O‘zbekistonda siyosiy partiyalarning ustav faoliyatini moliyalashtirish uchun ajratiladigan davlat mablag‘larining yillik miqdori oshiriladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2-iyul kuni “Siyosiy partiyalarni moliyalashtirish to‘g‘risida"gi qonunga o‘zgartishlar imzolandi. O‘zgartirishlar 11-iyun kuni Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilindi, 22-iyun kuni esa Senat tomonidan tasdiqlandi.
Endi tomonlarning ustav faoliyatini moliyalashtirishning yillik hajmi shu mablag‘larni ajratish mo‘ljallanayotgan yildan oldingi yilning 1-sentabridagi (bungacha — 1-yanvar) holatga ko‘ra belgilangan BHMning 2,5 foizini (bungacha — 2 foiz) Qonunchilik palatasiga o‘tkazilgan oxirgi saylovda saylovchilar ro‘yxatiga kiritilgan fuqarolar soniga ko‘paytmasi miqdorida shakllantiriladi.
Davlat mablag‘lari Qonunchilik palatasiga o‘tgan saylov natijalariga ko‘ra quyidagi tartibda taqsimlanadi: 40 foiz — partiyalar o‘rtasidagi teng ulushlarda, 60 foiz — parlament quyi palatasida partiyalar olgan parlament o‘rinlari soniga mutanosib ravishda.
Shu bilan birga, deputatlar soni o‘zgargan taqdirda, davlat mablag‘larini qayta taqsimlash amalga oshirilmaydi.
Eslatib o‘tamiz, qonun, bundan tashqari, siyosiy partiyalarni kirish va a’zolik badallari, tadbirkorlik faoliyatidan olingan daromadlar va O‘zbekiston yuridik shaxslari va fuqarolarining xayriya yordamlari orqali moliyalashtirishga ruxsat beradi.
Qonun, shuningdek, tomonlardan o‘z faoliyatini moliyalashtirish miqdori va manbalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni e’lon qilishni talab qiladi.
Avvalroq O‘zbekistonda xorijiy davlatlar siyosiy partiyalari va ularning bo‘linmalarini tuzish va faoliyat yuritishiga taqiq qo‘yilgani haqida xabar berilgan edi.

В Узбекистане будет увеличен ежегодный объем выделяемых государственных средств для финансирования уставной деятельности политических партий. Изменения в закон «О финансировании политических партий» 2 июля подписал президент Шавкат Мирзиёев. Поправки были приняты Законодательной палатой 11 июня и одобрены Сенатом 22 июня.
Теперь ежегодный объем финансирования уставной деятельности партий формируется из расчёта 2,5% (до этого — 2%) от базовой расчётной величины, установленной на 1 сентября (до этого — 1 января) года, предшествующего году выделения этих средств, умноженных на количество граждан, включённых в списки избирателей на последних выборах в Законодательную палату.
Государственные средства на основании результатов последних выборов в Законодательную палату будут распределяться в следующем порядке: 40% — равными долями между партиями, 60% — пропорционально количеству полученных партиями депутатских мест в нижней палате парламента.
При этом в случае изменения количества депутатов перераспределение госсредств не производится.
Напомним, закон, кроме этого, разрешает финансирование политических партий за счёт вступительных и членских взносов, доходами от предпринимательской деятельности и пожертвований юридических лиц и граждан Узбекистана.
Закон также требует, чтобы партии публиковали информацию об объёме и источниках финансирования их деятельности.
Ранее сообщалось о введении запрета на создание и осуществление деятельности в Узбекистане политических партий зарубежных государств и их подразделений.