Bosh prokuratura Diana Irtuganovaning murojaatlarida keltirilgan vajlar asosida Chilonzor tumani prokuraturasi tomonidan qabul qilingan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi qarori nazorat tartibida o‘rganmoqda. Bu haqda idora matbuot xizmati xabar qildi.
2023-yil 13-sentabr kuni “Dunyo bo‘ylab” telekanalining “Svoimi glazami” ko‘rsatuvi boshlovchisi Ramina Yagafarova 31 yoshida Toshkentda vafot etgandi.
O‘shanda Bosh prokuratura o‘limga “doriga allergik reaksiya (levofloksatsin), miya va o‘pkaning o‘tkir shishi, o‘tkir nafas olish va yurak-qon tomir yetishmovchiligi hamda anafilaktik shok sabab bo‘lganini ma’lum qilgandi. Idora bu OAV uchun dastabki ma’lumotlar asosida tayyorlangan tezkor rasmiy izoh bo‘lganini qayd etdi.
29-iyun kuni “Gazeta.uz” sud-tibbiy ekspertiza xulosasiga tayanib, Ramina Yagafarovaning o‘limiga shifokorlar xatosi bo‘lishi mumkinligini yozgan edi. Xususan, o‘limning asosiy sababi nafas yo‘llarining oziq-ovqat massalari bilan to‘sib qo‘yilishi va yuborilgan dori-darmonlarning nojo‘ya ta’siri o‘limni tezlashtirgan omillardir, deydi mutaxassislar.
Marhumning singlisi Diana Irtuganova va advokat Shuhrat Qayumov bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Chilonzor tuman prokuraturasi jinoyat ishini qo‘zg‘atishdan bosh tortgan. Qaror 15-oktabrda ya’ni 13-sentabrda boshlanib, 1-noyabrda yakunlangan dastlabki sud-tibbiyot ekspertizasi yakunlanishiga ikki hafta qolganda qabul qilingan.
“Chilonzor tumani prokuraturasi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshirish natijasiga ko‘ra, marhuma R.Yagafarovaning vafot etganligi holatida jinoiy hodisa yuz bermaganligi sababli, jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan. Hozirda Diana Irtuganovaning murojaatlarida keltirilgan vajlar asosida Chilonzor tumani prokuraturasi tomonidan qabul qilingan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi qarori nazorat tartibida o‘rganilmoqda”, — deyiladi Bosh prokuratura xabarida.

Генеральная прокуратура Узбекистана приступила к изучению решения прокуратуры Чиланзарского района о невозбуждении уголовного дела по факту гибели телеведущей Рамины Ягафаровой, сообщила пресс-служба ведомства.
Напомним, 13 сентября 2023 года в Ташкенте в возрасте 31 года скончалась ведущая программы «Своими глазами» телеканала Dunyo bo’ylab Рамина Ягафарова.
Тогда в Генпрокуратуре сообщили, что причиной смерти стала «аллергическая реакция на лекарство (левофлоксацин), острый отёк головного мозга и лёгких, острая дыхательная и сердечно-сосудистая недостаточность и анафилактический шок». Ведомство уточнило, что это было оперативной информацией для СМИ на основе предварительных данных.
«Газета.uz» 29 июня со ссылкой на заключение комиссионной судебно-медицинской экспертизы писала, что причиной смерти Рамины Ягафаровой могли стать ошибки врачей. В частности, основной причиной смерти стало перекрытие дыхательных путей рвотными массами, а побочные эффекты от введённых лекарственных средств стали факторами, ускорившими её, говорится в заключении экспертов.
По информации сестры погибшей Дианы Иртугановой и адвоката Шухрата Каюмова, прокуратура Чиланзарского района отказалась возбуждать уголовное дело. Решение было принято 15 октября, или за две недели до завершения первичной судебно-медицинской экспертизы, — она началась 13 сентября и завершилась 1 ноября.
«По результатам доследственной проверки, проведённой прокуратурой Чиланзорского района, [ранее] принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела, поскольку в смерти Р. Ягафаровой не было обнаружено признаков уголовного преступления», — отмечается в сообщении.
«В настоящее время в контрольном порядке изучается решение прокуратуры Чиланзарского района об отказе в возбуждении уголовного дела по мотивам, изложенным в доводах Дианы Иртугановой», — заявили в Генпрокуратуре.