O‘zbekistonda uchta notarial xizmat turi “Elektron notarius” portalida onlayn formatga o‘tkazilmoqda, deya xabar qildi Adliya vazirligi matbuot kotibi Sevara O‘rinboyeva.
Qayd etilishicha, avtomototransport vositasini tasarruf etish (sotish, hadya, qilish, ayirboshlash, garovga qo‘yish va boshqa turdagi tasarruf qilish) ishonchnomasi notarial idoraga bormasdan ham berilishi mumkin.
Bundan tashqari, er va xotinning umumiy mol-mulkni, shu jumladan, ko‘chmas mulkni tasarruf etish bo‘yicha bitim tuzish uchun xotin (er)ning rozilik arizasini notarial tasdiqlash onlayn formatga o‘tkaziladi.
Shuningdek, hujjatlarning bir tildan boshqa tilga to‘g‘ri tarjima qilinganini shahodatlashni videokonferensiya orqali (onlayn) notarial rasmiylashtirish mumkin bo‘ladi.

Три нотариальные услуги в Узбекистане переводятся в онлайн-формат на портале «Электронный нотариус», сообщила пресс-секретарь Министерства юстиции Севара Уринбаева.
Теперь доверенность на право распоряжение автотранспортным средством (продажа, дарение, мена, залог и другие виды распоряжения) можно оформить нотариально без посещения нотариуса.
Кроме того, переводятся в онлайн-формат нотариальное удостоверение заявления о согласии супруги (мужа) на заключение договора о распоряжении общим имуществом супругов, в том числе недвижимым имуществом.
Можно также нотариально заверить верность перевод документа с одного языка на другой через видеоконференцию.