Toshkent markazidagi Sodiq Azimov ko‘chasining bir qismini ham 24 soatlik gastronomik ko‘chaga aylantirish rejalashtirilmoqda. Bu haqda loyihani qo‘llab-quvvatlovchi “Mikrokreditbank” xabar berdi.
Bu ko‘chada birinchi davlat klinikasi, ko‘z kasalliklari klinikasi, 145-maktab, turli do‘kon va restoranlar joylashgan.
Loyiha doirasida yoritish ustunlarini yangilash, o‘rindiq va axlat qutilarini o‘rnatish, yangi ko‘chatlar ekish, sug‘orish tizimini tashkil etish, musiqa tizimini tashkil etish rejalashtirilgan.
Piyodalar yo‘laklarini yangilash va kengaytirish, velosiped yo‘laklarini tashkil qilish, yo‘l chetlari bo‘ylab avtoturargohlar, bolalar maydonchalarini yaratish rejalashtirilmoqda.
Mavjud umumiy ovqatlanish shoxobchalaridan tashqari, ko‘chada fudtraklar paydo bo‘ladi va ko‘cha taomlarini sotadi.
Avvalroq Taras Shevchenko ko‘chasini gastronomik ko‘chaga aylantirish reja qilinayotgani haqida xabar berilgandi. Shuningdek, “O‘zbekiston” mehmonxonasi ortida kichik gastronomik zona ham faoliyat ko‘rsatmoqda.

Часть улицы Садыка Азимова в центре Ташкента также планируется превратить в круглосуточно работающую гастрономическую улицу. Об этом сообщает «Микрокредитбанк», поддерживающий проект.
На этой улице расположены многоэтажные жилые дома, первая правительственная клиника, глазная клиника, школа №145, различные магазины и рестораны.
В рамках проекта намечено обновить опоры освещения, установить скамейки и урны, высадить новые деревья, организовать систему полива и проигрывания музыки.
Планируется обновить и расширить тротуары, создать велодорожки, разметить парковочные места по краям проезжей части, детские площадки.
В дополнение к действующим пунктам общепита на улице появятся фудтраки, в которых будет продаваться уличная еда.
Интернет-пользователи обратили внимание, что на представленном эскизе (первое фото) отсутствует автобусная остановка.
Ранее сообщалось о планах сделать гастрономическим отрезок улицы Тараса Шевченко. Небольшая гастрономическая зона также действует за гостиницей «Узбекистан».