Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri sudining 3-iyul kuni bo‘lib o‘tgan apellyatsiya instansiyasi majlisida Hindistonning Marion Biotech kompaniyasining “Dok-1 Maks” siropi bo‘yicha birinchi instansiya hukmini o‘zgarishsiz qoldirdi, deb yozmoqda “Daryo”. Sud majlisida 7 nafar sudlanuvchining shikoyati qanoatlantirilmadi.
Nashrning yozishicha, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining sudlangan sobiq direktori Sardor Kariyevning onasi Munira Kariyeva tomonidan to‘langan 2,5 milliard so‘m pul halok bo‘lganlarning vakillari va jabrlanuvchi bolalar o‘rtasida teng taqsimlanadi.
26-fevral kuni sud Sardor Kariyevni 18 yilga, uning o‘rinbosarlarini 16 yilga, Hindiston fuqarosi bo‘lgan Quramax dori-darmon import kompaniyasining sobiq direktorini 20 yilga ozodlikdan mahrum qilgandi.
Sud sudlanuvchilardan “Dok-1 Maks” va “Ambronol” preparatlaridan zaharlanib, halok bo‘lgan 68 nafar va jabrlangan 16 nafar bolaning oilalariga 75,6 milliard so‘m ma’naviy zarar undirishni belgilagandi. Bundan tashqari, sud Quramax tomonidan mansabdor shaxslarga berilgan pora miqdorini davlat foydasiga undirishga qaror qilgan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri sudi 2023-yil avgustidan O‘zbekistonda Marion Biotech dori vositalari, jumladan, “Dok-1 Maks” siropini iste’mol qilgan kamida 68 nafar bolaning o‘limi bilan bog‘liq jinoyat ishini ko‘rib chiqishni boshlagandi. Sudda 23 kishi (18 erkak va 5 ayol) ishtirok etdi.

Апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам на заседании 3 июля оставила приговор первой инстанции по делу о сиропе «Док-1 Макс» индийской Marion Biotech без изменений, сообщает «Дарё». Жалобы 7 подсудимых не были удовлетворены.
По данным издания, 2,5 млрд сумов, выплаченные Мунирой Кариевой, матерью осуждённого бывшего директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардора Кариева, будут поровну распределены между представителями погибших и пострадавших детей.
26 февраля суд приговорил Сардора Кариева к 18 годам лишения свободы, его заместителей — к 16 годам, а бывшего директора компании-импортёра лекарств Quramax, гражданина Индии, — к 20 годам колонии.
Суд обязал подсудимых выплатить 75,6 млрд сумов морального ущерба семьям 68 погибших и 16 пострадавших детей, которые отравились лекарствами «Док-1 Макс» и «Амбронол». Кроме того, суд постановил взыскать в пользу государства сумму взятки Quramax, данной чиновникам.
Ташкентский городской суд по уголовным делам начал рассматривать уголовное дело, связанное со смертью минимум 68 детей от приёма лекарств Marion Biotech в Узбекистане, включая сироп «Док-1 Макс», с августа 2023 года. Подсудимыми проходили 23 человека (18 мужчин и 5 женщин).