Toshkent viloyatining Quyi Chirchiq tumanida 2023-yil may oyidan 2024-yil yanvarigacha Chirchiq daryosi o‘zaniga yuk mashinasida o‘zboshimchalik bilan chiqindi tashlab kelib, to‘g‘on ko‘rinishidagi chiqindixona hosil qilgan shaxsga nisbatan hukm chiqarildi. Bu haqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Davlat ekologiya inspektorlari chiqindixonani yanvar oyida o‘tkazgan reyd davomida aniqlagan. Fuqaro M.D. ko‘p marta ogohlantirilishiga qaramay, o‘zboshimchalik bilan qurilish chiqindilarini tashlashda davom etgan.
Sudda M.D.ning toifalangan hamda muhofaza etiladigan tabiiy hududlar rejimini buzib, noqonuniy chiqindixona tashkil qilgani, hududga chiqindilarni ma’lum mablag‘ evaziga joylashtirib kelgani o‘z isbotini topdi.
Aniqlanishicha, u daryo tubiga jami 126,4 ming kub metrdan ortiq chiqindilarni tashlab, tabiatga 3,068 milliard so‘mlik zarar yetkazgan. M.D. “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi va “Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar to‘g‘risida”gi qonunlarni ham qo‘pol ravishda buzgan.
Sud hukmi bilan jinoyatchi 3 yil 9 oyga ozodlikdan mahrum etildi. Shuningdek, undan davlat foydasiga 3 milliard 680 million so‘m tovon undiriladi.

В Куйичирчикском районе Ташкентской области вынесен приговор мужчине, который с мая 2023 года по январь 2024 года самовольно сбрасывал с грузовика отходы в русле реки Чирчик, из-за чего там образовалась свалка в виде плотины. Об этом сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Государственные экоинспекторы обнаружили свалку во время рейда в январе. Несмотря на неоднократные предупреждения, гражданин М. Д. продолжал самовольно сбрасывать строительный мусор.
В суде было доказано, что М. Д. нарушил режим классифицированных и охраняемых природных территорий, организовав в русле реки Чирчик незаконную свалку и сбрасывая туда отходы за определённую плату.
Было установлено, что всего он сбросил в русло реки свыше 126,4 тысячи кубометров отходов, ущерб природе оценён в 3,068 млрд сумов. М. Д. также грубо нарушил законы «Об охране природы» и «Об охраняемых природных территориях».
Суд приговорил правонарушителя к 3 годам и 9 месяцам лишения свободы. С него также будет взыскан ущерба в 3,068 млрд сумов в пользу государства.