Shavkat Mirziyoyev 17-iyul kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda davlat budjetiga soliq va boshqa tushumlarni ta’minlash masalasini muhokama qildi.
Davlat rahbari soliqlar bo‘yicha “reja"ni bajarish uchun tadbirkorlar ortiqcha to‘lovlarga majburlansa, hokimlar va soliq xodimlarini jazolashini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ishlab chiqarish va daromadni faqat tadbirkorlarga yordam berish orqali oshirish mumkin.
Bosh prokuraturaga bu kabi holatlarni nazoratga olish topshirildi.
Yil boshidan 67 ta tumanda tushum 1,5 karra oshgan. Masalan, Baxmal, Jalaquduq, Forish, Qo‘rg‘ontepa va Guliston tumanlarida o‘sish 2 baravar bo‘lgan. Lekin Nukus, Oqdaryo, Qiziriq, Mingbuloq, Mirzo Ulug‘bek, Qibray, Toyloq tumanlari, Namangan va Zarafshon shaharlarida o‘sish sur’atlari qolgan hududlardan ancha orqada ekani, Shumanayda esa umuman o‘sish bo‘lmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Mutasaddilarga soliq tushumlarida o‘sish past bo‘lgan ushbu hududlarga borib, ajratilgan kredit, subsidiya, davlatdan berilgan resurslar samarasini tahlil qilish topshirildi. Tahlil yakunlariga ko‘ra ushbu hududlar hokimining birinchi o‘rinbosari va soliq rahbarlari faoliyatiga baho beriladi.
2023-yilda tadbirkorlarga 90 trillion so‘m bojxona va soliq imtiyozi, subsidiya va kompensatsiya taqdim etilgan. Mutasaddilarga yil yakunigacha 10 trillion so‘mlik asossiz xarajatlarni maqbullashtirish choralarini ko‘rish topshirildi.
Endilikda imtiyoz va subsidiyalar maqsadli ko‘rsatkich bilan bir yilga berilishi, natijasiga qarab muddati cho‘zib berilishi yoki umuman bekor qilinishi belgilandi.
May oyi oxirida subsidiyalar, imtiyozlar va preferensiyalarni maqbullashtirish hamda ularning samaradorligini ta’minlash bo‘yicha respublika komissiyasi tuzilgandi. U iqtisodiyotga va sog‘lom raqobat muhitiga ta’sirini tahlil qilish asosida barcha mavjud imtiyozlarni “tubdan qayta ko‘rib chiqish” bo‘yicha takliflar tayyorlashi kerak.
Shuningdek, tadbirkorlik subyektlariga barqarorlik reytingiga qarab imtiyozlar berish tartibi belgilangan. B va undan yuqori reytingga ega bo‘lgan tadbirkorlar qo‘llab-quvvatlash choralariga umid qilishi mumkin.
O‘zbekistonda ikki yil ichida davlat budjetidan ajratiladigan subsidiyalar miqdori besh baravarga — 5,63 trillion so‘mdan 29,25 trillion so‘mga (2,5 milliard dollar) oshgan. 18 trillion so‘m gazni sotib olish va sotish o‘rtasidagi farqni qoplashga, 1,72 trillion so‘mi issiqlik energiyasiga yetkazilgan zararni qoplashga, 1,02 trillion so‘mi geologiya-qidiruv ishlariga yo‘naltirilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 17 июля обсудил обеспечение налоговых и других поступлений в государственный бюджет.
Глава государства заявил, что накажет хокимов и сотрудников налоговых органов, если предпринимателей будут принуждать к излишним выплатам для выполнения «плана» по налогам. По его словам, увеличить производство и поступления можно только за счёт помощи предпринимателям.
Он поручил Генеральной прокуратуре взять под контроль такие случаи.
С начала года поступления в 67 районах выросли в 1,5 раза. Например, в Бахмальском, Джалакудукском, Фаришском, Кургантепинском и Гулистанском районах показатели выросли в два раза. Однако темпы роста в Нукусском, Акдарьинском, Кизирикском, Мингбулакском, Мирзо-Улугбекском, Кибрайском, Тайлокском районах, городах Намангане и Зарафшане значительно отстают от остальных регионов.
Перед ответственными руководителями поставлена задача проанализировать эффективность выделенных кредитов, субсидий и государственных ресурсов в районах с низким ростом поступлений. На основе этой информации будет дана оценка работе первых заместителей хокимов по экономическим и финансовым вопросам и руководителей налоговых органов.
В 2023 году предпринимателям предоставлены субсидии, компенсации, таможенные и налоговые льготы на 90 трлн сумов. До конца этого года поручено оптимизировать расходы на 10 трлн сумов за счёт прекращения неэффективных мер.
Теперь льготы и субсидии будут предоставляться сроком на год с условием достижения целевого показателя. В зависимости от результата они будут продлеваться или отменяться.
В конце мая была создана республиканская комиссия по оптимизации и обеспечению эффективности субсидий, льгот и преференций. Она должна подготовить предложения по «кардинальному пересмотру» всех действующих льгот по итогам анализа воздействия на экономику и атмосферу здоровой конкуренции.
Также был определён порядок предоставления льгот бизнесу в зависимости от рейтинга устойчивости. На меры поддержки могут рассчитывать предприниматели с рейтингом B и выше.
В Узбекистане размер субсидий из госбюджета вырос в пять раз за два года — с 5,63 трлн до 29,25 трлн сумов ($2,5 млрд). 18 трлн сумов приходится на покрытие разницы между покупкой и продажей газа, 1,72 трлн — на возмещение ущерба по теплоэнергии, 1,02 трлн — на геологоразведку.