Elektr samokatlarni ijaraga olish xizmatining oltita operatoridan tashkil topgan O‘zbekiston mikromobillik assotsiatsiyasi fuqarolarning elektr samokatlar haydovchilari tomonidan qilingan qoidabuzarliklar to‘g‘risidagi shikoyatlarini qabul qilish uchun Telegram bot yaratdi.
“Bot orqali har qanday fuqaro O‘zbekistonning barcha kikshering operatorlariga murojaat qilishi mumkin, — dedi “Gazeta.uz"ga Mikromobillik assotsiatsiyasi vakili Konctantin Kislov. — Murojaat botga yuborilishi bilan barcha kompaniyalarda ko‘rinadi, chunki assotsiatsiya a’zosi bo‘lgan har bir operator xizmatga kirish imkoniyatiga ega. Biz har qanday istak, taklif va shikoyatlarni tinglaymiz”.
Fuqarolar botga matnli xabarlarni ham, mediafayllarni ham yuborishlari mumkin. Agar fotosuratlar va videoda samokat raqami ko‘rinsa, shuningdek, qoidabuzarlikni aniqlash vaqti ham ma’lum bo‘lsa, operatorlar ushbu transportdan kim foydalanganini aniqlaydi va uni bloklaydi.
Konstantin Kislovning so‘zlariga ko‘ra, bot xizmatdan foydalanuvchilar va fuqarolar bilan o‘zaro munosabatlarni tezlashtirish uchun yaratilgan. O‘zbekistonda elektr samokatlar ommalashib borayotgani sababli rezidentlar yangi muammolarga duch kelmoqda. Ko‘pgina foydalanuvchilar yo‘ldagi barcha harakat ishtirokchilari uchun risk tug‘dirgan holda, samokatlarni xavfli boshqarmoqda. Shaxsiy mobillik uchun noqulay bo‘lgan infratuzilma bu tahdidni kuchaytirmoqda.
Eslatib o‘tamiz, shahar aholisi, agar elektrosamokatlar to‘xtab turish joylari ularga halaqit qilayotgan bo‘lsa, “Xalq nazorati” xizmatiga ham shikoyat qilishi mumkin. Xizmat moderatorlari so‘rovlarni Mikromobillik assotsiatsiyasiga yuboradi, ular esa, o‘z navbatida, murojaatlarni tegishli kikshering operatoriga jo‘natadi.
Konstantin Kislovning qo‘shimcha qilishicha, xizmat kikshering kompaniyalarini foydalanuvchilarga yaqinlashtirishi mumkin. Bu xizmat sifatiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi va qoidabuzarliklarni kamaytirishi kutilmoqda.
Kikshering operatorlari samokatlarni ishlatish va boshqarish qoidalarini ijtimoiy tarmoqlarda, shuningdek, mobil ilovalarning ommaviy ofertasida e’lon qiladi.
O‘zbekistonda elektr samokatlar ijarasi xizmatlari ilk bor 2022-yilda paydo bo‘lgandi. Hozirda shaharlarda 12 ming samokat mavjud. “Gazeta.uz” avvalroq ijara xizmatlari qanday tashkil etilgani, xavfsiz harakat uchun infratuzilma va qonun hujjatlarida qanday o‘zgarishlar talab qilinishi haqida yozgandi.

Ассоциация микромобильности Узбекистана, состоящая из шести операторов сервиса аренды электросамокатов, создала Telegram-бот для приёма жалоб горожан о нарушениях, совершаемых водителями электросамокатов.
«Через бот любой гражданин может обратиться сразу ко всем кикшеринг-операторам Узбекистана, — рассказал „Газете.uz“ представитель Ассоциации микромобильности Константин Кислов. — Как только обращение отправляется боту, оно появляется у всех компаний, так как доступ к сервису есть у каждого оператора, который состоит в ассоциации. Мы выслушаем любые пожелания, предложения и жалобы».
Горожане могут отправить в бот как текстовые сообщения, так и медиафайлы. Если на фотографиях и видео будет видно номер самоката, а также известно время фиксации нарушения, операторы проверят, кто пользовался этим транспортом, и заблокируют его.
По словам Константина Кислова, бот создан с целью ускорить взаимодействие с пользователями сервиса и горожанами. Поскольку популярность электросамокатов в Узбекистане растёт, жители сталкиваются с новыми вызовами. Многие пользователи опасно управляют самокатами, создавая риски для всех участников дорожного движения. Неблагоприятная для средств индивидуальной мобильности инфраструктура усиливает эту угрозу.
Напомним, горожане также могут пожаловаться в сервис «Халк назорати», если им мешают стоянки электросамокатов. Модераторы сервиса передают запросы в Ассоциацию микромобильности, которая, в свою очередь, отправляет обращения конкретному оператору кикшеринга.
Константин Кислов добавил, что сервис может приблизить кикшеринг-компании к пользователям. Это, как ожидается, положительно скажется на качестве работы сервиса в Узбекистане и сократит нарушения.
Правила использования и управления самокатами операторы кикшеринга публикуют в социальных сетях, а также в публичной оферте мобильных приложений.
Первые сервисы аренды электросамокатов появились в Узбекистане в 2022 году. Сегодня в городах страны порядка 12 тысяч самокатов. «Газета.uz» ранее рассказывала, как устроены сервисы аренды и какие изменения инфраструктуры и законодательства требуются для безопасного движения.