Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov 18−19-iyul kunlari davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi, deya xabar qildi Qirg‘iziston rahbari matbuot xizmati.
Tashrif doirasida Qirg‘iziston rahbari prezident Shavkat Mirziyoyev bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazadi. Tomonlar “o‘zaro manfaatli barcha sohalarda” hamkorlik masalalarini muhokama qiladi.
“O‘zaro savdo hajmini oshirish, biznes va hududlar darajasida kooperatsiya aloqalarini kuchaytirish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish, transport-tranzit sohasidagi imkoniyatlardan foydalanish, madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirishga alohida e’tibor qaratiladi”, — deya aniqlik kiritdi O‘zbekston prezidenti matbuot xizmati.
Ikki davlat rahbarlari Qirg‘izistonning O‘zbekistondagi madaniyat kunlarining rasmiy ochilish marosimida, shuningdek, amalga oshirilayotgan ikki tomonlama loyihalarning onlayn ishga tushirilishida ishtirok etadi.
Bundan tashqari, Qirg‘iziston-O‘zbekiston biznes-forumi hamda ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumi mazkur tashrifga to‘g‘ri keladi.

Президент Кыргызстана Садыр Жапаров 18−19 июля совершит государственный визит в Узбекистан, сообщила пресс-служба кыргызстанского лидера.
В рамках визита пройдут двусторонние переговоры с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Стороны обсудят вопросы сотрудничества «по всем направлениям взаимного интереса».
«Особое внимание будет уделено наращиванию объёмов взаимной торговли, усилению кооперационных связей на уровне бизнеса и регионов, продвижению совместных проектов в приоритетных отраслях экономики, использованию возможностей в транспортно-транзитной сфере, активизации культурно-гуманитарного обмена», — уточнила пресс-служба президента Узбекистана.
Лидеры двух стран примут участие в церемонии официального открытия Дней культуры Кыргызстана в Узбекистане, а также в онлайн-запуске реализуемых двусторонних проектов.
Кроме того, к визиту Садыра Жапарова приурочен кыргызско-узбекский бизнес-форум и форум ректоров высших учебных заведений двух стран.