16-iyul kuni O‘zbekistondan seldan zarar ko‘rgan Qirg‘izistonning O‘sh shahri Qorasuv hududiga insonparvarlik yordamlari yetkazildi. Bu haqda Andijon viloyati hokimligi axborot xizmati xabar berdi.
Yuklar Xo‘jaobod tumanidagi “Do‘stlik” chegara postidan olib o‘tildi. Insonparvarlik yordami tarkibidan xo‘jalik, qurilish mollari, kiyim-kechak, oziq-ovqat mahsulotlari va boshqalar o‘rin olgan. 13 ta avtomashinaga jami 200 tonna yuk ortilgan.
O‘zbekiston delegatsiyasiga viloyat hokimi Shuhrat Abdurahmonov boshchilik qildi. U O‘shdagi Yangi mahallasiga borib, aholiga O‘zbekiston prezidentining salomi va hamdardligini bildirdi.
Avvalroq Xo‘jaobod tumanidan oqib o‘tuvchi Shahrixonsoy kanalidan 5−6 yoshli qizning jasadi topilgani haqida yozgandik. U Qirg‘izistonning O‘sh shahridan selda oqib kelgandi.
Iyul oyi boshida ham O‘zbekiston Qirg‘izistonning seldan zarar ko‘rgan O‘sh viloyati uchun 95 tonnali insonparvarlik yordamini yuborgandi.

Узбекистан направил в Ошскую область Кыргызстана, пострадавшей от схода селей, 200 тонн гуманитарной помощи. Об этом сообщила пресс-служба хокимията Андижанской области.
Груз был доставлен 16 июля в Кара-Сууский район через пограничный пост «Дустлик» в Ходжаабадском районе. В состав помощи вошли продукты питания, одежда, хозяйственные и строительные материалы. Всего в колонне было 13 грузовиков. Девять из них передали в город Ош, уточняет издание 24.kg.
Делегацию Узбекистана возглавил хоким Андижанской области Шухрат Абдурахманов. Он посетил махаллю «Янги» в Оше и передал жителям приветствие и соболезнования от имени президента Узбекистана.
Сильные сели сошли в Оше и Ошской области 14 июля. По данным МЧС Кыргызстана, в результате пострадали почти 800 зданий, включая жилые дома и социальные объекты. При сходе селевых потоков погибли четыре члена одной семьи — мать и три дочери. Тела детей нашли в Узбекистане.
В начале июля Узбекистан отправил 95 тонн гуманитарной помощи жителям южных районов Кыргызстана, также пострадавшим от наводнения.