Toshkent shahrida 2024-yil oxirigacha dori vositalariga elektron retseptlar berish tizimini joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 4-iyul kuni tibbiyot va farmatsevtika sohasidagi biznes vakillari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda sog‘liqni saqlash vaziri v.b. Asilbek Xudayarov ma’lum qildi.
U prezident aholini xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlash maqsadida elektron retseptlarga o‘tish bo‘yicha ko‘rsatma berganini esladi. Toshkentda davlat tibbiy sug‘urtasini joriy etish bilan to‘ldiriladigan tajriba o‘tkazilgan.
“Rivojlangan mamlakatlardagidek biz elektron retseptura tizimiga o‘tishimiz kerak. Bu bo‘yicha raqamlashtirish texnologiyasi hozir yo‘lga qo‘yilib, Toshkent shahrida eksperiment qildik… Bu yil Toshkentda bo‘ladi”, — dedi vazir.
Tibbiy sug‘urta ishga tushirilgach, bemorlar dori vositalarini nafaqat “Dori-darmon” davlat dorixonasidan, balki istalgan xususiy dorixonadan elektron retseptda ko‘rsatilgan narxlarda xarid qilishi mumkin bo‘ladi. Ma’lumotlar Sog‘liqni saqlash loyihalari markaziga yuboriladi va ular asosida farmatsevtika mahsulotlari uchun to‘lovlar reimbursatsiya sxemasi bo‘yicha amalga oshiriladi.
Reimbursatsiya tizimi bemorga oilaviy shifokor tomonidan beriladigan elektron retsept asosida dori vositalarini (kafolatlangan paketga kiritilgan) bepul olish imkonini beradi. Dori vositalari Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi bilan shartnoma tuzadigan dorixonalar tomonidan chiqariladi.
Vazirning ta’kidlashicha, elektron retseptlar tufayli tadbirkorlar o‘rtasida raqobat paydo bo‘ladi.
Bundan tashqari, ushbu tizim “juda ko‘p asossiz va keraksiz dori-darmonlarni” retseptlashning oldini oladi.
“Polipragmaziya (bir vaqtning o‘zida bir nechta dori vositalari yoki tibbiy muolajalarni buyurish — tahr.) tufayli aholiga juda nokerak dori-darmonlar yozib berilyapti. Elektron retseptura bo‘lsa, platformada shu narsalar bo‘ladi: qon bosimi ko‘tarilganda qaysi standart bo‘yicha qaysi dorilar ishlatilishi kerak? Undan ortiqchasi bo‘lsa, vrach ham qo‘lga tushadi, aptekachi ham qo‘lga tushadi”, — deydi Xudayarov.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda qonuniy va ro‘yxatdan o‘tgan dori vositalari umumiy ma’lumotlar bazasida shakllantirilgani sababli tizim kontrabanda farmatsevtika mahsulotlari sotilishini aniqlaydi.
“Og‘ir bo‘ladi ko‘pchilikka, lekin biz bu yo‘ldan qaytmaymiz”, — deya xulosa qildi SSV rahbari.
Yanvar oyida Sog‘liqni saqlash vazirligi tarkibida yangi muassasa — Sog‘liqni saqlash loyihalari markazi tashkil etilgandi. Loyiha ofisi davlat-xususiy sheriklik uchun xususiy sektorni jalb qilishi va farmatsevtika sektorini isloh qilishi kerak.
Yil oxiriga qadar “Elektron poliklinika” va “Elektron statsionar” tizimlarini ham joriy etish rejalashtirilgan.

В Ташкенте до конца 2024 года планируется ввести систему выдачи электронных рецептов на лекарства. Об этом в ходе открытого диалога с бизнесом в сфере медицины и фармацевтики 4 июля сообщил и. о. министра здравоохранения Асилбек Худаяров.
Он напомнил, что президент поручил перейти на электронные рецепты для обеспечения населения безопасными лекарствами. В Ташкенте был проведён эксперимент, который дополнится внедрением государственного медицинского страхования.
«Мы должны перейти на электронную рецептуру, как в развитых странах. Мы уже провели эксперимент в Ташкенте. Дай Бог, мы перейдём на электронные рецепты и страховую систему в Ташкенте [до конца года]», — поделился министр.
После запуска медстрахования пациенты смогут приобретать лекарства по фиксированными ценами, указанным в электронном рецепте, не только в государственной аптеке «Дори-Дармон», но и в любой частной аптеке. Данные будут поступать в Центр проектов здравоохранения, на их основе будет производиться оплата за фармпродукцию по схеме реимбурсации.
Система реимбурсации позволит пациенту бесплатно получать лекарства (входящие в гарантированный пакет) на основании электронного рецепта, выписанного семейным врачом. Выдачей препаратов будут заниматься аптеки, с которыми Фонд государственного медстрахования заключит договора.
Министр подчеркнул, что благодаря электронным рецептам появится конкуренция между предпринимателями.
Кроме того, эта система предотвратит случаи назначения «многих необоснованных и ненужных лекарств».
«Очень много необоснованных лекарств выписывается населению, совершенно ненужных. Из-за полипрагмазии (одновременное назначение множества лекарств или лечебных процедур — ред.) гражданам рекомендуют лекарства, исходя из коммерческого интереса. Если будет система электронных рецептов, то в платформе будет указываться, какие лекарства должны использоваться при конкретном заболевании и по каким стандартам. Если [выписываются излишние медпрепараты], то попадутся и врач, и фармацевт», — сказал Худояров.
Кроме того, система выявит реализацию контрабандной фармпродукции, так как легальные и зарегистрированные в Узбекистане лекарства формируются в общей базе.
«Для многих это будет тяжело, но мы не отступим от этого шага», — резюмировал глава Минздрава.
В январе в структуре Минздрава было создано новое учреждение — Центр проектов здравоохранения. Проектный офис должен привлекать частный сектор для государственно-частного партнёрства и реформировать сферу фармацевтики.
До конца года также планируется внедрить системы «Электронная поликлиника» и «Электронный стационар».