O‘zbekistonda ipoteka kreditlari bozori qisqarmoqda, deyiladi Markaziy bank tahlilida.
2024-yilning yanvar-iyun oylarida jami 6,88 trillion so‘m ipoteka kreditlari ajratildi, bu o‘tgan yilning birinchi yarmidagi ko‘rsatkich — 7 trillion so‘mdan 124,5 milliard so‘mga yoki 1,77 foizga kam.
Ipoteka krediti oluvchilar soni ham 31 699 tadan 26 201 taga kamaydi. Shu bilan birga, o‘rtacha kredit summasi 221 mln so‘mdan 262,7 mln so‘mga yoki 18,9 foizga oshgan.
Banklar o‘z mablag‘lari hisobidan ko‘proq ipoteka kreditlari ajratishni boshladi. Jarayon 2,03 trln so‘mdan 2,36 trln so‘mgacha o‘sdi, biroq davlat dasturi doirasida ajratilgan hajmlar (3,89 trln so‘mdan 3,67 trln so‘mga) va ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirish uchun kompaniya mablag‘lari hisobidan kamaydi (1,09 trln so‘mdan 847,1 mlrd so‘mgacha).
ipoteka, ipoteka kreditlari, markaziй bank
Davlat dasturi bo‘yicha ipoteka foiz stavkasi o‘zgarmadi — 17,9 foiz, biroq banklar o‘z kreditlari bo‘yicha stavkalarni 24,3 foizdan 25,1 foizga oshirdi.
O‘rta yoshdagi (31−50 yosh) va keksa (50 yoshdan oshgan), shuningdek, ayollar (ularning ulushi 36 foizdan 35 foizga kamaydi) o‘rtasida ipoteka kreditlari soni keskin kamaygani e’tiborga molik.
Yangi binoda uy-joy sotib olish uchun ipoteka kreditlari hajmi 3,99 trln so‘mdan 3,87 trln so‘mga qisqardi, ikkinchi darajali uy-joylar uchun esa birmuncha oshdi — 2,7 mlrd so‘m.
Avvalroq Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi yil boshidan buyon O‘zbekiston uy-joy bozorida savdolar soni 5,7 foizga kamaygani haqida xabar bergandi. Narxlarning o‘sish sur’ati sekinlasha boshlagan va o‘tgan oyda atigi 0,3 foizga oshgan, Toshkentda esa har kvadrat metr uchun 1142 dollargacha — 1,1 foizga pasaygan.

Рынок ипотечного кредитования в Узбекистане сокращается, следует из обзора Центрального банка.
В январе-июне 2024 года суммарно была выделена ипотека на 6,88 трлн сумов, что на 124,5 млрд сумов, или на 1,77%, меньше показателя первой половины прошлого года — более 7 трлн сумов.
Число получателей ипотечного займа также снизилось — с 31699 до 26201. При этом средняя сумма кредита выросла с 221 млн до 262,7 млн сумов, или на 18,9%.
Банки за счёт собственных средств стали выделять больше ипотечных кредитов — рост с 2,03 трлн до 2,36 трлн сумов, но уменьшились объёмы, выделяемые в рамках госпрограммы (с 3,89 трлн до 3,67 трлн сумов) и за счёт Компании по рефинансированию ипотеки (с 1,09 трлн до 847,1 млрд сумов).
Процентная ставка ипотеки в рамках госпрограммы не изменилась — 17,9%, но банки увеличили ставки за свои займы с 24,3% до 25,1%.
Примечательно, что резко сократилось количество ипотечных кредитов у людей среднего (31−50 лет) и старшего возраста (старше 50 лет), а также женщин (их доля снизилась с 36% до 35%).
Объём ипотеки для покупки жилья в новостройке снизился с 3,99 трлн до 3,87 трлн сумов, а для вторичного жилья незначительно вырос — на 2,7 млрд сумов.
Ранее Центр экономических исследований и реформ сообщал, что с начала года продажи на рынке недвижимости упали на 5,7%. Рост цен на «вторичку» замедлился, в Ташкенте её стоимость снизилась до 1142 долларов за кв. м. Аренда в столице продолжает дешеветь.