Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Rossiyaning “Lukoyl” kompaniyasi shu’ba korxonasi bo‘lgan Lukoil Overseas Supply and Trading (Kipr) korxonasiga nisbatan ish ochdi, deb xabar qildi tashkilot matbuot xizmati.
Xususan, qo‘mita tomonidan kompaniya birja savdolari orqali texnik oltingugurt mahsulotini realizatsiya qilishda mahsulot hajmlarini nomuvofiq qo‘yish kabi manipulyatsiya holatlarini sodir etgani va bu mahsulot narxlari oshishiga olib kelgani alomatlari aniqlangan. Oqibatda birja savdolarida texnik oltingugurt mahsuloti narxlari o‘rtacha 10 foizdan 50 foizgacha oshgan.
Kompaniyaga nisbatan “Raqobat to‘g‘risida”gi qonun va Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 18-martdagi 170-son qarori bilan tasdiqlangan nizomni buzganlik belgilari bilan ish qo‘zg‘atilgan.
Iyun oyida texnik oltingugurtning birja narxi juda o‘zgaruvchan bo‘lgandi. Agar 10-iyun kuni auksionga qo‘yilgan mahsulot hajmi 1435 tonna bo‘lgan holda tonnasi 220,9 ming so‘mga sotilgan bo‘lsa, 20-iyun kuni bir tonnasi 276,6 ming so‘mga (hajmi — 5271 tonna) ko‘tarilgan.
28-iyun kuni narx 52 ming so‘mgacha pasaygan (hajmi — 20 tonna), keyingi savdo sessiyasida esa bir tonna uchun 280 ming so‘mga (5 ming tonna) oshgan.
Lukoil Overseas Supply and Trading LTD 2010-yil aprel oyida bir qator gaz konlarining mahsulot taqsimoti bo‘yicha kelishuvlarni amalga oshirish jarayonida qo‘shma mahsulotlarni sotish uchun marketing kompaniyasi sifatida tashkil etilgan. O‘zbekistonda texnik oltingugurt birja bozoriga 2015-yilda kirgan. Bugungi kunda kompaniya “O‘zbekneftgaz” bilan birgalikda texnik oltingugurt bozorida ustunlik qiluvchi korxonalar reyestriga kiritilgan.
Texnik oltingugurt o‘g‘itlar, pestitsidlar, rezina buyumlar, farmatsevtika, bo‘yoqlar, portlovchi moddalar va boshqa kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarishda qo‘llanadi. Oltingugurt neft va gazni qayta ishlashda, qog‘oz, to‘qimachilik mahsulotlari va plastmassa ishlab chiqarishda ham ishlatiladi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана возбудил дело в отношении против Lukoil Overseas Supply and Trading (Кипр), «дочки» российской «Лукойл», сообщила пресс-служба ведомства.
В частности, комитет выявил признаки манипуляции ценами на техническую серу со стороны компании при реализации продукции через биржевые торги, включая несоответствующее выставление объёмов продукции на торгах, что привело к увеличению цен на продукцию. В результате цены на технический серу на биржевых торгах увеличились в среднем от 10% до 50%.
Дело в отношении компании открыто по признакам нарушения закона «О конкуренции» и положения, утверждённого постановлением Кабинета министров №170 от 18 марта 2020 года.
В июне биржевая цена на техническую серу была очень волатильна. Если 10 июня продукция продавалась за 220,9 тысячи сумов за тонну при объёме выставления на торги 1435 тонн, то 20 июня цена поднималась до 276,6 тысячи сумов за тонну (объём — 5271 тонна).
28 июня цена опускалась до 52 тысячи сумов (объём — 20 тонны), а в следующую торговую сессию увеличилась до 280 тысячи сумов за тонну (5000 тонн).
Lukoil Overseas Supply and Trading LTD была создана в апреле 2010 года как маркетинговая компания для реализации совместной продукции в ходе реализации соглашений о разделе продукции в отношении ряда газовых месторождений. Она вышла на биржевой рынок технической серы в Узбекистане в 2015 году. На сегодняшний день компания вместе с «Узбекнефтегазом» входит в реестр предприятий, доминирующих на рынке технической серы.
Техническая сера применяется в производстве удобрений, пестицидов, резиновых изделий, фармацевтических препаратов, красителей, взрывчатых веществ и других химических продуктов. Сера также используется в процессе очистки нефти и газа, а также в производстве бумаги, текстиля и пластмасс.