Bir qator Yevropa davlatlari Afg‘onistonda o‘z elchixonalarini qayta ochish va shu orqali Tolibonni tan olish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda, deb xabar bermoqda Bloomberg manbalarga tayanib.
Yevropalik yuqori martabali diplomatga ko‘ra, Bryussel rasmiylari taraqqiyot loyihalarini amalga oshirish va ayollar huquqlarini himoya qilish, shuningdek, strategik mavjudlikni o‘rnatish uchun Afg‘onistonda jismonan hozir bo‘lish zarurligini tan ola boshlagan.
Elchixona ochishga qiziqish bildirgan davlatlar qatorida Bloomberg Italiyani ham tilga oldi. Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, Rim bir necha hafta oldin “razvedka missiyasini” ham amalga oshirgan. Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio Tayani Italiya elchisi yaqinda Kobulga tashrif buyurganini tasdiqladi. “Biz bu borada ishlayapmiz, — dedi vazir agentlikka. — Inson huquqlari bilan bog‘liq muammolar bor. Muammoni hal qilish juda qiyin va vaqt talab etadi”.
Ispaniya ham Afg‘onistonga qaytishni istamoqda, uning Kobuldagi elchisi hozirda “xavfsizlik nuqtai nazaridan” Qatarda ishlamoqda, deyiladi materialda. “Minimal xavfsizlik shartlari yaratilishi bilan biz elchimizni qaytarib yuboramiz”, — dedi Ispaniya tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Albares Bloomberg`ga bergan intervyusida.
Fransiya, Germaniya va Buyuk Britaniya rasmiylari agentlikka yaqin kelajakda Kobuldagi vakolatxonalari faoliyatini qayta tiklashni rejalashtirmayotganini ma’lum qilgan. Bloomberg bilan suhbatda fransuz rasmiysi mavjud nollik holati “cheksiz davom eta olmasligini” tan olgan. Britaniya Tashqi ishlar vazirligi ham “xavfsizlik va siyosiy sharoitlar imkon bersa, Afg‘onistonda diplomatik vakolatxona o‘rnatish masalasini ko‘rib chiqishini” bildirgan.
Qo‘shma Shtatlar, o‘z navbatida, Tolibonni tan olish va Kobuldagi elchixonasini qayta ochish niyatida emas, dedi agentlikka AQSh prezidenti ma’muriyati vakili.
Bloomberg`ning eslatishicha, Yevropa davlatlari 2021-yilda AQSh qo‘shinlari Afg‘onistondan olib chiqib ketilib, hokimiyatga Tolibon kelganidan keyin o‘z elchixonalarini yopgan. Bugungi kunda mamlakatda faqat YI vakolatxonasi faoliyat ko‘rsatmoqda.

Несколько европейских стран рассматривают возможность вновь открыть посольства в Афганистане и тем самым признать движение «Талибан», сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
По словам высокопоставленного европейского дипломата, чиновники в Брюсселе стали признавать необходимость физического нахождения в Афганистане для реализации проектов по развитию и защиты прав женщин, а также установления стратегического присутствия.
Среди стран, которые выразили интерес к открытию посольства, Bloomberg называет Италию. По данным агентства, Рим уже провёл «разведывательную миссию» несколько недель назад. Министр иностранных дел Италии Антонио Таяни подтвердил, что итальянский посол недавно посетил Кабул. «Мы работаем над этим, — сказал министр агентству. — Есть проблемы с правами человека. Решить проблему очень сложно, для этого потребуется время».
Вернуться в Афганистан хочет и Испания, чей посол в Кабуле сейчас работает из Катара «по соображением безопасности», говорится в материале. «Как только будут созданы минимальные условия безопасности, мы отправим нашего посла обратно», — заявил Bloomberg министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес.
Официальные лица Франции, Германии и Великобритании при этом заявили агентству, что в ближайшее время не планируют возобновлять работу своих представительств в Кабуле. Французский чиновник в разговоре с Bloomberg признал, что нынешняя ситуация с нулевым присутствием «не может длиться бесконечно». В МИД Британии также заявили, что «рассмотрят возможность установления дипломатического присутствия в Афганистане, как только позволят условия безопасности и политическая ситуация».
США, в свою очередь, не намерены признавать «Талибан» и вновь открывать посольство в Кабуле, сказал агентству представитель администрации президента Соединённых Штатов.
Bloomberg напоминает, что европейские страны закрыли свои посольства после вывода войск США из Афганистана и прихода талибов к власти в 2021 году. Сегодня в стране работает только представительство ЕС.