30-iyun kuni Fransiyada parlament saylovlarining birinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ovoz berish natijalariga ko‘ra, o‘ta o‘ngchi “Milliy birlashuv” partiyasi va uning ittifoqchilari 29,25 foiz ovoz to‘plab, yetakchilik qilmoqda, deyiladi mamlakat Ichki ishlar vazirligi saytida. Bu o‘ta o‘nglar uchun tarixiy rekord hisoblanadi.
Parlamentga “Milliy birlashuv"dan 37 deputat, jumladan, partiya rahbari Marin Le Pen kirdi.
Ikkinchi o‘rinda — 27,99 foiz ovoz bilan “Yangi xalq fronti” (32 deputat) chap bloki, amaldagi prezident Emmanuel Makronning markazchi koalitsiyasi 20,04 foiz (ikki deputat) ovoz bilan uchinchi o‘rinda.
Birinchi turda jami 76 nafar deputat saylandi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, saylovchilarning faolligi 66,71 foizga yetdi va 2002-yildan buyon bu turdagi saylovlar bo‘yicha rekordga aylandi, deb yozmoqda Le Parisien.
“Demokratiya o‘z so‘zini aytdi va fransuzlar „Milliy birlashuv“ va uning ittifoqchilarini birinchi o‘ringa qo‘yib, Makron lagerini amalda yo‘q qildi”, — dedi Marin Le Pen o‘z tarafdorlariga qarata.
Birinchi tur natijalari e’lon qilingandan so‘ng, Fransiyaning yirik shaharlarida, jumladan, Parij va Lionda so‘l partiyalar tarafdorlarining norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
Saylovlar haqida
Prezident Emmanuel Makron 9-iyun kuni Fransiyada bo‘lib o‘tgan Yevroparlament saylovlarida “Milliy birlashuv” g‘alaba qozonganidan keyin Milliy assambleya (parlament quyi palatasi) tarqatib yuborilgani va muddatidan oldin saylovlar o‘tkazilishini e’lon qilgandi.
Ovoz berish ikki bosqichda bo‘lib o‘tadi: 30-iyun va 7-iyulda. Saylovning ikkinchi bosqichida yana 501 o‘rin ajratiladi. Kelib chiqadiki, parlamentda ko‘pchilikni tashkil qilmoqchi bo‘lgan partiyaga 289 o‘rin kerak.
An’anaga ko‘ra, Fransiya prezidenti bosh vazirni Milliy assambleyadagi eng yirik parlament guruhidan tayinlaydi. Makronning o‘zi bu saylovlar natijasidan qat’i nazar, 2027-yilda mandati tugaguniga qadar hokimiyatda qoladi.
Nega Makron muddatidan oldin saylovlar o‘tkazilishini e’lon qildi?
Makronning Milliy assambleyada muddatidan oldin saylov o‘tkazish haqidagi qarori hatto o‘zining “Uyg‘onish” (Renaissance) partiyasi a’zolarini ham hayratda qoldirdi, deb yozdi The Economist.
Oxirgi marta Fransiya prezidenti parlamentni 1997-yilda tarqatib yuborgan edi — o‘sha paytdagi davlat rahbari Jak Shirak ommaviy ish tashlashlar va noroziliklar tufayli zaiflashgan ko‘pchilikni shu tariqa mustahkamlashga umid qilgan edi. Buning o‘rniga muxolifat sotsialistlari hokimiyatga keldi va Shirak besh yil davomida noqulay “hamkorlikka” dosh berishga majbur bo‘ldi, deb yozadi nashr.
Aftidan, The Economist`ning yozishicha, Makronning hisob-kitobiga ko‘ra, u qaysidir vaqtda u yoki bu tarzda yangi parlament saylovlarini o‘tkazish bo‘yicha siyosiy talabga duch keladi. U hozirda qonunlarni qabul qilishda qiynalayotgan va ko‘pincha qonun loyihalarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri ovoz berishsiz qabul qilish imkonini beruvchi konstitutsiyaviy qoidaga murojaat qilayotgan ozchilik hukumatini boshqaradi. Makron, shuningdek, saylov saylovchilarga soliqlar, immigratsiya va energiya bo‘yicha populistik ritorikaga ega “Milliy birlashuv"ning haqiqiy ranglarini ko‘rishga yordam beradi, degan umidda.
Agar “Milliy birlashuv” ko‘pchilikni qo‘lga kiritsa, Makronning hisob-kitoblariga ko‘ra, uning ikkinchi kutilmasi ishlashi mumkin. Xukumat o‘ta o‘nglar nazorati ostida bo‘lsa, saylovchilar partiyaning layoqatsizligini ko‘radi va uning vakillari, jumladan, Marin Le Pen 2027-yilgi prezidentlik saylovlarida g‘alaba qozonish imkoniyatini yo‘qotishi mumkin.
“Milliy birlashuv” saylovlarda g‘alaba qozonsa nima bo‘ladi?
Ipsos so‘rov instituti tahliliga ko‘ra, o‘ta o‘nglar Fransiya parlamentida 230 dan 280 tagacha o‘ringa ega bo‘lishi mumkin. Mutlaq ko‘pchilik chegarasi 289 o‘rin bo‘lgani uchun o‘ta o‘nglar bosh vazir sifatida “Milliy birlashuv"ning 28 yoshli yetakchisi Jordan Bardella bilan hukumat tuzish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bardella o‘zining yorqin tabassumi va “mukammal sayqallangani” bilan TikTok yulduziga aylandi, uning 1,6 million kuzatuvchisi bor, deb yozadi Politico. U Fransiyaning Le Journal du Dimanche haftalik nashri tomonidan tuzilgan Fransiyadagi eng mashhur 50 nafar shaxs ro‘yxatiga kiritilgan yagona siyosatchi bo‘ldi.
Le Pen Bardellani saylovchilar uzoq vaqtdan beri partiya asoschisi, uning otasi Jan-Mari Le Pen bilan bog‘lab keladigan “Milliy birlashuv” obro‘sini oshirishga qaratilgan sa’y-harakatlari tufayli ne’mat deb atadi. Uning davrida partiya antisemitistik, antiislomiy, irqchi va demokratiya uchun xavfli deb qabul qilingan.
Biroq ba’zilar Bardellaning media muvaffaqiyati qizg‘in tayyorgarlik natijasi, deb ta’kidlamoqda. “Milliy birlashuv” kommunikatsiya bo‘limi sobiq rahbari Paskal Yumo siyosatchini shunday ta’rifladi: “U [shaxsiyat] chuqurligi bo‘yicha qo‘g‘irchoq, juda cheklangan odam edi”.
“Biz uning yoqimliligi, bugun siz ko‘rib turgan ishtiyoqi ustida oylar davomida ishlashga majbur bo‘lganmiz”, — dedi Yumo va hatto Bardellaning yorqin tabassumi va salomlashishi ham mashaqqatli mashg‘ulotlar natijasi ekanini qo‘shimcha qildi.
Bardella va Le Pen “Milliy birlashuv” imidjini o‘zgartirish uchun ko‘p mehnat qildi, deya qayd etadi Politico. Ammo bu o‘zgarishlar asosan kosmetik, deydi tanqidchilar. Parijdagi Fondation Jean Jaurès tahlil markazi mutaxassisi Jan-Iv Kamyuning so‘zlariga ko‘ra, partiya antisemitizm kabi eng “toksik” xususiyatlaridan xalos bo‘lganiga qaramay, uning dasturi hali ham Fransiyada eng radikali bo‘lib qolmoqda.
Bundan tashqari, nashrning qayd etishicha, Bardella uchun eng katta muammo Le Penning o‘zi bilan raqobat bo‘lishi mumkin. Yaqinda o‘tkazilgan so‘rovlar saylovchilar Le Pendan ko‘ra Bardellani afzal ko‘rishini ko‘rsatdi: “Milliy birlashuv” tarafdorlarining 52 foizi erkakka, 43 foizi ayolga ovoz bergan bo‘lardi. Le Pen ittifoqchilarining fikricha, Bardella o‘zining siyosiy kapitalida qarzdor bo‘lgan va partiyani temir musht bilan boshqarishda davom etayotgan Le Pen bilan kurashda yutqazishi mumkin.

30 июня во Франции прошёл первый тур парламентских выборов. По результатам голосования, в нем лидирует крайне правая партия «Национальное объединение» и её союзники, получившие 29,25%, свидетельствуют данные на сайте МВД страны. Это исторический рекорд для ультраправых.
В парламент от «Национального объединения» прошли 37 депутатов, в том числе лидер партии Марин Ле Пен.
На втором месте левый блок «Новый народный фронт» (32 депутата) с 27,99% голосов, на третьем — центристская коалиция действующего президента Франции Эммануэля Макрона с результатом 20,04% (два депутата).
Всего в первом туре были избраны 76 депутатов.
По последним данным, явка избирателей достигла 66,71% и стала рекордной для выборов такого типа с 2002 года, пишет Le Parisien.
«Демократия сказала своё слово, и французы поставили „Национальное объединение“ и его союзников на первое место, фактически уничтожив лагерь Макрона», — заявила Марин Ле Пен, выступая перед своими сторонниками.
После оглашения результатов первого в крупных городах Франции, включая Париж и Лион, прошли протесты сторонников левых партий.
О выборах
Президент Эммануэль Макрон объявил о роспуске Национального собрания (нижняя палата парламента) и назначил досрочные выборы после того, как «Национальное объединение» победила во Франции на выборах в Европейский парламент, прошедших 9 июня.
Голосование проходит в два этапа: 30 июня и 7 июля. Во время второго тура выборов будет распределено ещё 501 место. Таким образом, партии, которая хочет сформировать большинство, необходимо 289 мест.
Традиционно президент Франции назначает премьер-министра от крупнейшей парламентской группы в Национальном собрании. Сам Макрон останется у власти до конца своего мандата в 2027 году, независимо от результатов этих выборов.
Зачем Макрон объявил досрочные выборы?
Решение Макрона провести досрочные выборы в Национальную ассамблею удивило даже депутатов его собственной партии «Возрождение» (Renaissance), пишет The Economist.
Последний раз президент Франции распускал парламент в 1997 году — тогдашний глава государства Жак Ширак надеялся таким образом укрепить своё большинство, ослабленное массовыми забастовками и протестами. Вместо к власти пришли оппозиционные социалисты, и Ширак был вынужден терпеть неудобное «сожительство» на протяжении пяти лет, отмечает издание.
Похоже, считает The Economist, расчёт Макрона заключается в том, что в какой-то момент он так или иначе столкнётся с политическим требованием провести новые парламентские выборы. Сейчас он возглавляет правительство меньшинства, которое временам с трудом принимает законы и часто прибегает к конституционному положению, позволяющему законопроектам проходить без прямого голосования. Кроме того, Макрон надеется, что выборы помогут избирателям увидеть истинное лицо «Национального объединения» с её популистской риторикой в отношении налогов, иммиграции и энергетики.
Если же «Национальное объединение» добьётся большинства, тогда, по расчёту Макрона, может сработать его вторая ставка. За время, когда правительством будут управлять крайне правые, избиратели смогут увидеть некомпетентность партии и подорвать шансы её представителей, включая Марин Ле Пен, выиграть президентские выборы в 2027 году.
Что будет, если «Национальное объединение» выиграет выборы?
Согласно анализу опросного института Ipsos, крайне правые могут получить от 230 до 280 мест во французском парламенте. Поскольку порог абсолютного большинства составляет 289 мест, крайне правые получат шанс сформировать правительство, премьер-министром которого станет 28-летний руководитель «Национального объединения» Жордан Барделла.
Барделла, со своей блистательной улыбкой и «отполированный до совершенства», стал звездой TikTok, где у него 1,6 миллиона подписчиков, пишет Politico. Он оказался единственным политиком, попавшим в список 50 самых популярных фигур Франции, составленном французским еженедельником Le Journal du Dimanche.
Ле Пен назвала Барделлу настоящей находкой для её усилий по улучшению репутации «Национального объединения», которая долгое время ассоциировалась у избирателей с основателем партии, её отцом Жан-Мари Ле Пеном. При нем партия воспринималась как антисемитская, антиисламская, расистская и опасная для демократии.
Барделла и Ле Пен. Фото: Jordan Bardella / X.
Некоторые, однако, утверждают, что медийный успех Барделлы результат интенсивной подготовки. «Он был пустышкой, с точки зрения глубины [личности] очень ограниченным человеком», — описал политика бывший глава отдела коммуникаций «Национального объединения» Паскаль Юмо.
«Над его лёгкостью, энтузиазмом, который вы сегодня наблюдаете, нам пришлось работать месяцы и месяцы», — рассказывал Юмо, добавляя, что даже блистательная улыбка и непринуждённые приветствия Барделла — результат кропотливого тренинга.
Барделла и Ле Пен усердно поработали над изменением имиджа «Национального объединения», отмечает Politico. Но эти изменения в основном косметические, считают критики. По словам специалиста парижского аналитического центра Fondation Jean Jaurès Жан-Ива Камю, несмотря на то что партия избавилось от своих наиболее «токсичных» характеристик, таких как антисемитизм, её программа остаётся самой радикальной во Франции.
Кроме того, отмечает издание, самой большой проблемой для Барделлы может стать соперничество с самой Ле Пен. Недавний опрос показал, что избиратели отдают предпочтение Барделле, а не Ле Пен: за него проголосовали бы 52% сторонников «Национального объединения», за неё — 43%. Союзники Ле Пен при этом считают, что Барделла, скорее всего, проиграет битву с Ле Пен, которой он обязан своим политическим капиталом и которая продолжает контролировать партию «железной рукой».