SAXAL (Isroil mudofaa kuchlari) harbiy rahbariyati G‘azo sektorida, hatto HAMAS hozircha hokimiyatda qolsa ham, o‘t ochishni to‘xtatishni istaydi, deb yozmoqda The New York Times (NYT) mamlakatning amaldagi va sobiq xavfsizlik amaldorlariga tayanib.
Gazeta suhbatdoshlariga ko‘ra, generallarning fikricha, sulh G‘azoda HAMAS qo‘l ostidagi tirik va o‘lik 120 nafar garovga olinganlarni ozod qilishning eng yaxshi yo‘li bo‘ladi.
Harbiylar, shuningdek, Isroil qurolli kuchlariga oktabr oyidan buyon Isroil bilan “astalik bilan kurashib kelayotgan” Livanning “Hizbulloh” guruhi bilan to‘qnash kelgan taqdirda, tiklanish uchun vaqt kerak, deb hisoblaydi. Avvalroq Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Livan bilan chegaraga qo‘shinlar o‘tkazilishini istisno etmagan edi.
NYT manbalariga ko‘ra, XAMAS bilan sulh “Hizbulloh” bilan kelishuvga erishishni osonlashtirishi mumkin — guruh G‘azo sektoridagi janglar to‘xtamaguncha Isroil hududiga hujum qilishda davom etishini ma’lum qilgan.
Nashrning ta’kidlashicha, harbiylarning o‘t ochishni to‘xtatishga bo‘lgan munosabati ularning tafakkuridagi so‘nggi oylardagi “katta o‘zgarishlarni” aks ettiradi, chunki Netanyaxu urushdan keyingi rejani tuzishdan yoki uni amalga oshirish majburiyatini o‘ziga olishdan bosh tortishi aniq bo‘ldi. “Bu qaror mohiyatan anklavda hokimiyat bo‘shlig‘ini yuzaga keltirdi va askarlarni G‘azoning allaqachon HAMAS jangarilaridan tozalangan qismlariga qaytishga va jang qilishga majbur qildi”, — deyiladi materialda.
“Harbiylar garovdagilarni qaytarish va o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi, — dedi Isroilning milliy xavfsizlik bo‘yicha sobiq maslahatchisi Eyal Hulata. — Ular G‘azodagi pauza Livanda keskinlikni pasaytirishi mumkinligi ehtimolini oshirishini tushunadi. Ularning o‘q-dorilari, ehtiyot qismlari, energiyalari avvalgiga qaraganda kamroq — shuning uchun ham ular G‘azodagi pauza „Hizbulloh“ bilan kattaroq urush boshlansa, tayyorgarlik ko‘rishimiz uchun ko‘proq vaqt beradi, deb o‘ylaydi”.
NYT suhbatdoshlariga ko‘ra, G‘azoda Isroil rejalashtirmagan urush boshlanganidan deyarli to‘qqiz oy o‘tib, mamlakatda o‘q-dorilar, motivatsiya va hatto askarlar yetishmayapti. Isroil armiyasida snaryadlar va harbiy texnika uchun ehtiyot qismlar taqchilligini nashrga besh nafar amaldor va zobit tasdiqladi. Gazetaning qayd etishicha, G‘azodagi urush so‘nggi 40 yil ichida Isroil ishtirokidagi eng shiddatli mojaroga aylandi.

Военное руководство ЦАХАЛ (Армия обороны Израиля) хочет прекращения огня в секторе Газа, даже если ХАМАС пока останется у власти, пишет The New York Times (NYT) со ссылкой на действующих и бывших сотрудников службы безопасности страны.
По словам собеседников газеты, генералы полагают, что перемирие будет лучшим способом освободить 120 заложников, как живых, так и мёртвых, которых ХАМАС удерживает в Газе.
Военные также считают, израильским вооружённым силам нужно время для восстановления на случай конфликта с ливанской группировкой «Хезболла», которая с октября ведёт «вялотекущую борьбу» с Израилем. Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху не исключил переброски войск на границу с Ливаном.
По мнению источников NYT, перемирие с ХАМАС может облегчить достижение соглашения с «Хезболлой» — группировка заявляла, что продолжит наносить удары по территории Израиля до тех пор, пока боевые действия в секторе Газа не прекратятся.
Издание отмечает, что отношение военных к прекращению огня отражает «серьёзный сдвиг» в их мышлении за последние месяцы, поскольку стало ясно, что Нетаньяху отказывается сформулировать послевоенный план или взять на себя обязательства по его реализации. «Это решение, по сути, создало вакуум власти в анклаве, что вынуждает солдат возвращаться и сражаться в тех частях Газы, которые они уже очистили от боевиков ХАМАС», — говорится в материале.
«Военные полностью поддерживают сделку по захвату заложников и прекращение огня, — сказал бывший советник по национальной безопасности Израиля Эяль Хулата. — Они понимают, что пауза в Газе делает деэскалацию более вероятной в Ливане. И у них меньше боеприпасов, меньше запасных частей, меньше энергии, чем раньше — поэтому они также думают, что пауза в Газе даёт нам больше времени для подготовки на случай, если разразится более крупная война с «Хезболлой».
По словам собеседников NYT, спустя почти девять месяцев после начала войны в Газе, которую Израиль не планировал, стране не хватает боеприпасов, мотивации и даже солдат. Нехватку снарядом и запасных частей для военной техники в армии Израиля изданию подтвердили пять чиновников и офицеров. Война в Газе стала самым интенсивным конфликтом с участием Израиля за последние 40 лет, отмечает газета.