Juma kuni bolaning yo‘lda halok bo‘lgani haqidagi yana bir xabar jamoatchilikni larzaga soldi. Ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand viloyatida yuz bergan fojia aks etgan video tarqaldi. Voqea haqda viloyat YHXB matbuot xizmati ham xabar berdi.
Yo‘l-transport hodisasi 3-iyul kuni soat 18:00 atrofida Samarqand tumanining “Jo‘yi Soy” mahallasi hududidan o‘tuvchi Usta Umar Jo‘raqulov ko‘chasidagi dublyorda sodir bo‘ldi.
Videoda avvaliga ikki bola qanday qilib yo‘lni kesib o‘tgani, so‘ngra yozuvda yana bir bola (2007-yilda tug‘ilgan) paydo bo‘lganini ko‘rish mumkin. Bola tengdoshlarining orqasidan nimadir deb qichqirdi va yo‘l bo‘ylab yugura boshladi, biroq uni Nexia urib ketdi.
YHXB hisobotida aytilishicha, bola “yo‘lning belgilanmagan qismidan o‘ng tomondan chap tomonga yugurib o‘tgan”.
Jabrlanuvchi Samarqand shahri markaziy shifoxonasiga yetkazildi va u yerda vafot etdi. Holat yuzasidan Samarqand tumani IIB tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
“Gazeta.uz”ga ma’lum bo‘lishicha, videodagi uch yigit ham qarindosh bo‘lib, ulardan biri marhumning ukasi, ikkinchisi amakivachchasi bo‘lgan.
YHXB, o‘z an’anasiga ko‘ra, “barcha haydovchilarni yo‘llarda harakatlanishda belgilangan tezlikni oshirmaslik, ota-onalarni voyaga yetmagan bolalarga e’tibor berish, yo‘l harakati qatnashchilaridan esa qoidalarga qat’iy rioya qilishga” chaqirib keladi.
Yo‘lni kengaytirish
2019-yil may.
2023-yil aprel.
“Gazeta.uz”ga ma’lum bo‘lishicha, marhum bolaning ota-onasi uni yo‘lning 100 metr narida joylashgan oziq-ovqat do‘koniga yuborgan. Bola do‘kondan chiqib, yo‘lning narigi tomoniga yugurib o‘tayotgandi.
Mahalliy aholining so‘zlariga ko‘ra, eng yaqin piyodalar o‘tish joyi orasidagi masofa 1 km dan ortiq bo‘lgani uchun odamlar bu yerdan muntazam ravishda yo‘lni kesib o‘tadi. Ko‘chani “belgilangan” joydan kesib o‘tish uchun bir yo‘nalishda 500 metr, ikkinchisida ham shuncha miqdorda yurish kerak. Shu bilan birga, ko‘chaning ikki tomonida turar joy binolari bor.
Foto: Samarqand viloyati IIB YHXB.
2019-yilda 2022-yil sentabr oyida bo‘lib o‘tgan Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida yo‘l kengaytirila boshlandi. Sun’iy yo‘ldoshdan olingan архив suratlardan ko‘rinib turibdiki, avvallari yo‘l torroq bo‘lgan, yon tomonlarida ko‘p yillik daraxtlar o‘sgan.
Avvalroq Navoiy viloyati Xatirchi tumanida tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joyida BYD haydovchisi katta tezlikda (taxminan 140 km/soat) urib ketgan 8 yoshli qizaloq vafot etgani haqida xabar bergandik.
Shavkat Mirziyoyev 2022-yil fevral oyida ilk bor yo‘l harakati xavfsizligi masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazgan edi. U ushbu sferada yuzaga kelgan vaziyatni “favqulodda” deb atagan va parlament, Ichki ishlar vazirligi, Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati, transport sohasi rahbarlari hamda hokimlarni bu borada sukut saqlashda ayblagandi. Shu bois bu muhim masala bilan o‘zim shug‘ullanishga majbur bo‘ldim, — degandi davlat rahbari.
2023-yil sentabrida prezident yana amaldorlar va deputatlarni yo‘llardagi o‘lim holatlariga befarqlikda aybladi. “Yo‘llarda shuncha odam o‘lib ketyapti, ijtimoiy tarmoqlarga qarab bo‘lmaydi. Nega prezident tashvish qilib, hammani „yondirishi“ kerak? Nimaga deputatlar „yonmaydi?“” — deb so‘ragandi u.
“Gazeta.uz” yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yondashuvlarni tubdan qayta ko‘rib chiqish zarurligi hamda yo‘llarda yuqori o‘lim va jarohatlar ko‘rsatkichi uchun mas’uliyat haqida bir necha bor yozgan. Ko‘plab bayonotlar, qarorlar va yo‘l xaritalariga qaramay, vaziyat nafaqat og‘irligicha qolmoqda, balki yomonlashishda davom etmoqda.
Yaqinda Senatda yilning dastlabki besh oyida yo‘l-transport hodisalari oqibatida 65 nafar maktab o‘quvchisi halok bo‘lgani, 294 nafari jarohatlangani haqida ma’lum qilindi. 2023-yilda yo‘llarda 263 nafar bola halok bo‘lgan, 1568 nafari jarohatlangan.
Na mamlakat miqyosida, na shaharlar, tumanlar, ko‘chalar va mahallalar kesimida fojianing to‘liq manzarasini ko‘rishning imkoni yo‘q — rasmiylar tomonidan e’lon qilinayotgan statistika uzuq-yuluq, tartibsiz va yetarli darajada to‘liq emas. Avariyalarda haydovchilik madaniyati, piyodalar, bolalar va ularga e’tibor bermagan ota-onalarni ayblashda davom etilmoqda, vaholanki, ko‘chalarni noto‘g‘ri loyihalash, yo‘l belgilari bilan savodsizlarcha yondashuv, yo‘l harakati qoidalari va nazoratning zaifligi uchun javobgarlik tan olinmay kelinyapti.
Harakat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha “samarali” ishlarga bir misol. 2022-yil 1-maydan yangilangan YHQga ko‘ra, avtomobillarning old o‘rindiqlari yo‘lovchilari xavfsizlik kamarlarini taqishlari shart. Biroq ushbu talabga rioya etmaganlik uchun jarima hali ham belgilanmagan, shuning uchun unga rioya qilinmaydi.

Очередная новость о смерти ребёнка на дороге потрясла общественность в пятницу. Видео трагедии, произошедшей в Самаркандской области, распространилось в социальных сетях. Его также опубликовала пресс-служба УБДД УВД области.
ДТП произошло 3 июля в районе 18:00 на дублёре улицы Уста Умара Журакулова, проходящей через махаллю «Жойи Сой» Самаркандского района.
На видео видно, как дорогу сначала перебегают два ребёнка, потом на записи появляется ещё один мальчик (2017 года рождения). Он что-то кричит им вслед и начинает перебегать дорогу, но его сбивает Nexia.
В сообщении УБДД говорится, что мальчик «перебегал улицу с правой стороны на левую в неположенном месте».
Пострадавший был доставлен в центральную больницу Самарканда, где скончался. ОВД Самаркандского района возбудило уголовное дело и проводит предварительное следствие.
«Газета.uz» узнала, что все три мальчика на видео были родственниками, в том числе один был братом погибшего, второй — двоюродным братом.
В УБДД традиционно призвали «всех водителей при езде по дорогам не превышать скоростной режим, родителей — уделять внимание несовершеннолетним детям, а участников дорожного движения — строго соблюдать Правила дорожного движения».
Расширение дороги
Май 2019 года.
Апрель 2023 года.
Как стало известно «Газете.uz», родители погибшего ребёнка отправили его в магазин за продуктами, который находится в 100 метрах через дорогу. Мальчик перебегал дорогу, выйдя из магазина.
По словам местных жителей, люди здесь регулярно перебегают дорогу, потому что расстояние между ближайшими пешеходными переходами составляет больше 1 км. Чтобы перейти улицу в «положенном» месте (на них тоже сбивают пешеходов), нужно пройти 500 метров в одну сторону и ещё столько же — в другую. При этом по обеим сторонам улицы расположены жилые дома.
Фото: УБДД УВД Самаркандской области.
В 2019 году дорогу начали расширять в рамках подготовки к саммиту Шанхайской организации сотрудничества, который прошёл в сентябре 2022 года. На архивных снимках со спутника видно, что раньше дорога была уже и по бокам росли многолетние деревья.
Ранее мы сообщали о гибели 8-летней девочки на нерегулируемом пешеходном переходе в Хатырчинском районе Навоийской области, которую сбил водитель BYD на высокой скорости (около 140 км/ч).
В феврале 2022 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев впервые провёл совещание по вопросам безопасности дорожного движения. Он назвал ситуацию в этой сфере «чрезвычайной» и обвинил парламент, МВД, СБДД, руководителей сферы транспорта и хокимов в молчании по этому поводу. «Поэтому этим важным вопросом я был вынужден заняться сам», — заявил глава государства.
В сентябре 2023 года президент вновь обвинил чиновников и депутатов в безразличии к смертности на дорогах. «Столько людей умирает [на дорогах], невозможно читать соцсети. Почему только президент должен переживать? Почему депутаты не переживают?» — спросил он.
«Газета.uz» неоднократно писала о необходимости коренного пересмотра подходов к обеспечению безопасности дорожного движения и ответственности властей за высокую смертность и травматизм на дорогах. Несмотря на многочисленные заявления, постановления и «дорожные карты», ситуация не только остаётся тяжёлой, но продолжает усугубляться.
Недавно в Сенате говорилось, что за первые пять месяцев года в результате ДТП погибли 65 и травмы получили 294 школьника. В 2023 году на дорогах погибли 263 ребёнка и ранены были 1568. 57% аварий вызваны недостатками инфраструктуры.
Получить полную картину трагедии невозможно ни в масштабах страны, ни в разрезе городов, районов, улиц и махаллей — публикуемая властями статистика обрывочна, нерегулярна и недостаточно полна. В авариях продолжают винить культуру вождения, пешеходов, детей и неуглядевших за ними родителей, не признавая ответственности за неправильное проектирование улиц, неграмотную разметку, недоработанные ПДД и слабый контроль.
Один пример «эффективной» работы по обеспечению безопасности движения. С 1 мая 2022 года, согласно обновлённым ПДД, пассажиры передних сидений автомобилей должны пристёгиваться ремнями безопасности. Однако штраф за несоблюдение этого требования до сих пор не прописан, поэтому оно и не соблюдается.