O‘zbekistonda 1-sentabrdan boshlab Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YIDXP, my.gov.uz) orqali yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun chiqarilgan jarima yuzasidan shikoyat qilish mumkin bo‘ladi. Bu hukumatning 3-iyuldagi qarorida nazarda tutilgan.
Hujjatda qayd etilishicha, hozirgi kunda yo‘l harakati qoidalarining buzilish holati yuzasidan chiqarilgan qaror va yuboriladigan xabarnomalar bo‘yicha fuqarolar tomonidan murojaat qilishda ortiqcha ovoragarchiliklar kelib chiqmoqda. Ushbu muammoni hal qilish uchun elektron murojaat qilish tizimi joriy etilmoqda. Shu bilan birga, og‘zaki va yozma murojaat qilish imkoniyati ham saqlanib qoladi.
Hukumat Ichki ishlar vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligiga yoz oxirigacha Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati axborot tizimini “Raqamli hukumat” tizimi bilan integratsiyalash bo‘yicha topshiriq berdi.
Tasdiqlangan ma’muriy reglamentga muvofiq, ariza beruvchi apellyatsiya yoki shikoyatga dalillarni ilova qilishi mumkin.
Yuborilgan shikoyat arizalari 10 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi. Murojaat ko‘rib chiqilayotgan vaqt mobaynida jarima uchun belgilangan chegirma muddati to‘xtatib turilmaydi. Agar murojaat qo‘shimcha o‘rganishlarni talab etgan taqdirda murojaat etuvchi YAIDXP orqali xabardor qilinadi.
Shikoyat asosli deb topilgan taqdirda, ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ish tugatiladi.
O‘tgan yili poytaxtdagi haydovchilar chorrahalar oldiga noto‘g‘ri joylashtirilgan mashinalar tufayli yo‘l harakati qoidalarini buzishga majbur bo‘lgan vaziyatlarni “tuzoq” deb atagandi.
Shundan so‘ng “Yuksalish” umummilliy harakati tadbirkorlar tomonidan o‘rnatilgan kameralar aniqlagan yo‘l harakati qoidalarini buzganlik haqidagi qaydnomalarni tekshirishga chaqirgandi. Asossiz chiqarilgan barcha jarimalar bekor qilinishi kerak, degandi u.

С 1 сентября в Узбекистане должна появиться возможность подать жалобу на штраф, выписанный за нарушение Правил дорожного движения, через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ, my.gov.uz). Это предусмотрено постановлением правительства от 3 июля.
В документе говорится, что в настоящее время процесс обращения граждан в СБДД по вопросам выписанных штрафов сопряжён с излишней бюрократией. Для решения этой проблемы вводится возможность отправки электронного обращения. При этом возможность устного и письменного обращения сохранится.
Правительство поручило МВД и Министерству цифровых технологий до конца лета интегрировать информационную систему СБДД с системой «Цифровое правительство».
Согласно утверждённому административному регламенту, заявитель может приложить к обращению или жалобе доказательства.
На рассмотрение заявлений отводится до 10 рабочих дней. При этом в период рассмотрения заявления срок предоставления скидки на оплату штрафа не продлевается. Если на рассмотрение заявления требуется больше времени, заявитель об этом должен быть уведомлен через ЕПИГУ.
В случае признания жалобы обоснованной дело об административном правонарушении прекращается.
В прошлом году водители Ташкента жаловались на штрафы, выписываемые автоматически за нарушение ПДД из-за неправильно припаркованных автомобилей перед перекрёстками.
Движение «Юксалиш» тогда призывало провести проверку всех таких протоколов и отменить необоснованно оформленные штрафы. Кроме того, в движении отмечали необходимость создать возможность подачи жалоб на необоснованно выписанные штрафы водителями через интернет.