O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining ikki o‘rinbosari og‘ir jinoyatlar uchun o‘lim jazosini qaytarish bo‘yicha qarama-qarshi fikrlar bildirdi. Ularning bayonotlari Toshkentda bir erkak o‘zi bilan birga yashovchi ayolning 3 yoshli bolasini o‘ldirgani haqidagi xabardan keyin yangradi.
O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi rahbari Alisher Qodirov “Murg‘ak bolaga vahshiylik qilgan inson yashamasligi kerak”, — deb yozdi.
U bir yigit 20 marta pichoqlangan yana bir voqeani esladi. Sud 25 yoshli qotilni 17 yilga ozodlikdan mahrum qilgan.
“25 yoshli bu maxluq qamoqdan 42 yoshida jamiyatga kim bo‘lib qaytadi? Hayvonlashib ketgan jinoyatchining soliqlarimiz hisobiga sog‘lig‘ini saqlab, qornini to‘ydirib, boshqa inson bo‘lib qolishini kutib o‘tirish mantiqsiz!” — dedi deputat.
“Bundaylardan jamiyatni tozalash kerak! Bolalar va begunoh aholi qirg‘iniga yuzsizlarcha ko‘z yumib, dunyoga insonparvarlikdan dars berayotganlarning insonqarashiga moslashishga majburmizmi?” — deya so‘radi u.
Partiya rahbari, shuningdek, bunday jinoyatlarni sodir etgan “maxluqlar” kelajakdagi “pro-maxluqlar”ga o‘rnak bo‘ladi, degan fikrni ham bildirdi.
Spikerning Qonunchilik palatasida axborot faoliyatini muvofiqlashtirish va ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Odiljon Tojiyev bu fikrga qo‘shilmasligini bildirdi.
Uning fikricha, go‘dakning umriga zomin bo‘lgan kimsalarning yashashga haqqi yo‘q, deya bildirilgan iddao “o‘lim jazosini tiklash kerak” degandek gap.
“Bir qarashda adolatli va maqbul yechimdek ko‘rinadigan ushbu taklifga mutlaqo qo‘shilmayman”, — dedi u.
Birinchidan, o‘lim jazosi ehtimoliy noxolis o‘tkazilgan tergov yoki noto‘g‘ri chiqarilgan hukm ta’sirida jazolangan begunoh insonning hayoti butunlay yo‘qotilishiga olib kelishi mumkin, dedi deputat.
“Tarix — tirik guvoh. Sud qarori qanchalik adolatli ko‘rinmasin, yillar o‘tib jinoyatchi aslida umuman boshqa shaxs bo‘lganli aniqlangan keyslar juda ko‘p”, — deb yozadi vitse-spiker.
Ikkinchidan, o‘lim jazosi jinoyatchilik darajasiga ta’sir ko‘rsatmaydi, deydi u.
Jinoyatlardan tiyib turadigan samarali vositalardan biri jazoning shafqatsizligida emas, muqarrarligida namoyon bo‘ladi, — deydi Odiljon Tojiyev.
“Qolaversa, o‘zga bir insonning umriga nuqta qo‘yishga sababchi bo‘lgan qotilga o‘lim jazosini bersak, o‘sha vahshiy kimsadan farqimiz qolmaydi”, — deb yozdi u.
“Davlat o‘zi bermagan hayotni olishga haqqi yo‘q, deb o‘ylayman. Yashash — tabiiy huquq!” — degan deputat o‘lim jazosini tiklash kerak deganlarga Konstitutsiya kitobini sovg‘a qilish kerakligini qo‘shimcha qildi.

Два заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана выступили с противоположными мнениями по поводу возвращения смертной казни за тяжкие преступления. Их заявления прозвучали после новости об убийстве мужчиной трёхлетнего ребёнка сожительницы в Ташкенте.
Алишер Кадиров, являющийся также руководителем фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» («Национальное возрождения»), написал, что «человек, совершивший зверство по отношению к младенцу, не должен жить».
Он напомнил о другом случае, когда парня ударили ножом 20 раз. Суд приговорил 25-летнего убийцу к 17 годам тюрьмы.
«Кем вернётся в общество это 25-летнее чудовище в 42 года? Сидеть и ждать, что озверевший преступник станет другим человеком, охранять его здоровье и кормить за счёт наших налогов нелогично», — заявил депутат.
«Общество нужно очищать от таких! Разве мы обязаны подстраиваться под тех, кто учит мир гуманности, закрывая глаза на убийства детей и невинных людей?» — призвал он.
Глава партии также выразил мнение, что совершающие такие преступления «чудовища» становятся примером для подражания для будущих «про-чудовищ».
Одилжон Тожиев, заместитель спикера по координации информационной деятельности в Законодательной палате и взаимодействию со СМИ, выразил несогласие с такой позицией.
По его мнению, утверждение, что люди, отнявшие жизнь ребёнка, не должны жить, равносильны призыву вернуть смертную казнь.
«Я совершенно против такого предложения, которое на первый взгляд кажется справедливым и приемлемым», — заявил он.
Во-первых, отметил депутат, может привести к лишению жизни невиновного человека, осуждённого по результатам необъективного следствия или неверно вынесенного приговора.
«История тому свидетель. Каким бы справедливым ни выглядело решение суда, было очень много кейсов, когда по прошествии многих лет оказывалось, что настоящим преступником был другой человек», — написал вице-спикер.
Во-вторых, смертная казнь не оказывает влияния на уровень преступности, убеждён он.
«Одно из эффективных средств сдерживания преступности — это не жестокость наказания, а его неотвратимость», — заявил Одилжон Тожиев.
«Кроме того, если приговаривать к смерти человека, унёсшего жизнь другого, мы не будем отличаться от крайне жестоких людей», — написал он.
«Я считаю, что государство не имеет права отнимать жизнь, которую само не давало. Жить — это естественное право!» — заявил депутат, добавив, что тем, кто призывает вернуть смертную казнь, нужно дарить Конституцию.