Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 2-iyul kuni bo‘lib o‘tgan majlisda “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga elektron (raqamli) dalillar bilan ishlash tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi, deb xabar qildi parlament quyi palatasi matbuot xizmati (video).
Deputatlar kibermakonda raqamli texnologiyalardan foydalangan holda jinoyatlar va qurbonlar soni ortib borayotganini qayd etdi. Jinoyatchilar odamlarning bank hisobidan pul o‘g‘irlashning yangi usullaridan foydalanmoqda.
Xususan, hisoblar va elektron hamyonlardan pul mablag‘larini o‘g‘irlash texnik-dasturiy vositalardan foydalangan holda bank yoki boshqa to‘lov kartalaridan noqonuniy nusxa ko‘chirish hamda qalbakilashtirish (karding) yo‘li bilan amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, huquqni qo‘llash amaliyotida elektron (raqamli) ma’lumotlarning dalil sifatida tan olinishi va ish materiallariga kiritilishi bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelayotgani jinoyatlarni ochishda qiyinchiliklar tug‘dirayotgani ta’kidlandi.
Qonun loyihasi bilan tergov hamda sud jarayonida ishtirokchilarning huquq va erkinliklarini zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yutuqlaridan foydalangan holda samarali himoya qilishni ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga elektron (raqamli) dalil tushunchasini, elektron (raqamli) dalillarni aniqlashni, to‘plashni, taqdim qilishni, tekshirishni, baho berishni, qayd etishni hamda saqlash tartiblarini, shuningdek bu mazkur jarayon ishtirokchilarining huquq va majburiyatlarini belgilashni nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Deputat Doniyor G‘aniyevning ma’lum qilishicha, raqamli dalillarga oid qonun loyihasi parlamentga uchinchi marta kiritilmoqda, chunki avvalgi ikki urinish (2022-yil iyun va 2023-yil noyabr oylarida) rad etilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, u avvalgi loyihalardan jiddiy farqlarni ko‘rmayapti, deputat yangi qonun loyihasi avvalgilaridan qanday farq qilishini tushuntirib berishlarini so‘radi.
Doniyor G‘aniyevDoniyor G‘aniyev
Huquqni muhofaza qiluvchi organ vakili yangi qonunda notariat, hakamlik sudlari, sud ekspertizasi to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga o‘zgartishlar kiritish nazarda tutilganini ta’kidladi. Bundan tashqari, elektron (raqamli) dalillardan foydalanish, saqlash, olish, qayd etish va baholash tartibi batafsil bayon etilgan. Raqamli dalillardan foydalangan holda jarayon ishtirokchilarining majburiyatlari va huquqlari ham sanab o‘tilgan.
Deputat, Qonunchilik palatasining Innovatsion rivojlanish, axborot siyosati va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi Ilhom Abdullayev mazkur hujjat avvalgi qonun loyihalaridan tubdan farq qilmasligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda dalillar ashyoviy va yozmaga ajratiladi. Ashyoviy dalillarga jinoyat qurollari, jumladan, pichoq, bolta va boshqa shunga o‘xshash narsalar kiradi. Yozma dalillar dastlab xatlar va buyruqlarni o‘z ichiga olgan bo‘lsa, keyin bu blok kengayib, ular video, fotosuratlar, grammofon yozuvlarini ham o‘z ichiga ola boshladi va insoniyat rivojlanishi bilan bu ro‘yxat kengayishda davom etdi.
“Bu birinchi yil emas, balki o‘tmishda, ehtimol, 50 yil davomida turli davlatlarda bu turdagi dalillarni joriy etishga urinishlar bo‘lgan elektron dalillar mavjud. Ammo bu so‘zlarning ma’nosi qayta tartibga solishga qarab o‘zgaradi. Elektron dalillarmi yoki elektron shakldagi dalillarmi? Butun dunyo elektron shakldagi dalillarga o‘tmoqda. Bu borada hech kim bahslashmaydi. Agar qonunni ishlab chiquvchilar ham uchinchi bor bunga e’tibor berib, shu yo‘ldan borishganida, ulardan hech kim qo‘rqmasdi”, — dedi deputat.
Ilhom Abdullayevning qayd etishicha, jabrlanuvchi sudda internetdagi nashr tomonidan haqoratlanganini isbotlamoqchi bo‘lsa, u holda elektron shaklda dalillar taqdim etish zarur.
“Bu yerda hech qanday murakkab yoki g‘ayrioddiy narsa yo‘q. Bu hammasi tushunarli va hech kim qonunning bunday shakllantirilishiga qarshi chiqmaydi. Lekin sizda elektron dalillar bor desangiz, muammolar shundan boshlanadi. Avvaliga bu birinchi qadam juda oddiydek tuyuladi, ammo bundan keyin protsessual kodeksda muammolar qadamma-qadam boshlanadi”, — deb hisoblaydi deputat.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mazkur qonun loyihasi ishlab chiqilgan prezident qarorida mazkur hujjatda bo‘lishi kerak bo‘lgan bandlardan biri axborot texnologiyalaridan foydalangan holda sodir etilgan jinoyatlarni majburiy videoyozuvdan foydalangan holda, guvohlar ishtirokisiz kibermakonni tintuv qilish belgilangan.
“Gap odamlar huquqlarini himoya qilish haqida ketmoqda. Ya’ni, tergovchi kibermakonni guvohlar ishtirokisiz tekshiradi. Guvohlar yordamida boshqa harakatlar sodir bo‘lsa, video yozuv bo‘lishi kerak, ammo quyidagi qonunda buni ko‘rmaysiz. Ushbu qonun loyihasida tergov organlari bunday dalillardan foydalaniladigan tergovni qanday joriy etishi mumkinligi haqidagi qoidalarni o‘z ichiga olishi kerak”, — deya tushuntirdi u.
Qonunchilik palatasi deputatining ma’lum qilishicha, qo‘shni davlatda huquq-tartibot idoralari xodimlari “tergov davomida qariyb 100 million dollarlik token olganliklari” uchun sudga tortilgan.
“Ya’ni, tasavvur qiling, ashyoviy va yozma dalillar musodara qilinadi. [Yangilik] mayning bilan shug‘ullanadigan kompaniya haqida. Va bu mayning davlatning rasmiy qaramog‘iga o‘tkazilmagan va tergovchilar porani shunchaki shu joyning o‘zida to‘g‘ridan-to‘g‘ri bir telefondan boshqasiga o‘tkazib olishgan. Nima uchun bunday qonunlar butun dunyoda bor? Negaki tergov harakatlari olib borilayotganda, ushbu dalil deb ataladigan narsa davlatga qanday o‘tkazilishi, qanday saqlanishi, sud jarayonida qanday taqdim etilishi kerak. Ammo bu yerda ham biz ushbu standartlarni ko‘rmayapmiz — ularning hech biri yo‘q”, — dedi u.
Ilhom Abdullayev 201−2-moddaga ham izoh berdi, unga ko‘ra “korxonalar, muassasalar va tashkilotlarning rahbarlari va boshqa mansabdor shaxslari tergovga qadar tekshiruvni amalga oshiruvchi organ mansabdor shaxsining qonuniy iltimosiga ko‘ra surishtiruvchi, tergovchi, prokuror yoki sud tergov va sud harakatlarida foydalanish uchun zarur bo‘lgan elektron ma’lumotlarni o‘z ixtiyorida bo‘lgan vositalar bilan birga taqdim etishi shart”.
“Bu hech qachon bo‘lmagan, hech bir davlatda yo‘q. Tasavvur qiling, tergov organlari tergovga qadar tekshiruv o‘tkazmoqda. Shu bilan birga, u qaysidir korxonaga keladi, u yerda tadbirkor, bosh hisobchi, bo‘lim boshliqlari Telegram, Facebook va boshqalarda barcha akkauntlarini ochishlari talab qilinadi. Qolaversa, yozilishicha — tashuvchilar bilan birga, men buni prinsipial jihatdan qanday amalga oshirish mumkinligini bilmayman”, — dedi deputat.
Uning fikricha, ushbu qonunning qabul qilinishi “fojiaviy oqibatlarga olib keladi”.
“Bu ishlamaydi, bu aniq. Bu tegishli jarayonni butunlay buzadi. Tashkiliy jihatga kelsak, nolinchi o‘qishda men uch marta tegishli qo‘mita yig‘ilishiga borib, ushbu qonun loyihasini birinchi o‘qishda qanday tuzatish bo‘yicha o‘z variantlarimni taklif qildim. Orqaga qaytib, konsepsiyani qayta ko‘rib chiqishingiz mumkin. Buni amalga oshirish mumkin. Ammo hozir ovoz berish taklif qilingan shaklda bu qonunni o‘zgartirish va qaytarish kerak. Yoki amalga oshirilgan taqdirda ham ikkinchi o‘qishda uni tubdan qayta ko‘rib chiqish kerak. Bunday ko‘rinishda qabul qilib bo‘lmaydi”, — dedi Ilhom Abdullayev.
Deputat, Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi a’zosi Davron Oripov yetarli vositalar yo‘qligi va qonunchilikda kiberjinoyatchilarni jalb qilish mexanizmlari mavjud emasligi sabab huquq-tartibot idoralari kiberjinoyatchilarni javobgarlikka torta olmasligini ta’kidladi.
elektron dalillar, qonunчилик palatasi
Qonun loyihasi birinchi o‘qishda 86 deputat tomonidan ma’qullandi, 4 nafar deputat qarshi chiqdi, 9 nafari esa betaraf qoldi.
Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 30-noyabr kuni raqamli jinoyatlarga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Hujjat Markaziy bankka shubhali operatsiyalar sodir bo‘lgan taqdirda bank kartalari va hisob raqamlarini bloklashni talab qilish huquqini berdi. Banklar va to‘lov tashkilotlariga firibgarlikka qarshi tizimlarni joriy etish va yirik p2p o‘tkazmalarini nazorat qilish topshirilgan.
Kibermakondagi jinoyatlarning 70 foizi firibgarlik va bank kartalarini o‘g‘irlashdir. Davlat rahbari fintech xizmatlariga nisbatan yagona talablar to‘plamini shakllantirish bo‘yicha topshiriq bergandi.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 2 июля приняла в первом чтении законопроект о совершенствовании работы с электронными и цифровыми доказательствами, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента (видео).
Депутаты отметили рост правонарушений с использованием цифровых технологий в киберпространстве и число пострадавших. Преступники используют новые методы для кражи денег с банковских счетов населения.
В частности, хищение денег со счетов и электронных кошельков в приложениях совершается путём незаконного копирования и подделки банковских или других платёжных карт с помощью аппаратных и программных устройств (кардинг).
При этом в правоприменительной практике есть проблемы, связанные с признанием электронных (цифровых) данных в качестве доказательств и приобщением их к материалам дела, что создаёт трудности в раскрытии преступлений, отмечалось на заседании.
Законопроектом предусматривается внесение поправок в некоторые законы касательно понятия электронного (цифрового) доказательства, порядков выявления, сбора, предоставления, проверки, оценки, фиксации, хранения электронных (цифровых) доказательств, а также прав и обязательств участников данного процесса.
Депутат Дониёр Ганиев сообщил, что законопроект, связанный с цифровыми доказательствами, вносится с парламент в третий раз, поскольку до этого две попытки были отклонены (в июне 2022 года и в ноябре 2023 года). По его словам, он не видит существенных различий с предыдущими проектами, парламентарий попросил объяснить, чем отличается новый законопроект.
Представитель правоохранительного органа отметил, что новый закон предусматривает поправки в законодательство о нотариате, третейских судах, судебной экспертизе. Кроме того, более подробно изложен порядок использования, хранения, получения, регистрации и оценки электронных (цифровых) доказательств. Перечислены также обязательства и права участников процесса с использованием цифровых доказательств.
Депутат, председатель Комитета Законодательной палаты по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий Ильхом Абдуллаев отметил, что этот документ принципиально ничем не отличается от предыдущих законопроектов.
По его словам, сегодня доказательства делятся на вещественные и письменные. К вещественным относятся орудия преступления, в том числе нож, топор и другие подобные предметы. В письменные доказательства включались сначала письма, приказы, а затем этот блок расширялся и к ним также начали относить видеосъёмку, фотографии, граммофонные записи, с развитием человечества этот список продолжил расширяться.
«Попытка перейти к тому, что есть электронные доказательства, она не в первый год звучит, на протяжении последних, может быть, 50 лет в разных государствах идёт попытка ввести этот вид доказательств. Но смысл этих слов от перестановки меняется. Электронные доказательства или доказательства в электронной форме. Весь мир идёт по пути доказательства в электронной форме. Никто с этим спорить не станет. И если бы разработчики закона третий раз тоже обратили бы на это внимание и шли по этому пути, никто их не боялся», — сказал депутат.
Ильхом Абдуллаев отметил, что если пострадавший в суде хочет доказать, что его оскорбили при помощи публикации в интернете, то необходимо представить доказательства в электронной форме.
«Ничего сложного или чего-то необычного здесь не присутствует. Это все понятно. И никто против такой постановки закона вообще выступать не будет. Но когда вы говорите, что у вас есть электронные доказательства, вот здесь начинаются проблемы. Кажется сначала, что это первый шаг очень простой, но за этим в процессуальном кодексе начинаются один за другим шаги, что очень сложно», — считает парламентарий.
По его словам, в постановлении президента, в соответствии с которым разработан этот законопроект, говорится, что один из пунктов, который должен быть в этом документе, — это установление порядка проведения осмотра, обыска киберпространства без участия понятых, с помощью обязательной видеозаписи по преступлениям, совершенным с использованием информационных технологий.
«То есть разговор идёт о защите прав людей. То есть следователь осматривает киберпространство без участия понятых. Если остальные действия происходят при помощи понятых, здесь должна быть обязательно видеозапись, а в этом законе вы этого не увидите. В этом проекте закона должны быть те нормы, которые говорят о том, как следственным органам ввести такое следствие там, где будут использоваться такие доказательства», — пояснил он.
Член Законодательной палаты сообщил, что в соседнем государства работники правоохранительных органов привлечены к суду за то, что в ходе следствия «забрали токенов почти на 100 млн долларов».
«То есть, представьте себе, изымаются вещественные и письменные доказательства. При этом в [новости] шла речь о компании, которая занималась майнингом. И вот этот майнинг в официальное хранение государства не был передан, а следователи просто взяли взятку на месте — прямо с одного телефона на другой переложили. Такие законы во всем мире пишутся для чего? Чтобы когда идут следственные действия, [нужно учесть], как эти так называемые доказательства должны быть переданы государству, каким образом храниться, каким образом представляться в ходе суда. Но здесь тоже не увидеть этих норм — ни одной такой нет», — заявил он.
Ильхом Абдуллаев также прокомментировал статью 201−2, согласно которой «руководители и другие должностные лица предприятий, учреждений и организаций обязаны по законному требованию должностного лица органа, осуществляющего доследственную проверку, дознавателя, следователя, прокурора или суда, представить электронные данные вместе с их носителями, находящимися в их распоряжении, которые необходимы для использования при производстве следственных и судебной действий».
«Вот этого никогда не было, ни в одной стране этого нет. Представьте себе, следственные органы проводят доследственную проверку. При этом приходит на какое-то предприятие, там предприниматель, главный бухгалтер, руководители подразделений будут обязаны полностью открыть все свои аккаунты в Telegram, Facebook и остальных. Тем более, написано — вместе с носителями, я не знаю, как это вообще в принципе можно будет исполнить», — сказал депутат.
По его мнению, принятие этого закона «приведёт к катастрофическим последствиям».
«Это не будет работать, однозначно. Это полностью разрушает процессуальные нормы. Что касается организационного момента, на нулевых чтениях я три раза заходил на заседание комитета профильного и предлагал свои варианты о том, как можно исправить этот законопроект в первом чтении. Можно вернуться и снова пересмотреть концепцию. Это возможно сделать. Но в том виде, как сейчас предлагается голосовать [о нем], этот закон должен быть изменён и возвращён. Либо, если даже его проводить, то во втором чтении он должен быть в корне пересмотрен. В этом виде его принимать нельзя», — подчеркнул Ильхом Абдуллаев.
Депутат, член Комитета по судебно-правовым вопросам и борьбе с коррупцией Даврон Орипов сообщил, что правоохранительные органы не поспевают за новыми преступлениями в киберпространстве, поскольку у них недостаточно инструментов или нет механизмов в законодательстве, чтобы привлечь к ответственности киберпреступников (хакеров, кибермошенников).
Проект закона в первом чтении одобрили 86 депутатов, 4 выступили против, 9 воздержались.
30 ноября 2023 года президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о борьбе с цифровыми правонарушениями. Документ предоставил Центральному банку право требовать блокировки банковских карт и счетов при сомнительных операциях. Банкам и платёжным организациям поручено внедрять антифрод-системы и контролировать крупные p2p-переводы.
70% преступлений в киберпространстве составило мошенничество и кражи с банковских карт. Глава государства поручил сформулировать единый набор требований к финтех-сервисам.