O‘zbekistonda xorijiy davlatlarning siyosiy partiyalari va bo‘linmalarini tashkil etish hamda ularning faoliyati taqiqlandi. “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida”gi qonunga bu borada qo‘shimcha kiritildi.
O‘zgartirishni prezident Shavkat Mirziyoyev 2-iyul kuni imzolagan. U 11-iyun kuni Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilingan va 22-iyun kuni Senat tomonidan ma’qullangan. O‘zgartirish bo‘yicha muhokamalar borasida avval xabar berilmagan.
Qonun muqaddimasida mamlakatda partiyalar faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilayotgani qayd etilgan. Shu bilan birga, xorijiy davlatlar siyosiy partiyalarining O‘zbekiston hududidagi faoliyatini tartibga solish talab etiladi, deyiladi hujjatda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda beshta siyosiy partiya ro‘yxatga olingan: Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — Liberal-demokratik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi va Ekologik partiya.

В Узбекистане запрещено создание и осуществление деятельности политических партий зарубежных государств и их подразделений. Дополнение об этом внесено в закон «О политических партиях».
Поправку 2 июля подписал президент Шавкат Мирзиёев. Она была принята Законодательной палатой 11 июня и одобрена Сенатом 22 июня. Об обсуждении поправки до этого не сообщалось.
В преамбуле к закону отмечается, что в стране осуществляются масштабные меры по совершенствованию деятельности партий. В то же время требуется регулирование осуществления деятельности зарубежных партий на территории Узбекистана, говорится в документе.
В стране имеется пять зарегистрированных политических партий: Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия, Демократическая партия «Миллий тикланиш» («Национальное возрождение»), Социал-демократическая партия «Адолат» («Справедливость»), Народно-демократическая партия и Экологическая партия.