O‘zbekistonda yon shajara bo‘yicha yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohni taqiqlash taklif qilinmoqda. Bu Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan jamoatchilik muhokamasiga e’lon qilingan Oila kodeksiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasida nazarda tutiladi.
O‘zgartirishlarga ko‘ra, ikkinchi, uchinchi va to‘rtinchi darajadagi yon shajara bo‘yicha qarindoshlar o‘rtasidagi nikohni taqiqlash rejalashtirilmoqda. Istisno tariqasida, tibbiy genetik tekshiruvlar (DNK testi) natijasi ijobiy bo‘lgan nikohlarga ruxsat beriladi. Qo‘mita Janubiy Koreya, Rossiya, Shveysariya, Buyuk Britaniya, Ukraina, AQSh, qo‘shni va boshqa mamlakatlar tajribasiga tayanadi.
Yon qarindoshlar aka-uka va opa-singillar, ularning bolalari, ota va onaning aka-uka va opa-singillari, ularning bolalari, bobo va buvilarning aka-uka va opa-singillari, ularning bolalari va boshqalar hisoblanadi.
Hozirda O‘zbekistonda nasl-nasab shajarasi bo‘yicha to‘g‘ri tutashgan qarindoshlar o‘rtasida, tug‘ishgan va o‘gay aka-ukalar bilan opa-singillar o‘rtasida, shuningdek, farzandlikka oluvchilar bilan farzandlikka olinganlar o‘rtasida nikoh qurishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Bundan tashqari, nikohdan oldin tibbiy ko‘rikdan o‘tish tartibini buzganlik uchun javobgarlik belgilash taklif etilmoqda.
Statistika
2022-yilda yon shajara bo‘yicha yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohni taqiqlash taklif qilingandi.
O‘zbekistonda 2021-yilning ikkinchi yarmida (iyul-dekabr) 1210 ta yaqin qarindoshlar (529 ta — xolavachcha, 307 ta — tog‘avachcha, 178 ta — amakivachcha, 196 ta — ammavachcha) o‘rtasida nikoh holatlari qayd qilingan. Hududlar kesimida qarindoshlar o‘rtasida tuzilgan nikohlarning yarmidan ko‘prog‘i 59 foizi ikkita viloyat: Surxondaryo (343 ta) va Qashqadaryo (371 ta) viloyatlariga to‘g‘ri kelgan. Tug‘ilayotgan bolalar tarkibida nogiron, jumladan, 1 yoshgacha tug‘ma anomaliyalar, deformatsiya va xromosom buzilishlarga uchragan bolalar ulushi ortgan.
Jumladan, 1 yoshgacha nogironligi bo‘lgan bolalar soni 2018-yildagi 2592 nafardan 2020-yilda 3374 nafarga yoki 30,1 foizga, 1 yoshgacha tug‘ma anomaliyalar (rivojlanish nuqsonlari), deformatsiya va xromosom buzilishlar soni 2018-yildagi 1093 tadan 2020-yilda 1292 taga yoki 18,2 foizga ko‘paygan.
Qonun loyihasining tahliliy materialida keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, yaqin qarindoshlar o‘rtasida oilalar tashkil etilishi oqibatida irsiy kasalliklarga chalingan bolalar soni yil sayin ortib bormoqda.
2023-yilda rivojlanish nuqsonlari va irsiy kasalliklar bilan tug‘ilgan bolalar soni 1741 nafarni, intensiv ko‘rsatkich (tarqalish ko‘rsatkichi) 1,8 foizni tashkil etgan. Ushbu ko‘rsatkich 2021-yilda 1,8 foiz, 2022-yilda 1,9 foizni ko‘rsatgan bo‘lib, tug‘ma nuqson va irsiy kasalliklar bilan tug‘ilgan bolalar ko‘rsatkichi o‘zgarishsiz qolmoqda. Rivojlanishida tug‘ma nuqsoni va irsiy kasalliklar bilan tug‘ilgan bolalar intensiv ko‘rsatkichi eng ko‘p hududlar Namangan viloyatida 3,3 foiz, Sirdaryo va Xorazm viloyatlarida 2,5 foiz, Toshkent viloyatida 2,4 foiz va Farg‘ona viloyatida 2,3 foizni tashkil etgan.
Qoraqalpog‘istonda tug‘ma kasalliklarga chalingan bolalar ulushi 4,1 foizni tashkil etadi, ammo bu holatlarning asosiy etiologik omili hududning og‘ir ekologik sharoitidir.
Tahlillarga ko‘ra, 2023-yilda tug‘ma nuqson va irsiy kasalliklar bilan tug‘ilgan bolalarning 9,7 foizi yaqin qarindoshlar nikohidan tug‘ilgan. 2021-yilda bu ko‘rsatkich 9,1 foizni, 2022-yilda 8,3 foizni tashkil etgan.
Eng yuqori ko‘rsatkich Surxondaryoda — 31,6% (2021-yilda — 29,5%, 2022-yilda — 27,6%), bundan tashqari, Qashqadaryoda — 26% (32,5% va 27,3%), Sirdaryoda — 13% (13,4% va 8,5%), Andijonda — 12% (6,2% va 8%), Samarqandda — 10,3% (13,3% va 14,5%), Buxoroda — 10,1% (8,8% va 8,9%) .
2024-yilning besh oyida Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya markaziga 6660 nafar bola yotqizilgan bo‘lib, nevrologiya bo‘limida davolangan bemorlarning 28,9 foizi, gastroenterologiya bo‘limi bemorlarining 21,5 foizi, LOR bo‘limi bemorlarining 34,9 foizi irsiy-genetik kasallik hisoblangan mukovissidoz kasalligi bilan davolangan. Ularning ota-onalari 28,9 foiz holatda yaqin qarindoshlar ekani ma’lum bo‘lgan.

В Узбекистане предлагается запретить заключение брака между близкими родственниками по боковой линии. Это предусмотрено законопроектом о поправках в Семейный кодекс, опубликованный Комитетом по делам семьи и женщин для общественного обсуждения.
Согласно поправкам, планируется запретить брак между родственниками по второй, третьей и четвёртой степени родства по боковой линии. В качестве исключение разрешается заключить брак, если медицинский генетический тест (ДНК-тест) даст положительный результат. Комитет ссылается на опыт Южной Кореи, России, Швейцарии, Великобритании, Украины, США, соседних и других стран.
Родственниками по боковой линии считаются братья и сёстры, их дети, братья и сёстры отца и матери, их дети, братья и сёстры дедушки и бабушки, их дети и так далее.
Сейчас в Узбекистане не допускается брак между родственниками по прямой восходящей и нисходящей линии, между полнородными и неполнородными братьями и сёстрами, а также между усыновителями и усыновлёнными (удочерёнными).
Кроме того, предлагается установить ответственность за нарушение порядка прохождения медицинского обследования перед вступлением в брак.
Браки между родственниками по боковой линии предлагалось запретить ещё в 2022 году.
За второе полугодие 2021 года (июль-декабрь) в Узбекистане было зарегистрировано 1210 браков между близкими родственниками — двоюродными братьями и сёстрами. В разрезе регионов более половины всех случаев — 58% — пришлось всего на две области — Сурхандарьинскую (343) и Кашкадарьинскую (371). Отмечается, что среди детей в таких браках встречаются дети с врождёнными аномалиями в возрасте до 1 года, деформацией и хромосомными нарушениями.
Число детей с инвалидностью, выявляемой в возрасте до 1 года, выросло с 2592 в 2018 году до 3374 в 2020-м, или на 30,1%, врождёнными аномалиями (пороками развития) в возрасте до 1 года, деформацией и хромосомными нарушениями — с 1093 в 2018 году до 1292 в 2020 году, или на 18,2%.
По последним данным, приводимым в аналитической записке к проекту закона, количество детей с генетическими заболеваниями увеличивается с каждым годом из-за создания семей между близкими родственниками.
В 2023 году число детей, родившихся с пороками развития и наследственными заболеваниями, составило 1741, интенсивный показатель (величина распространённости) — 1,8%. Этот показатель составлял 1,8% в 2021 году и 1,9% в 2022 году. Процент детей с такими заболеваниями остаётся неизменным. Интенсивный показатель детей с пороками развития и наследственными заболеваниями был самым высоким в Наманганской области — 3,3%, в Сырдарьинской и Хорезмской областях — 2,5%, в Ташкентской области — 2,4% и в Ферганской области — 2,3%.
Доля детей с врождёнными заболеваниями в Каракалпакстане составляет 4,1%, однако основным этиологическим фактором этих случаев являются тяжёлые экологические условия региона.
Согласно анализу, в 2023 году 9,7% детей, родившихся с врождёнными пороками и генетическими заболеваниями, родились от брака близких родственников. В 2021 году этот показатель составил 9,1%, в 2022 году — 8,3%.
Самые высокие показатели в Сурхандарье — 31,6% (в 2021 году — 29,5% , в 2022 году — 27,6%), в Кашкадарье — 26% (32,5% и 27,3%), Сырдарье — 13% (13,4% и 8,5%), в Андижанской области — 12% (6,2% и 8%), в Самаркандской области — 10,3% (13,3% и 14,5%), в Бухарской области — 10,1% (8,8% и 8,9%).
За пять месяцев 2024 года в Республиканский специализированный педиатрический центр были госпитализированы 6660 детей, из них 28,9% в неврологическом отделении, 21,5% — в гастроэнтерологическом отделении, 34,9% — в оториноларингологическом отделении проходили лечение от муковисцидоза (генетическое заболевание, характеризующееся поражением желёз внешней секреции, тяжёлыми нарушениями функций органов дыхания). 28,9% родителей этих детей были близкими родственниками.
Сегодня в Узбекистане на учёте состоят 6526 (5856 — в 2022 году) детей-сирот с редкими генетическими орфанными заболеваниями, в том числе 278 (228) — с муковисцидозом, 49 (44) — с системным ювенильным артритом, 387 (346) — талассемией, 940 (717) — гемофилией , 370 (356 человек) — буллезным эпидермолизом, 158 (72) — спинальной мышечней атрофией (СМА), 425 (385) — фенилкетонурией, 1896 (1686) — с врождённым гипотиреозом.
Дети с такими заболевания бесплатно обеспечиваются дорогостоящими лекарствами и изделиями медицинского назначения, а также специальным лечебным питанием на основе государственных программ, говорится в пояснительной записке.