Soliq qo‘mitasi tadbirkorlarga elektron cheklar va onlayn-NKT (nazorat-kassa mashinalari) summalarni tahrirlash imkonini beradi, deya xabar qildi qo‘mita matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, bunda 2023-yil 1-yanvardan 2024-yil 30-iyungacha chiqarilgan cheklar bo‘yicha summalarni tuzatish mumkin.
Buning uchun my3.soliq.uz platformasidagi “Yuridik shaxslarning onlayn nazorat kassa texnikasi ma’lumotlari” sahifasidan “Chek ma’lumotlari” bo‘limiga kiriladi. So‘ngra qidiruv tizimiga chekning fiskal modulning identifikatorini, sanasini, raqamini kiritib, tuzatadigan chek topiladi va oynada chek summasi tahrirlanadi.
Chek summasi o‘zgartirilgandan so‘ng, tadbirkorning tahrirlash natijasida yuzaga keladigan oqibatlarni o‘z zimmasiga olishi haqidagi murojaati (faqat bitta fayl) ilova qilishi lozim.
Summasi tahrirlangan cheklar hududiy soliq boshqarmalari ishchi guruhi tomonidan qabul qilinadi yoki rad etiladi. Ularning javobini shaxsiy kabinetdan topish mumkin.
Chek tahrirlash rad etilganda, izohga ko‘ra, tuzatishlar kiritilib, qayta murojaat yuborish mumkin. Murojaatlar 10 kun — 10−25-iyul kunlari qabul qilinadi. Soliq qo‘mitasi jarayonni so‘nggi kunga qadar qoldirmaslikni tavsiya etdi.
Tadbirkorlar keshbek to‘langan bo‘lgan cheklarni to‘g‘rilashlari mumkin, ammo bu summa budjetga qaytarilishi kerak. Bunday holda, ular hisobotlarni qayta topshirishlari kerak. Qayta hisob taqdim etmaslik tafovutlarni (avtokameral) keltirib chiqaradi.
Soliq to‘lovchilar cheklardagi (2023-yil 1-yanvardan boshlab berilgan) summadan tashqari boshqa ma’lumotlarni muddatsiz tahrirlashlari mumkin, xususan:
- qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) summasi va stavkasini (0/12 foiz);
- mahsulot va xizmatlar identifikatsiya kodini (MXIK);
- komitent STIRini;
- mahsulot miqdorini;
- o‘lchov birligini;
- to‘lov turini (naqd pul yoki bank karta).
Tadbirkor chek tahrirlanishi natijasida yuzaga keladigan oqibatlarni o‘z zimmasiga olishi haqidagi murojaatini (faqat bitta fayl) ilova qilishi lozim. Tahrirlangan cheklar bo‘yicha lozim bo‘lgan taqdirda, soliq hisobotlarini qayta topshirish talab etiladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev Soliq qo‘mitasi E-aktiv (E-ombor) tizimidan joriy etish murakkabligi tufayli voz kechganini aytgandi. U, shuningdek, mahallalarda sotiladigan preparatlar ma’lumotlarini taqdim etuvchi dorilar markirovkasi va dorilarga QQS qaytarilgandan keyingi o‘zgarishlar haqida gapirgandi.

Налоговый комитет Узбекистана разрешил предпринимателям корректировать суммы в электронных чеках и чеках онлайн-ККТ (онлайн-кассы), сообщила пресс-служба ведомства.
Можно исправлять суммы в чеках, выписанных с 1 января 2023 года по 30 июня 2024 года.
Для этого в разделе «Информация об онлайн контрольно-кассовой технике юридических лиц» my3.soliq.uz необходимо выбрать функционал «Информация о чеках». Затем в поисковике надо ввести ID фискального модуля, даты, номера чека, найти чек и откорректировать сумму.
После изменения суммы чека следует прикрепить обращение предпринимателя (только один файл) о том, что он берет на себя ответственность за последствия изменений, возникших в результате корректировки.
Чеки с исправленными суммами будут приниматься или отклоняться рабочей группой территориальных налоговых органов. Их ответ можно найти в персональном кабинете.
Если предприниматель получает отказ в корректировке чека, то можно внести исправления и отправить повторное обращение. Обращения принимаются с 10 по 25 июля, Налоговый комитет рекомендует не откладывать обращение на последний день.
Предприниматели могут исправлять чеки, по которым уже выплачен кешбэк, но необходимо возместить сумму в бюджет. В этом случае они должны пересдать отчётность. Непредставление уточнённой отчётности приведёт к расхождениям (Автокамерал).
Налогоплательщики, помимо суммы, без временных ограничений могут исправлять другие ошибки в чеках (выданных с 1 января 2023 года), в частности:
- сумму и ставку (0 /12%) налога на добавленную стоимость (НДС);
- идентификационный код продукции и услуг (ИКПУ);
- ИНН комитента;
- количество продукции;
- единицу измерения;
- способ оплаты (наличными или банковской картой).
Предприниматель должен прикрепить обращение (только один файл) о готовности взять на себя ответственность за последствия изменений. В случае корректировки чеков также необходимо пересдать налоговые отчетности.
Ранее председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев сообщил об отказе от системы E-aktiv (Э-омбор) из-за сложности её внедрения. Он также рассказал о маркировке лекарств, которая предоставляет данные о реализуемых препаратах в махаллях, и изменениях после возврата НДС на лекарства.