan beri kuniga 3−4 soatga tok o‘chadi. Tijoriy narxlarga o‘tildi, lekin haligacha ularning javobgarligi bo‘lmadi. Har kuni bir vaqtda tok o‘chadi, buni ham tartibga solib berilsa, yaxshi bo‘lardi”, — dedi u.
Tadbirkor xorijlik hamkorlar oldida javobgarligi borligini, tijorat majburiyatlarini buzganliklari uchun jarima to‘lashlari kerakligini eslatib o‘tdi.
Biznes-ombudsman Dilmurod Qosimov elektr ta’minotidagi uzilishlar bilan bog‘liq muammo rostdan mavjudligini ta’kidlab, bu iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari, jumladan, ishlab chiqarishga ham ta’sir ko‘rsatayotganini aytdi.
“Bu bo‘yicha taklif ishlab chiqyapmiz, haqiqatan „elektroset“ ogohlantirmasdan o‘chirsa, javobgarlik masalasi [borasida]. Lekin har kuni o‘chiryapti, ba’zi holatlarda nosozliklar bo‘lishi mumkin. Hech kim kafolat bermaydi. Lekin ogohlantirmasdan o‘chirsa yoki boshqa holatlarda ularning javobgarlik masalasi bo‘lishi kerak. Chunki sizlar tadbirkorsizlar, sohangiz to‘xtab qolishi mumkin. Javobgarlik masalasi bo‘yicha taklif ishlab chiqyapmiz”, — dedi u.
2020-yilning iyul oyida deputat Maqsuda Vorisova (2021-yilgi saylovda XDPdan prezidentlikka nomzod) davlat xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha shartnomalarni to‘liq qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlagandi. “To‘lovni kechiktirgani uchun iste’molchi jarima to‘laydi yoki tarmoqdan uziladi. Ammo elektr energiyasini yetkazib berish ogohlantirishsiz to‘xtatilsa, yetkazib beruvchiga nisbatan hech qanday chora ko‘rilmaydi”, — degandi deputat.
2022-yilning noyabr oyida Xalq demokratik partiyasi elektr ta’minotidagi uzulishlar uchun jarima qo‘llanishi yoki yetkazilgan zarar qoplab berilishi kerakligini qayd etgandi. O‘shanda partiya aholini elektr energiyasi, gaz va ko‘mir bilan ta’minlash tizimlarini qayta ko‘rib chiqish vaqti keldi, deb hisoblashini ma’lum qilgan.
2024-yilning fevral oyida elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha namunaviy shartnomaga o‘zgartirishlar kiritilishi rejalashtirilgandi. Ular aholi va tadbirkorlarga elektr energiyasi ta’minotidagi uzilishlar oqibatida ko‘rgan zarari uchun sud orqali kompensatsiya undirish imkonini berishi kerak edi.

В Узбекистане планируется штрафовать энергоснабжающие предприятия за веерные отключения электроэнергии. Об этом говорилось на открытом диалоге для представителей сфер финансов, юриспруденции, консалтинга, связи и IT 29 июня.
Представитель IT-компании Абдукаххор Тошмухамедов пожаловался на частые отключения электроэнергии.
«IT начинается, когда есть свет, и заканчивается, когда его нет. Надо перейти на штрафы в работе электросетей. Например, с началом лета ежедневно свет отключается на 3−4 часа. Несмотря на то, что цены перешли на коммерческие (имеется в виде повышение тарифов — ред.), у них нет ответственности [перед потребителями]. Каждый день свет отключается в одно время. Было бы хорошо это как-то отрегулировать», — заявил он.
Бизнесмен отметил, что у компании есть ответственность перед зарубежными партнёрами, и им необходимо выплачивать штрафы за нарушение коммерческих обязательств.
Бизнес-омбудсман Дилмурод Касимов признал проблему с отключениями энергоснабжения, указав, что она касается и других отраслей экономики, включая производство.
«Мы сейчас разрабатываем предложение по поводу ответственности электросетей за отключение света без предупреждения. Отключения происходят каждый день, у некоторых могут быть сбои, но никто не может дать гарантии. Однако за отключение без предупреждения и в других случаях должна быть ответственность, поскольку у предпринимателей может остановиться деятельность», — сказал он.
В июле 2020 года депутат Максуда Ворисова (была кандидатом в президенты от партии НДПУ на выборах 2021 года) заявила, что договоры об оказании коммунальных услуг должны быть полностью пересмотрены . «За просрочку платежа потребитель платит штраф либо его отключают от сети. Но если подача электроэнергии прекращается без предупреждений, то в отношении поставщика меры не принимаются», — отмечала парламентарий.
В ноябре 2022 года в Народно-демократической партии заявляли, что за отключения электричества потребителям должны выплачивать штрафы или возмещать ущерб. Права абонентов, закреплённых в законе «О защите прав потребителей», систематически нарушаются предприятиями-поставщиками энергоресурсов. Электроэнергия и газ поставляются потребителям на условиях предоплаты, и отключения зачастую производятся без предупреждения.
«Газета.uz» рассказывала, как в сентябре 2023 года в Ташкенте минимум два крупных завода по выпуску электродов и стеклопосуды остались без энергоснабжения. В компаниях заявляли, что их отключили от электричества без предупреждения за отсутствие солнечных панелей. Из-за простоя оборудования и испорченной продукции они понесли крупный ущерб.
В феврале 2024 года в кенгаше хокимията Ташкента сообщили, что в типовой договор электроснабжения ожидается внесение поправок. Они позволят населению и предпринимателям Узбекистана через суд требовать возмещения ущерба, возникшего из-за перебоев в поставках электроэнергии или отключения без причины.