“[Yuridik shaxslarga] 1 kVt/soat uchun 900 so‘m qilingandi. Limitni abonent o‘ziga o‘zi belgilagan va predoplata qilgan. Aytaylik, oyiga 5000 kVt/soat. Limitdan oshsa, 960 so‘mdan to‘lashgan. Endi limitdan oshsa 1 kVt/soatni 1800 so‘m qilishibdi”, — deb yozdi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, shu sababdan ko‘plab tadbirkorlar limit belgilamay to‘lab yurgan.
“1-iyundan boshlab o‘ziga limit belgilamaganlardan 100 kVt/soatdan uyog‘ini 1800 so‘mdan yechyapti va pul tugab o‘chirilyapti ekan”, — deydi u.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 30-may kuni prezident bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan so‘ng “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida yuridik shaxslar uchun elektr va gaz iste’moli koeffitsiyentlarini oshirish rejalari haqida gapirgandi.
“Qo‘shimcha ravishda me’yorlar belgilanadi, ya’ni gaz yoki elektr energiyasi iste’moli belgilangan limitning 10 foizidan oshsa, ortiqcha hajmga 2 baravarigacha bo‘lgan tarif qo‘llanadi. Bu nima uchun qilinmoqda? Bu — bugungi kunda import borligi hisobiga yanada qimmatlashib borayotgan energiya resurslarini tejash. Iqtisodiyotimizning maksimal energiya samaradorligiga erishish zarur”, — degandi u.
Energetika vazirligi o‘shanda “Gazeta.uz”ga oydinlik kiritgandiki, ushbu tartib yuridik shaxslar (xususiy tadbirkorlik subyektlari, davlat korxonalari va davlat tashkilotlari) uchun joriy etiladi. Misol uchun, korxona yoki davlat tashkiloti uchun limit 100 kVt/soatni tashkil etadi, ammo iste’mol 120 kVt/soat bo‘ldi. Ikki baravarlik tarif 10 kVt/soat uchun qo‘llanadi.
Yangi qoidalar
Bu me’yor Vazirlar Mahkamasining 31-maydagi qarori bilan tasdiqlangan yangi elektr energiyasi va gazdan foydalanish qoidalarida o‘z aksini topgan, deb xabar berdi “Hududiy elektr tarmoqlari” korxonasi. Hujjat 10-iyundan kuchga kirdi, ya’ni Lex.uz qonunchilik bazasida e’lon qilinganidan 10 kun o‘tib paydo bo‘ldi. Energetika vazirligi hujjat haqida 15-iyun kuni xabar bergan.
Qoidalarning 5-bandidan kelib chiqib, HETKga iste’mol qilinadigan elektr energiyasi hajmlarining o‘zgartirilishi to‘g‘risida belgilangan tartibda takliflar kiritish mumkin, bunda elektr energiyasining shartnomadagi hajmini o‘zgartirish bo‘yicha taklif mo‘ljallanayotgan hisobot oyi boshlanishidan 10 kun oldin berilishi kerak.
“Ushbu qoidalarni amalga oshirishdan asosiy maqsad iste’molchilar tomonidan elektr energiyasidan tejamkor va oqilona foydalanishni tashkil etishdan iborat”, — deyiladi kompaniya xabarida.
HETning “Gazeta.uz”ga aniqlik kiritishicha, agar tadbirkor limit qo‘ymasa, 100 kVt/soatdan oshib ketgan taqdirda ikki baravar tarif qo‘llanadi. Shuningdek, bu loyihaning texnik shartlarida ko‘rsatilgani ta’kidlandi.
“Juda qimmat xato”
Iqtisodchi Behzod Hoshimov iyun oyi boshida Energetika vazirligining bu qarorini “juda qimmat xato” deb atagandi. Uning ta’kidlashicha, jismoniy shaxslar uchun ham energiya juda katta subsidiyalashgan narxda, ishlab chiqarish xarajatlaridan bir necha barobar arzon narxda beriladi.
“Buning sababi: moliyaviy qiynalganroq qatlamdagi insonlarga davlat tomonidan sal yordam bo‘lishi uchun. „Ijtimoiy norma“ deb atalgan limitdan ko‘proq iste’mol qilsalar narx oshar edi, o‘sha oshgan narx ham xarajatlarni mutlaq qoplamasa-da, qandaydir ma’noda subsidiyani daromadi ko‘proqlarga kamroq berishda edi. Bu yerda faraz shuki, ko‘proq energiya iste’mol qiladiganlar odatda boyroq va ularga „ijtimoiy narxlarda“ bir necha barobar arzonga boshqa soliq to‘lovchilar hisobidan elektr bilan ta’minlash xato edi”, — deya ta’kidladi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, xuddi shu sxemani yuridik shaxslarga nisbatan qo‘llash “mutlaqo xato”.
“Chunki, birinchidan, shundoq ham yuridik shaxslar to‘laydigan narx xarajatlardan yuqoriroq. Ya’ni mantiqan yuridik shaxslar ishlatgan har bir kilovatt energiyadan, energetik kompaniyalar foyda olishadi. Jismoniy shaxslarda teskarisi, har bir uyda yoqilgan kilovatt soat svet uchun davlat — ya’ni soliq to‘lovchilar orasidagi farqni kompensatsiya qilishadi. Yuridik korxonalarda esa teskarisi — qancha ko‘p yoqishsa — shuncha foyda”, — deb yozdi u.
Lekin bu qarorning asli eng yomon tarafi iqtisodiy shikastida, deydi iqtisodchi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistondagi eng katta muammolardan biri “o‘rtacha firmaning kichikligi”dir. Ya’ni bizda, boshqa mamlakatlardan farqli o‘laroq, korxonalarni nufuzi ortishi juda qiyin masala, deya tushuntirdi u.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda Energetika vazirligi 1 kVt/soat elektr energiyasi narxi 895 so‘m (QQS bilan 1002 so‘m) ekanini ma’lum qilgandi. Xususan, 1 kVt elektr energiyasi ishlab chiqarish xarajatlari 741,93 so‘mni, transportirovka xarajati 57,8 so‘mni, taqsimlash va sotish xarajatlari 202,4 so‘mni tashkil etadi.

Компания «Региональный электрические сети» прокомментировала повышенные коэффициенты по электроэнергии для юридических лиц.
Журналист Шухрат Шокиржонов сообщил, что предприниматели начали платить по двукратному тарифу при превышении лимита на электроэнергию.
«[Юрлицам] недавно повышали стоимость 1 кВт·ч до 900 сумов. Лимит определял сам абонент и вносил предоплату. Скажем, 5000 кВт·ч в месяц. При превышении лимита они платили по 960 сумов. Теперь по сверхлимиту повысили до 1800 сумов за кВт·ч», — написал он.
По его словам, по этой причине многие бизнесмены оплачивали счета без установления лимита.
«С 1 июня с тех, кто не установил себе лимит, взимается плата в размере 1800 сумов за 100 кВт·ч, а когда заканчиваются деньги, их отключают», — отметил он.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» после совещания у президента 30 мая рассказывал о планах ввести повышающие коэффициенты потребления электроэнергии и газа для юридических лиц.
«Дополнительно будут определены нормы, то есть, если потребление газа или электроэнергии превысит 10% от выделенного лимита, к излишнему объёму будет применяться тариф до 2-кратного размера. Для чего это делается? Это — экономия энергоресурсов, которые сегодня становятся всё дороже, поскольку есть импорт. Необходимо достичь максимальной энергоэффективности нашей экономики», — отмечал он.
В Минэнерго «Газете.uz» тогда уточнили, что такой порядок будет введён для юридических лиц (частный бизнес, госпредприятия и госорганизации). Например, если условно у предприятия или госорганизации лимит составляет 100 кВт·ч, а расход достиг 120 кВт·ч, двукратный тариф будет применяться к 10 кВт·ч.
Новые правила
В компании «Региональные электрические сети» сообщили, что эта норма отражена в новых Правилах использования электроэнергии и газа, утверждённых постановлением Кабинета министров ещё 31 мая. Документ вступил в силу 10 июня, то есть в базе законодательства Lex.uz он появился спустя 10 дней после выхода. Министерство энергетики сообщило о документе 15 июня.
На основании пункта 5 правил потребители могут вносить предложения предприятиям РЭС об изменении количества потребляемой электроэнергии в установленном порядке, при этом предложение об изменении объёма необходимо внести за 10 дней до начала отчётного месяца.
«Основной целью внедрения данных правил является организация экономного и рационального использования электроэнергии со стороны потребителей», — отметили в компании.
«Газете.uz» в РЭС уточнили, что, если предприниматель не устанавливает лимит, то двойной тариф применяется при превышении 100 кВт·ч. Там также отметили, что это указывается в техническом задании проекта.
«Это дорогая ошибка»
Экономист Бехзод Хошимов в начале июня называл эту меру Минэнерго «очень дорогой ошибкой». Он отметил, что похожие лимиты введены и для физических лиц (социальная норма), но электроэнергия для них предоставляется по очень субсидированной цене, в несколько раз дешевле себестоимости производства.
«Причина этого — оказать небольшую помощь со стороны государства слоям населения с финансовыми трудностями. Если они потребляют больше, чем лимит, называемый „социальной нормой“, цена увеличивается, хотя повышенная цена не полностью покрывает затраты, но в некотором смысле предоставляется меньше субсидий тем, у кого больше доходов. Здесь идея в том, что те, кто потребляет больше энергии, обычно богаче, и было ошибкой обеспечивать их электроэнергией по „социальным ценам“ в несколько раз дешевле за счёт других налогоплательщиков», — отмечал он.
По его словам, применение такой же схемы для юридических лиц «совершенно неправильно».
«Потому что, во-первых, цена, которую платят юридические лица, превышает затраты. То есть, логично, энергетические компании получают выгоду от каждого киловатта энергии, использованного юридическими лицами. С физическими лицами наоборот, им государство, то есть налогоплательщики, компенсирует разницу за каждый киловатт-час использованного дома света. А для предприятий всё наоборот — чем больше они используют, тем больше прибыль», — написал он.
Отметим, что недавно Минэнерго сообщило, что себестоимость 1 кВт·ч электроэнергии составляет 895 сумов (1002 сума с НДС). В частности, расходы производства 1 кВт·ч составляют 741,93 сума, транспортировки — 57,8 сума, распределения и реализации — 202,4 сума.