Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov ikki mamlakat birinchi xonimlari bilan birgalikda Xiva shahridagi Ichan qal’a majmuasi va Nurillaboy saroy majmuasiga tashrif buyurdi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Xiva shahri 1990-yilda YUNESKOning Jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan, 1997-yilda uning 2500-yilligi nishonlangan. Shahar 2020-yilda Turkiy dunyoning madaniy poytaxti, 2024-yilda esa Islom dunyosining turizm poytaxti bo‘ldi.
“Ochiq osmon ostidagi muzey” sifatida tanilgan Xiva yaxlit yodgorlik sifatida Markaziy Osiyoda saqlanib qolgan yagona shahar hisoblanadi. Bu yerda 120 dan ortiq me’moriy obidalar joylashgan.
Mehmonlar tanishuvni “Ota darvoza”dan boshlab, “Ko‘hna ark” majmuasi, Sherg‘ozixon madrasasi, Juma masjidi, “Toshhovli” majmuasi va boshqa obidalar bilan tanishdi. Ular sharafiga o‘zbek xalq qo‘shiqlari yangrab, teatrlashtirilgan tomosha namoyish etildi. Shundan so‘ng Nurillaboy saroyiga tashrif buyurildi.
Saroy-bog‘ majmuasi XX asr boshlarida bunyod etilgan. Majmua madrasa, 100 dan ortiq xonalar, galereyalardan iborat. Saroy xonalarini bezashda xivalik ustalar bilan birga chet ellik rassom-dekoratorlar ham ishtirok etgan, ular saroyning sharqona qiyofasiga Yevropaning modern uslubini singdirgan.
Xiva tarixi va uning fan rivojiga qo‘shgan hissasi, shuningdek, hududning boy madaniyati va san’ati haqidagi hikoyalar qirg‘izistonlik mehmonlarda katta taassurot qoldirdi, deyiladi xabarda.

Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Кыргызстана Садыр Жапаров вместе с первыми леди двух стран посетили комплекс Ичан-кала и дворцовый комплекс Нуриллабой в Хиве, сообщила пресс-служба главы государства.
В рамках экскурсии они ознакомились с комплексом «Куня Арк», медресе Шергози-хана, Жума мечетью, комплексом «Таш ховли» и другими памятниками. Перед гостями выступили музыкальные и театральные артисты.
Затем президенты с супругами посетили дворец Нуриллабоя. Дворцово-парковый комплекс построен в начале XX века. В него входят медресе, более 100 комнат и галереи. В создании дворцовых апартаментов участвовали хивинские мастера и зарубежные художники-декораторы, которые внесли в отделку элементы европейского стиля модерн.