United Fintech brendi ostida faoliyat yuritgan Qulay Pul xususiy to‘lov tizimi operatorining litsenziyasi bekor qilinmoqda. 2021-yil 27-noyabrda kompaniya litsenziya olib, Humo va Uzcard`dan keyin uchinchi to‘lov tizimi operatoriga aylangandi.
O‘sha yilning dekabr oyida United Fintech asoschilari Spot`ga kartalar chiqarishni rejalashtirmayotgani va fintex bozoriga o‘zgartirishlar kiritish niyatida ekanini aytgandi. Tizimni ishga tushirish bir necha bor qoldirilgan, aprel oyida esa MB uning faoliyatini olti oyga cheklagandi.
Milliy Pochta To’lovlar kompaniyasi 2020-yil may oyida olgan to‘lov tashkiloti litsenziyasidan mahrum bo‘ldi. Kompaniyaning ta’sischisi UzPost (“O‘zbekiston pochtasi”) bo‘lib, u bungacha Avval to‘lov tizimini ishga tushirishni rejalashtirgandi.
May oyida MBning Bank nazorati qo‘mitasi Payment Aggregation Systems va Yurt Pay to‘lov tashkilotlarining litsenziyalarini chaqirib olgandi. Bunga ta’sischilarning kompaniyalar faoliyatini to‘xtatish to‘g‘risidagi qarori sabab bo‘lgan.

Правление Центрального банка Узбекистана приняло решение отозвать лицензии у двух компаний на основании их заявлений, сообщила пресс-служба регулятора.
Аннулируется лицензия оператора частной платёжной системы Qulay Pul, который работал под брендом United Fintech. 27 ноября 2021 года компании получила лицензию и стала третьим оператором платёжной системы после Humo и Uzcard.
В декабре того же года основатели United Fintech в интерью Spot рассказали, что не планируют выпускать карты и намерены привнести изменения на рынок финтеха. Запуск системы несколько раз переносили, а в апреле ЦБ ограничил её деятельность на шесть месяцев.
Компания Milliy Pochta To’lovlar лишилась лицензии на право деятельности в качестве платёжной организации, которую получала в мае 2020 года. Учредителем компании является UzPost («Почта Узбекистана»), который ранее планировал запустить свою систему платежей Avval.
В мае Комитет по банкоскому надзору ЦБ отозвал лицензии платёжных организаций у компаний Payment Aggregation Systems и Yurt Pay. Причиной стало решение их учредителей о прекращении деятельности.