Hukumat 2024-yilda gaz subsidiyalari uchun O‘zbekiston davlat budjetidan 9,5 trillion so‘mdan ko‘p bo‘lmagan mablag‘ ajratilishini kafolatlagan. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Doniyor G‘aniyev Rasul Kusherbayevning podkastida ma’lum qildi.
2023-yilda tabiiy gazning o‘rtacha xarid bahosi (bozor bahosi bo‘yicha) va ichki bozorda sotish (tartibga solinadigan tariflar bo‘yicha) o‘rtasidagi tafovutni qoplash uchun Davlat budjetidan 17,99 trillion so‘m ajratilgan (dastlab 12,4 trillion so‘m ajratilgandi). Xususan, O‘zbekiston xorijiy kompaniyalar bilan qo‘shma loyihalar asosida eksportga mo‘ljallangan gazni eksport narxlarida sotib olib, keyinchalik ichki bozorda sotish uchun import qilgan.
2024-yilda 1-maydan boshlab gaz tariflarini oshirish hisobiga subsidiyalar miqdorini 9,5 trillion so‘mgacha kamaytirish rejalashtirilgan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi hisobotidan ma’lum bo‘lishicha, may oyi yakuniga ko‘ra 8,06 trillion so‘m yoki butun yil davomida rejalashtirilgan hajmning 84,8 foizi yo‘naltirib bo‘lgan.
“Noyabr oyida budjet muhokamalarida nega 9,5 trillion so‘mlik subsidiya yo‘naltirilgani, uning hajmi nega kamaytirilgani haqida so‘ragandik. Shundan so‘ng hukumat ishchi guruh doirasida aprel-may oylarida jismoniy shaxslar uchun tariflarni oshirish rejalarini aytishgandi. Ular birinchi chorakda [gaz narxini] subsidiyalash ko‘zda tutilganini va narx oshganidan keyin subsidiyalarga hojat yo‘qligini aytishdi”, — dedi Doniyor G‘aniyev.
Parlament a’zosining so‘zlariga ko‘ra, birinchi chorakda 9,5 trillion so‘mdan 8 trillion so‘mi o‘zlashtirib bo‘lingan, “bu bilan reja 100 foizga bajarilgan”, qolgan 1,5 trillion so‘m to‘rtinchi chorakda (oktabr-dekabrda) o‘zlashtirilishi rejalashtirilgan.
“Menda savol tug‘ildi: allaqachon maksimal [prognoz qilingan] summa sarflab bo‘lindi, ammo sog‘liqni saqlash va oliy ta’lim sohasida hali pul ishlatilmadi, o‘zlashtirish 85−90 darajasida qolmoqda. Tenderlar, jihozlar yetkazib berishning kechikishi… bu mablag‘larga tegilmasligini aytishdi”, dedi u.
G‘aniyevning ta’kidlashicha, hukumat a’zolari gazni sotib olish va sotish o‘rtasidagi narxlardagi farqni qoplash uchun davlat budjetidan qo‘shimcha miqdorda subsidiya ajratilmasligini, ya’ni miqdori rejalashtirilgan 9,5 trillion so‘mdan oshmasligini ta’kidlagan.
Elektr energiyasining asosiy qismi (uchdan ikki qismi) yuridik shaxslar (kompaniyalar, fabrikalar, tashkilotlar) tomonidan iste’mol qilinadi, aholi ulushi qariyb 30% ni tashkil qiladi. Shu bilan birga, yuridik shaxslar uchun gaz va elektr energiyasi tariflari o‘tgan yilning 1-oktabridan oshirilgan.
“Mantiqan olganda, o‘tgan yili gaz subsidiyalariga qariyb 18 trillion so‘m sarflangan bo‘lsa, buning uchdan bir qismi, ya’ni 6 trillion so‘mga yaqini jismoniy shaxslar uchun yetarli bo‘lishi kerak. Shu savolni berganimizda, „Ha, shunaqa bo‘lishi kerak, lekin o‘tgan yili narxlar boshqa edi, bu yildan tannarxlar oshib ketdi“, — deyishdi. Ular 2023-yilgi budjetni rejalashtirayotganda elektr energiyasi narxi 1 kVt/soat uchun 800 so‘m etib belgilangani, 2024-yildan esa 1000 so‘mga ko‘tarilganini aytishdi. Men budjetning ichlarini ko‘ra olmayman, bilasiz, ular (hukumat — tahr.) uni tiyin tiyinigacha ochib bera olmaydi. Biz bu javobni to‘g‘ri deb olishga majburmiz”, — dedi deputat.
Deputat Doniyor G‘aniyev elektr energiyasi tannarxini shakllantirish bo‘yicha aniq hisob-kitoblar yo‘qligini ta’kidladi. “Hozir biz narxlarni go‘yoki tannarxgacha olib kelyapmiz, lekin bunday shaffoflik yo‘q tizim bilan tannarxlar yana ikki barobar oshib ketmasligiga kim kafolat beradi?” — dedi u.
2022-yil iyun oyida Rasul Kusherbayev O‘zbekiston mahalliy va xorijiy kompaniyalardan sotib oladigan gaz narxlarini ma’lum qilgandi. U xorij korxonalari narxlarining yuqoriligidan noroziligini bildirib, bunday holat “vatanidan ko‘ra pulni ko‘proq yaxshi ko‘radigan ayrim amaldorlarning qilmishlari” tufayli yuzaga kelganini ta’kidlagandi.
O‘zbekistonda ikki yil ichida davlat budjetidan ajratiladigan subsidiyalar miqdori besh baravarga — 5,63 trillion so‘mdan 29,25 trillion so‘mgacha (2,5 milliard dollar) oshgan. 2023-yil yakuniga ko‘ra, 18 trln so‘m gaz sotib olish va sotish o‘rtasidagi farqni qoplashga, 1,02 trln so‘m geologiya-qidiruv ishlariga sarflangan.

Правительство заверило, что в 2024 году из государственного бюджета Узбекистана будет выделено не более 9,5 трлн сумов на субсидии по газу. Об этом в подкасте Расула Кушербаева заявил депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Дониёр Ганиев.
В 2023 году из госбюджета выделялось 17,99 трлн сумов (хотя изначально предусматривалось 12,4 трлн сумов) на возмещение разницы в средней цене покупки (по рыночной цене) и продажи природного газа на внутреннем рынке (по регулируемым тарифам). В частности, Узбекистан в совместных проектах с иностранными компаниями покупал газ, предназначенный для экспорта, по экспортным ценам и импортировал для дальнейшей продажи на внутреннем рынке.
В 2024 году сумму субсидий планируется сократить до 9,5 трлн сумов за счёт повышения тарифов на газ с 1 мая.
Как следует из отчёта Министерства экономики и финансов, к концу мая уже было освоено 8,06 трлн сумов, или 84,8% от запланированного объёма на весь год.
«В ноябре во время обсуждений бюджета мы спрашивали, почему включается субсидия на 9,5 трлн сумов, за счёт чего сокращается её объём. Правительство тогда в рамках рабочей встречи сообщило о планах повысить тарифы для физических лиц в апреле-мае. Они сказали, что предусматривается субсидирование [цен газа] в первом квартале, а после повышения цен больше не будет требоваться субсидия», — рассказал Дониёр Ганиев.
По словам парламентария, в первом квартале планировалось потратить 8 трлн из 9,5 трлн сумов, и «этот план выполнен на 100%», оставшиеся 1,5 трлн сумов намечено освоить в четвёртом квартале (октябрь-декабрь).
«У меня тогда возник вопрос, получается, что весь максимум [прогнозной суммы] вы уже потратили, а в сфере здравоохранения и высшего образования деньги не тратят, уровень освоения остаётся на уровне 85−90%. Они сказали, что это связано с проведением тендеров, [задержкой] поставок оборудования… что не тронут эти средства», — заявил он.
Как отмечает Ганиев, члены правительства заверили, что из госбюджета не будет выделяться дополнительный объём субсидий на покрытие разницы цен между покупкой и продажей газа, то есть сумма не превысит планируемые 9,5 трлн сумов.
Основная часть электроэнергии (две трети) потребляется юридическими лицами (компании, заводы, организации), доля населения — около 30%. При этом тарифы на газ и электроэнергию для юридических лиц уже повышались с 1 октября прошлого года.
«Подумаем логически: если в прошлом году на субсидии по газу ушло около 18 трлн сумов, то трети от этой суммы, или около 6 трлн сумов, должно хватить физическим лицам. Когда мы задали этот вопрос, они сказали, что „да, так было, но с нового года себестоимость повышается“. По их словам, когда планировали бюджет 2023 года, закладывалась цена электроэнергии в 800 сумов за 1 кВт•ч, но с 2024 года она выросла до 1000 сумов. Вы же знаете, что я не могу посмотреть внутреннюю [структуру] бюджета, они (правительство — ред.) не могут раскрыть её до каждого тийина. Мы вынуждены принимать этот ответ как правильный», — сказал парламентарий.
Депутат Дониёр Ганиев указал на отсутствие точных расчётов по формированию себестоимости электроэнергии. «Сейчас мы якобы поднимаем цены до себестоимости, но кто даст гарантии, что с такой непрозрачной системой в энергетике себестоимость снова не увеличится в два раза», — сказал он.
В июне 2022 года Расул Кушербаев озвучил цены на газ, по которым Узбекистан закупает топливо у местных и иностранных компаний. Он выразил недовольство высокими ценами зарубежных предприятий и указал, что такое положение дел связано с «действиями некоторых чиновников, любящих деньги больше, чем родину».
В Узбекистане размер субсидий из госбюджета вырос в пять раз за два года — с 5,63 трлн до 29,25 трлн сумов ($2,5 млрд). По итогам 2023 года, 18 трлн сумов пришлось на покрытие разницы между покупкой и продажей газа, 1,72 трлн — на возмещение ущерба по теплоэнергии, 1,02 трлн — на геологоразведку.