Vazirlar Mahkamasining 17-iyuldagi yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash masalalariga doir qarori bilan YPX xodimlarining yo‘l harakati qatnashchilari bilan munosabatlarini va maxsus vositalardan foydalanishini tartibga solish to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlar tasdiqlandi.
Nizomning 31-bandida ko‘chma fotoradar va mobil komplekslardan foydalanganda, YPX xodimi moslamaning ko‘rsatkichlari bilan harakat tezligini oshirib, qoidalarni buzgan haydovchini tanishtirishi, uning talabi bilan moslamaning sertifikati (nusxasi)ni ko‘rsatishi lozimligi belgilangan edi.
Kun.uz 2023-yil iyul oyida yozganidek, amalda bu odatda Nexia 3 avtomashinalariga o‘rnatilgan mobil fotoradar yoki radar qurilmasi tomonidan qoidabuzarlik qayd etilganda (gap Vector SR komplekslari, Multaradar CD/CT/Moving radarlari haqida ketmoqda), inspektor undan foydalanib, tezlik chegarasidan oshib ketgan haydovchini to‘xtatishi va unga qurilmadagi tezlik ko‘rsatkichini ko‘rsatishi kerak.
Biroq ularning ko‘rsatkichlari statsionar radarlardagi kabi bevosita hisobga olingan va haydovchilar jarimaga tortilgan.
O‘shanda internetda advokatlar haydovchilarga jarima to‘lamaslikni va tezlik chegarasi buzilishi ko‘chma radarlar tomonidan qayd etilsa, sudga murojaat qilishni maslahat bergan videolar tarqatilgandi.
Bunday ishlardan biri sudda ko‘rib chiqilgan: birinchi va apellyatsiya instansiyalari YHXX foydasiga hal qilgan, biroq Oliy sudning kassatsiya instansiyasi 2022-yil 14-oktabrda avvalni qarorni bekor qilib, ma’muriy huquqbuzarlikni tugatgan.
Nizomning yangi tahririda 31-band matni o‘zgartirildi. Endilikda mobil fotoradarlar va mobil tizimlardan foydalanishda nizomning 37-bandida nazarda tutilgan tartib qo‘llanadi. Unda aytilishicha, MJTKning 309−1-moddasiga muvofiq ma’muriy huquqbuzarlik maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd etish texnika vositalari orqali qayd etilgan taqdirda, ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma rasmiylashtirilmasdan, huquqbuzarlik sodir etgan shaxsning ishtirokisiz jarima solish to‘g‘risidagi qaror chiqariladi. Bunda huquqbuzarlikni takroriyligi inobatga olinmaydi.
Shu tariqa endilikda YPX xodimi qoidani buzgan va/yoki tezlikni oshirib yuborgan haydovchini qurilma ko‘rsatkichlari bilan tanishtirishi yoki uning iltimosiga binoan qurilmaning muvofiqlik sertifikati yoki uning nusxasini ko‘rsatishi shart emas.
“Mana bo‘ldi, mobil radarlar tomonidan qayd etilgan tezlik chegarasi buzilishini chetlab o‘tish imkonini beruvchi „oyna“ yopildi”, — deb yozdi Kurbanoff.net Telegram kanali muallifi Shuhrat Qurbonov.

Кабинет министров Узбекистана 17 июля своим постановлением, касающимся безопасности дорожного движения, утвердил изменения в положение о регулировании взаимоотношений сотрудников ДПС с участниками дорожного движения и применения специальных средств (утверждено постановлением правительства №975 от 1 декабря 2018 года).
В пункте 31 положения ранее говорилось, что при применении передвижных фоторадаров и мобильных комплексов сотрудник ДПС обязан ознакомить водителя, нарушившего правила и/или превысившего скорость, с показателями прибора, а также показать по его требованию сертификат соответствия (или его копию) прибора.
Как писал Kun.uz в июле 2023 года, на практике это означало, что при регистрации нарушения мобильным фоторадаром или радиолокационным прибором, обычно устанавливаемым на автомобилях Nexia 3 (речь идёт о комплексах Vector SR, радарах-перехватчиках Multaradar CD/CT/Moving), инспектор ДПС, используя его, должен остановить водителя, превысившего скорость, и показать ему указатель скорости на приборе.
Однако их показания учитывались напрямую, как со стационарных радаров, и водителям назначались штрафы.
В интернете тогда распространялись видео, на которых юристы советовали водителям не платить штрафы и подавать суд, если протоколы о нарушении скоростного режима фиксировались переносными радарами.
Одно из таких дел было рассмотрено в суде: первая и апелляционная инстанция приняли решение в пользу СБДД, однако кассационная инстанция Верховного суда 14 октября 2022 года отменила предыдущие решения и прекратила административное правонарушение.
В новой редакции положения текст пункта 31 изменён. Теперь при применении передвижных фоторадаров и мобильных комплексов будет применяться порядок, предусмотренный пунктом 37 положения. Там говорится, что в соответствии со статьёй 309−1 КоАО, при фиксации административного правонарушения специальными автоматизированными техническими средствами фото- и видеофиксации административный протокол не составляется, а постановление о наложении штрафа выносится без участия лица, совершившего административное правонарушение. При этом повторность правонарушения не учитывается.
Таким образом, теперь сотрудник ДПС не обязан знакомить водителя, нарушившего правила и/или превысившего скорость движения, с показателями прибора, показывать по его требованию сертификат соответствия прибора или копию сертификата.
«Ну всё, „окошко“, позволяющее обойти нарушение скоростного режима, зафиксированного мобильными радарами, закрыто», — написал Шухрат Курбанов, автор Telegram-канала Kurbanoff.net.