Farg‘ona viloyati Marg‘ilon shahrida 110 gektar maydonda yangi turar joy massivi quriladi. Bu haqda payshanba kuni Shavkat Mirziyoyev va Marg‘ilon shahri jamoatchiligi vakillari o‘rtasidagi uchrashuvda so‘z bordi.
“Mamlakatimizning ko‘p joylarida yangi massivlar, shaharchalar quryapmiz. Marg‘ilonliklarning yashash sharoitlaridan, uy-joylarga ehtiyojidan xabarim bor. Shu talab va istaklarni, ko‘pchilik oilalarning orzularini inobatga olib, zamonaviy imoratlar qurishni o‘ylayapmiz”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
25 ming aholiga mo‘ljallangan 5 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar qurish rejalashtirilgan. Shuningdek, Burhonuddin Marg‘iloniy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Maqom teatri, yuridik instituti, 4 ta mehmonxona, shoir va san’atkorlar xiyoboni, savdo majmualarini joylashtirish ko‘zda tutilgan. Yashil hududlarga alohida e’tibor qaratiladi — bu yerda park quriladi.
“Bugun borib ko‘rdik, Farg‘onada katta sanoat korxonalari ishlayapti. Yangi elektr stansiyalarini ishga tushirdik. Nima uchun? Xalqimizning sharoiti bo‘lishi uchun, korxonalar barqaror ishlashi uchun. Endi sizlar ham islohotlarga kamarbasta bo‘lib, mahallalar ishsizlik va kambag‘allikdan xoli bo‘lishiga ko‘mak berishingizni istardim”, — dedi prezident.
Davlat rahbari massivni xorij tajribasi asosida puxta loyihalashtirish, uylar va infratuzilmani uzoqni ko‘zlab qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezident Farg‘ona viloyatiga safari doirasida Qo‘qon shahri va Farg‘ona viloyatining Bag‘dod tumanida ham bo‘ldi.

В Маргилане Ферганской области построят новый жилой массив площадью 110 гектаров. Об этом говорилось на встрече президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с представителями общественности Маргилана в четверг.
«Во многих местах нашей страны мы строим новые массивы, городки. Я знаю об условиях жизни маргиланцев, их потребность в жилье. Учитывая эти требования и пожелания, мечту многих семей, мы думаем о строительстве современных домов», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Планируется построить многоэтажные дома на 5000 квартир, рассчитанные на 25 тысяч жителей. Предусматривается также размещение международного научно-исследовательского центра Бурхонуддина Маргилани, театра искусства маком, юридического института, 4 гостиниц, аллеи поэтов и артистов, торговых комплексов. Особое внимание будет уделено и зелёным зонам — здесь будет свой парк.
«Сегодня мы увидели крупные промышленные предприятия Ферганы. Запустили новые электростанции. Для чего? Чтобы у нашего народа были условия, чтобы предприятия работали стабильно. Теперь я хотел бы, чтобы и вы присоединились к реформам и помогли махаллям превратиться в территорию, где нет места бедности и безработице», — сказал президент.
Глава государства дал указания по тщательному проектированию массива на основе зарубежного опыта, строительству домов и инфраструктуры с прицелом на перспективу.
В рамках поездки в Ферганскую область президент также посетил Коканд и Багдадский район Ферганской области.