O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining ikki o‘rinbosari og‘ir jinoyatlar uchun o‘lim jazosini qaytarish bo‘yicha qarama-qarshi fikrlar bildirdi. Ularning bayonotlari Toshkentda bir erkak o‘zi bilan birga yashovchi ayolning 3 yoshli bolasini o‘ldirgani haqidagi xabardan keyin yangradi.
O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi rahbari Alisher Qodirov “Murg‘ak bolaga vahshiylik qilgan inson yashamasligi kerak”, — deb yozdi.
U bir yigit 20 marta pichoqlangan yana bir voqeani esladi. Sud 25 yoshli qotilni 17 yilga ozodlikdan mahrum qilgan.
“25 yoshli bu maxluq qamoqdan 42 yoshida jamiyatga kim bo‘lib qaytadi? Hayvonlashib ketgan jinoyatchining soliqlarimiz hisobiga sog‘lig‘ini saqlab, qornini to‘ydirib, boshqa inson bo‘lib qolishini kutib o‘tirish mantiqsiz!” — dedi deputat.
“Bundaylardan jamiyatni tozalash kerak! Bolalar va begunoh aholi qirg‘iniga yuzsizlarcha ko‘z yumib, dunyoga insonparvarlikdan dars berayotganlarning insonqarashiga moslashishga majburmizmi?” — deya so‘radi u.
Partiya rahbari, shuningdek, bunday jinoyatlarni sodir etgan “maxluqlar” kelajakdagi “pro-maxluqlar”ga o‘rnak bo‘ladi, degan fikrni ham bildirdi.
Spikerning Qonunchilik palatasida axborot faoliyatini muvofiqlashtirish va ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Odiljon Tojiyev bu fikrga qo‘shilmasligini bildirdi.
Uning fikricha, go‘dakning umriga zomin bo‘lgan kimsalarning yashashga haqqi yo‘q, deya bildirilgan iddao “o‘lim jazosini tiklash kerak” degandek gap.
“Bir qarashda adolatli va maqbul yechimdek ko‘rinadigan ushbu taklifga mutlaqo qo‘shilmayman”, — dedi u.
Birinchidan, o‘lim jazosi ehtimoliy noxolis o‘tkazilgan tergov yoki noto‘g‘ri chiqarilgan hukm ta’sirida jazolangan begunoh insonning hayoti butunlay yo‘qotilishiga olib kelishi mumkin, dedi deputat.
“Tarix — tirik guvoh. Sud qarori qanchalik adolatli ko‘rinmasin, yillar o‘tib jinoyatchi aslida umuman boshqa shaxs bo‘lganli aniqlangan keyslar juda ko‘p”, — deb yozadi vitse-spiker.
Ikkinchidan, o‘lim jazosi jinoyatchilik darajasiga ta’sir ko‘rsatmaydi, deydi u.
Jinoyatlardan tiyib turadigan samarali vositalardan biri jazoning shafqatsizligida emas, muqarrarligida namoyon bo‘ladi, — deydi Odiljon Tojiyev.
“Qolaversa, o‘zga bir insonning umriga nuqta qo‘yishga sababchi bo‘lgan qotilga o‘lim jazosini bersak, o‘sha vahshiy kimsadan farqimiz qolmaydi”, — deb yozdi u.
“Davlat o‘zi bermagan hayotni olishga haqqi yo‘q, deb o‘ylayman. Yashash — tabiiy huquq!” — degan deputat o‘lim jazosini tiklash kerak deganlarga Konstitutsiya kitobini sovg‘a qilish kerakligini qo‘shimcha qildi.

Two vice-speakers of the Legislative (lower) chamber of the Oliy Majlis (parliament) of Uzbekistan expressed contrasting views on reinstatement of the death penalty for serious crimes. Their statements came in response to news of a man in Tashkent who murdered his cohabitant’s three-year-old child.
Alisher Qodirov, who is head of Milliy Tiklanish (National Revival) democratic party, stated on his Telegram channel that “a person who commits an atrocity against an infant should not live”.
He recalled another recent incident where a young man was stabbed 20 times. The court sentenced the 25-year-old convicted to 17 years in prison.
“The question is, what will this 25-year-old monster be like when he returns to society at 42? It is illogical to sit and wait that a hardened criminal will transform into a normal person, while we have to care for his health and feed him from our taxes,” the deputy stated.
“We need to cleanse our society of such individuals! Are we obligated to adjust to those who teach the world about humanity, turning a blind eye to the murders of children and innocent people?” he urged.
The party leader also expressed an opinion that those committing such crimes become “monsters” who set an example for future “pro-monsters”.
Odiljon Tojiyev, deputy speaker for interaction with the media, expressed disagreement with this position.
According to him, statements calling for someone not to be allowed to live are equal to calling for the reinstatement of the death penalty.
“I am completely against such proposal, which may seem fair and acceptable at first glance,” he stated.
Firstly, this could lead to the loss of life of innocent people convicted due to biased investigation or a wrongful verdict, the deputy noted.
“No matter how just a court’s decision may seem, there have been numerous cases where it turned out over the years that the true criminal was someone else,” the vice-speaker wrote on his Telegram-channel.
Secondly, the death penalty does not affect the level of crime, vice-speaker continued.
“One of the effective deterrents to crime is not the severity of punishment, but its inevitability,” Odiljon Tojiyev stated.
“Moreover, if we sentence to death a person who took another person’s life, we will not differ from those cruel individuals,” he wrote.
“I believe that the state has no right to take a life it did not give. To live is a natural right!” the deputy declared, adding that those who advocate for the reinstatement of the death penalty should be given the Constitution as a dift.