14-iyul kuni Oval kabinetda yozilgan murojaatida Bayden Amerika siyosatidagi “qizg‘inlikni pasaytirish” zarurligi haqida gapirdi. Prezidentning ta’kidlashicha, Pensilvaniyadagi saylovoldi tashviqoti mitingida Trampga o‘q otilgani “barchani orqaga qadam tashlashga chaqiradi”.
“Biz bunday zo‘ravonlikning odatiy holga aylanishiga yo‘l qo‘ya olmaymiz. Mamlakatimizda siyosiy ritorika qizg‘inlashdi. Uni sovitish vaqti keldi. Buning uchun barchamiz javobgarmiz”, — dedi Bayden.
“Amerikada biz kelishmovchiliklarimizni saylov qutilarida hal qilamiz. Bu shunday bo‘ladi: o‘q bilan emas, balki saylov qutisida”, — dedi Bayden.
Prezident Trampning tezroq sog‘ayib ketishini tiladi va miting chog‘ida oilasini o‘qlardan himoya qilayotganda halok bo‘lgan 50 yoshli o‘t o‘chiruvchi Kori Kompatorning oilasiga hamdardlik bildirdi.
Baydenning aytishicha, suiqasdning maqsadi hali aniqlanmagan va tergov davom etmoqda.
Bu Baydenning prezidentlik davrida Oval kabinetdan Amerika xalqiga qilgan uchinchi murojaati bo‘ldi. Qoidaga ko‘ra, bunday chiqishlar amerikaliklar uchun katta ahamiyatga ega bo‘lgan voqealarga bag‘ishlanadi, deya aniqlik kiritdi Reuters.
Tramp — suiqasd haqida
Sobiq prezident The Post Sunday tabloidiga bergan intervyusida suiqasdni “juda syurreal tajriba” deb atadi. “Kasalxona shifokori hech qachon bunday narsani ko‘rmaganligini aytdi va buni mo‘’jiza deb atadi”, — dedi Tramp. Uning so‘zlariga ko‘ra, shifokor hech qachon AR-15 otishmasidan omon qolgan odamni ko‘rmaganini aytdi.
“Men bu yerda bo‘lmasligim, men o‘lgan bo‘lishim kerak edi”, — deya qo‘shimcha qildi Tramp. Uning so‘zlariga ko‘ra, u noqonuniy muhojirlar haqidagi plakatdagi xabarni o‘qish uchun boshini o‘ngga burgani sabab o‘q uning o‘ng qulog‘iga teggan va shuning uchun omon qolgan.
Siyosatchi Maxfiy xizmat xodimlariga minnatdorchilik bildirib, ularning suiqasd paytidagi harakatlarini qahramonlik deb atadi. “Ular uni [o‘q otgan shaxsni] ko‘zlari orasiga bir o‘q bilan o‘ldirishdi… Ular ajoyib ish qilishdi”, — dedi u.
Tramp, shuningdek, Jo Baydenning suiqasddan ko‘p o‘tmay unga qo‘ng‘iroq qilganini ham e’tirof etdi. Sobiq prezidentning aytishicha, Bayden “juda yaxshi”. Tramp endi ikkalasining ham saylov kampaniyasi “madaniyroq” bo‘lishi mumkinligini tan oldi.
Suiqasd haqida nimalar ma’lum?
Federal tergov byurosi suiqasdni Pensilvaniya shtatidagi Baytel-Park shahrida yashovchi 20 yoshli Tomas Metyu Kruks amalga oshirganini aniqladi. Yigit ilgari politsiya e’tiboriga tushmagan, shuningdek, uning ruhiy salomatligi bilan bog‘liq muammolar ham bo‘lmagan.
Kruks ikki oy oldin jamoa kollejini muhandislik bo‘yicha kichik injener darajasiga ega bo‘lgan. Ma’lumki, u shaxmat va dasturlashni yaxshi ko‘rgan, reabilitatsiya markazida assistent bo‘lib ishlagan.
2021-yilda Demokratik yo‘nalishdagi Progressiv caylov loyihasiga 15 dollar xayriya qilganiga qaramay, Kruks AQSh saylovchilar ma’lumotlar bazasida respublikachilar ro‘yxatiga kiritilgan.
Kruks Tramp gapirgan sahnadan taxminan 120−150 metr uzoqlikdagi bino tomidan o‘q uzgan. U Maxfiy xizmat xodimlari tomonidan yo‘q qilingan va uning tanasi yonidan otasining nomiga sotib olingan yarim avtomatik AR-15 miltig‘i topilgan.
Amerika ommaviy axborot vositalarining reaksiyasi
“Shanba kuni Pensilvaniyadagi mitingda Donald Trampga uyushtirilgan suiqasd 2024-yilgi prezidentlik poygasini shok va noaniqlikka olib keldi.
Prezident Baydenning kampaniyasi shoshilinch ravishda butun mamlakat bo‘ylab efir to‘lqinlaridan televizion reklamalarni olib tashladi va barcha rasmiy chiquvchi aloqalarni to‘xtatdi — na mablag‘ yig‘ish qo‘ng‘iroqlari, na yangiliklar relizlari. Bayden kampaniyasining ichki buyrug‘i barcha xodimlardan “ijtimoiy tarmoqlarda yoki omma oldida har qanday izoh berishdan saqlanishni” so‘radi. Trampning saylovoldi shtabi ham xuddi shunday ko‘rsatmalarni olgan.
Albatta, otishma musobaqaning qiyofasini o‘zgartirdi. Ammo uning siyosiy jihatdan qanday rivojlanishi haqidagi darhol paydo bo‘lgan savollar javoblardan ko‘ra ko‘proq taxminlarni keltirib chiqardi. Shunisi aniqki, xalq Amerika siyosatida xunuk va kuchayib borayotgan yangi zo‘ravonlik to‘lqiniga duch kelmoqda".
“Donald Tramp dushanba kuni Respublikachilar milliy qurultoyining ochilishida MAGA (Make America Great Again) harakatining yanada buyuk afsonaviy qahramoni sifatida suiqasddan keyin tiriladi (bu tadbir Trampning prezidentlikka nomzodini rasman ma’qullashi kutilmoqda).
Saylovchilar chuqur tashvishli voqealarga qanday munosabatda bo‘lishlarini aytishga hali erta… Lekin har bir nomzodning yaqin kunlarda qabul qiladigan qarorlari va ularni ifodalashga intilayotgan ohang saylovoldi tashviqoti qanday kechishi uchun muhim bo‘ladi".
“Deyarli o‘n yil davomida Donald Tramp demokratlar o‘rtasida birdamlikni ta’minlovchi eng katta kuch va uning partiyasidagi bo‘linishning eng katta manbai bo‘ldi. Endi, respublikachilar Trampni uchinchi navbatdagi saylovga nomzod sifatida ko‘rsatmoqchi ekan, vaziyat o‘zgarib ketdi.
Suiqasd va Trampning qarshi javobi uning muxoliflarini va balki butun mamlakatni asabiylashtiradi va bizning demokratiyamiz asosan immunitetga ega bo‘lgan avtoritar siyosatga da’vosini kuchaytiradi. Trampning siqilgan mushti uning nafaqat saylovoldi kampaniyasida, balki g‘alaba qozonsa, ikkinchi muddatda uning impulslariga qarshilik ko‘rsatish ehtimoli kamroq bo‘lgan partiyadagi mavqeyini mustahkamlaydi".

Президент США Джо Байден выступил с телеобращением к нации в связи с покушением на бывшего главу страны и кандидата в президенты от Республиканской партии Дональда Трампа. Текст заявления опубликован на сайте Белого дома.
В обращении, записанном 14 июля в Овальном кабинете, Байден заявил о необходимости «снизить накал» в американской политике. Президент подчеркнул, что стрельба в Трампа на предвыборном митинге в Пенсильвании «призывает всех нас сделать шаг назад».
«Мы не можем допустить, чтобы такое насилие стало нормой. Политическая риторика в нашей стране накалилась. Пришло время охладить её, — сказал Байден. — Мы все несём ответственность за это».
«В Америке мы разрешаем наши разногласия у избирательной урны. Так это делается: у избирательной урны, а не при помощи пуль», — заявил Байден.
Президент пожелал Трампу скорейшего выздоровления и выразил соболезнования семье 50-летнего пожарного Кори Комператоре, который погиб во время митинга, прикрывая от пуль своих родных.
По словам Байдена, мотивы стрелка пока не установлены, расследование продолжается.
Это обращение Байдена к американскому народу из Овального кабинета стало третьим за время его президентства. Как правило, подобные выступления посвящены событиям, которые имеют большое значение для американцев, уточняет Reuters.
Трамп — о покушении
В интервью таблоиду The Post Sunday бывший президент назвал покушение на него «очень сюрреалистическим опытом». «Врач в больнице сказал, что никогда не видел ничего подобного, и назвал это чудом», — сказал Трамп. По его словам, врач сообщил, что никогда не видел выживших после стрельбы из винтовки AR-15.
«Меня не должно быть здесь, я должен быть мёртв», — добавил Трамп. Он заявил, что выжил, поскольку в момент выстрела повернул голову вправо, чтобы прочесть надписи на плакате о нелегальных мигрантах, и пуля задела его правое ухо.
Политик поблагодарил сотрудников Секретной службы, назвав их действия в момент покушения героическими. «Они убили его [стрелка] одним выстрелом прямо между глаз…Они проделали фантастическую работу», — сказал он.
Трамп также оценил телефонный звонок Джо Байдена, который позвонил ему вскоре после покушения. По словам бывшего президента, Байден был «очень мил». Трамп допустил, что теперь избирательная кампания обоих может быть «более цивилизованной».
Что известно о стрелке?
По информации Федерального бюро расследований, стрелок - 20-летний Томас Мэттью Крукс из Бетел-Парк, штат Пенсильвания. Молодой человек прежде не попадал в поле зрения полиции, у него также не выявляли проблем с психическим здоровьем.
Крукс окончил общественный колледж со степенью младшего инженера два месяца назад. Известно, что он увлекался шахматами и программированием, работал помощником в реабилитационном центре.
В базе данных американских избирателей Крукс был зарегистрирован как республиканец, хотя в 2021 году он пожертвовал 15 долларов, организации Progressive Turnout Project, поддерживавшей демократов.
Крукс вёл стрельбу с крыши здания приблизительно в 120−150 метрах от сцены, откуда выступал Трамп. Его ликвидировали сотрудники Секретной службы, рядом с его телом нашли полуавтоматическую винтовку AR-15, купленную на имя его отца.
Реакция американских СМИ
«Покушение на Дональда Трампа в субботу на митинге в Пенсильвании повергло президентскую гонку 2024 года в состояние шока и неопределенности.
Предвыборный штаб президента Байдена поспешил убрать телевизионную рекламу из эфира по всей стране и приостановил все официальные исходящие коммуникации — ни призывов к сбору средств, ни выпусков новостей. Внутренним указом предвыборного штаба Байдена всех сотрудников попросили «воздерживаться от каких-либо комментариев в социальных сетях или публично». Такие же указания получил предвыборный штат Трампа.
Конечно, стрельба изменила облик гонки. Но сразу возникшие вопросы о том, как как она будет развиваться политически, породили гораздо больше спекуляций, чем ответов. Несомненно то, что нация столкнулась с новой уродливой и растущей волной насилия в американской политике".
«Дональд Трамп возродится после покушения как ещё более великий мифический герой своего движения MAGA (Make America Great Again) на национальном съезде Республиканской партии, открывающемся в понедельник (на мероприятии, как ожидается, будет официально утверждена кандидатура Трампа в президенты).
Пока слишком рано говорить о том, как избиратели отреагируют на глубоко тревожные события… Но решения, которые каждый из кандидатов примет в ближайшие дни, и тон, с которым они будут стремиться их выразить, имеет решающее значение для того, как будет развиваться кампания".
«На протяжении почти десятилетия Дональд Трамп был крупнейшей силой единства среди демократов и крупнейшим источником раскола в своей партии. Теперь, когда республиканцы собираются выдвинуть Трампа на третьи выборы подряд, ситуация изменилась.
Стрельба и дерзкий ответ Трампа ещё больше обеспокоят его оппонентов, а возможно, и всю страну, что укрепит его аргументы в пользу авторитарной политики, к которой наша демократия в основном была невосприимчива. Сжатый кулак Трампа укрепит его позиции — не только в предвыборной кампании, но и, в случае его победы, в партии, которая с гораздо меньшей вероятностью будет сопротивляться его импульсам во время второго срока".