O‘zbekistonda xorijiy davlatlarning siyosiy partiyalari va bo‘linmalarini tashkil etish hamda ularning faoliyati taqiqlandi. “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida”gi qonunga bu borada qo‘shimcha kiritildi.
O‘zgartirishni prezident Shavkat Mirziyoyev 2-iyul kuni imzolagan. U 11-iyun kuni Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilingan va 22-iyun kuni Senat tomonidan ma’qullangan. O‘zgartirish bo‘yicha muhokamalar borasida avval xabar berilmagan.
Qonun muqaddimasida mamlakatda partiyalar faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilayotgani qayd etilgan. Shu bilan birga, xorijiy davlatlar siyosiy partiyalarining O‘zbekiston hududidagi faoliyatini tartibga solish talab etiladi, deyiladi hujjatda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda beshta siyosiy partiya ro‘yxatga olingan: Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — Liberal-demokratik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi va Ekologik partiya.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed an amendment to the law “On political parties” on 2 Junyl. It prohibits creation and operation of political parties of foreign states and their branches in Uzbekistan.
The amendment was adopted by the Legislative (lower) Chamber of the Oliy Majlis (parliament) on 11 June and approved by the Senate (upper chamber) on 22 June. There was no prior announcement about the discussion of this amendment.
There are five registered political parties in the country: Liberal Democratic Party (Entrepreneurs and Businesspeople’s Movement), “Milliy Tiklanish” (“National Revival”) Democratic Party, “Adolat” (“Justice”) Social Democratic Party, People’s Democratic Party and the Ecological Party.
The next parliamentary elections will take place this autumn. The previous elections were held in 2019.