Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-iyul kuni budjet mablag‘laridan foydalanilishi ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Moliyaviy nazoratni Hisob palatasi amalga oshiradi. Hozirgi tizimda faqat budjet va maqsadli jamg‘armalar xarajati tashqi audit bilan qamrab olingan. Bu jami xarajatlarning 86 foizini tashkil etadi.
Shu bois Hisob palatasi tomonidan konsolidatsiyalashgan budjet ijrosini tashqi auditdan o‘tkazish taklif etilmoqda. Bu budjetdan tashqari jamg‘armalar hamda tashqi qarz hisobidan xarajatlarni ham qamrab olish imkonini beradi, deyiladi xabarda.
Hisob palatasi faoliyatida davlat dasturlaridagi milliy maqsad va vazifalarga erishishda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavflarni baholashga qaratilgan strategik audit hamda davlat tashkilotlaridagi dasturiy ta’minotlar samaradorligi bo‘yicha axborot texnologiyalari auditi joriy etilishi mo‘ljallanmoqda.
O‘zbekistonda 30 mingga yaqin budjet tashkiloti va davlat korxonasi bo‘lib, ularni joyiga chiqib o‘rganishga ko‘p vaqt va mablag‘ ketadi. Shuning uchun Hisob palatasida “Masofaviy nazorat markazi” ishga tushirildi. Prezident ilg‘or xorijiy tajriba asosida 36 ta risk-tahlil mezonlari va indikatorlarini takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, mahalliy kengashlar budjet muhokamasida asosan viloyat yoki tuman budjeti bilan cheklnayapti. Bu — har bir hududga barcha manbalardan berilayotgan mablag‘larning 65−70 foizi ularning nazoratidan chetda qolyapti, degani.
Endilikda Hisob palatasi budjet jarayonini nafaqat Oliy Majlis palatalarida, balki mahalliy kengashlarda ham muhokama qilib borishi kerakligi qayd etildi.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilgi konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligi chegarasi 3 foiz o‘rniga 4 foiz etib tasdiqlangandi (52,5 trln so‘m). Davlat qarzi bo‘yicha chegara ham 5 mlrd dollargacha oshgan, unga xizmat ko‘rsatish yanada qimmatlashadi. YAIM o‘sishi 5,6−5,8 foiz, inflyatsiya 8−10 foiz darajasida prognoz qilinmoqda.
2023-yilda O‘zbekistonning konsolidatsiyalashgan budjeti defitsiti rekord daraja — 59 trln so‘mni tashkil etib, avvalgi yillardagi ko‘rsatkichlardan ancha yuqori bo‘lgandi. O‘tgan yil oxirida hukumat xarajatlar chegarasini ushlab turolmagani sababli parlament orqali limitni oshirgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 июля ознакомился с предложениями по усилению финансового контроля за расходованием бюджетных средств, сообщила пресс-служба главы государства.
Функцию финансового контроля выполняет Счётная палата. В нынешней системе внешним аудитом охвачены только расходы бюджета и целевых фондов, что составляет 86% от общих расходов.
Предлагается, чтобы Счётная палата также проводила внешний аудит исполнения консолидированного бюджета, что «позволит охватить расходы внебюджетных фондов и за счёт внешнего долга», говорится в сообщении.
В работу Счётной палаты планируется внедрить практику стратегического аудита для оценки рисков при выполнении целей и задач в госпрограммах, а также аудита информационных технологий по эффективности программного обеспечения в госорганизациях.
В Узбекистане насчитывается около 30 тысяч бюджетных организаций и госпредприятий, изучение деятельности которых на местах требует много времени и средств. Поэтому в Счётной палате запущен «Центр дистанционного контроля». Президент отметил необходимость совершенствования 36 критериев и индикаторов риск-анализа на основе зарубежного опыта.
В последние годы на развитие регионов направляются большие средства, но местные кенгаши при обсуждении бюджета в основном ограничиваются областным или районным бюджетом, отмечается в сообщении. Это означает, что 65−70% средств, выделяемых каждому региону из всех источников, остаются вне их контроля.
Теперь планируется, что Счётная палата будет обсуждать бюджетный процесс не только в палатах Олий Мажлиса, но и в местных кенгашах.
Напомним, что лимит по дефициту консолидированного бюджета на 2024 год утверждён на уровне 4% к ВВП, или около 52,6 трлн сумов (доходы ожидаются на уровне 375,03 трлн сумов, расходы — 427,64 трлн сумов). Доходы госбюджета прогнозируются на уровне 270,4 трлн сумов, а расходы — 280,7 трлн сумов, дефицит — 10,3 трлн сумов.
В 2023 году дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил рекордные 59 трлн сумов (свыше 5 млрд долларов), намного превысив показатели предыдущих лет. В конце прошлого года правительство через парламент повысило лимит, поскольку не уложилось в рамки госрасходов.