Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida QR-kodli chek so‘ragani uchun do‘kon sotuvchisi tarsaki tushirgan bola bilan uchrashdi.
Qo‘mita rahbari 12 yoshli Shahbozni talabchanligini alohida qayd etdi va uning harakatini “oldingizda butun soliq markaziy apparati tikka tursa arziydi” deya baholadi.
Sherzod Kudbiyev bolaning ota-onasiga minnatdorchilik bildirib, do‘konda chek so‘raganida hammasini to‘g‘ri qilganini ta’kidladi.
“Chek talab qilish mayda-chuyda narsa emas. Chek so‘raganinning orqasida Sirdaryoda bog‘cha, maktab, yo‘l, oylik, budjet bor. Buning ortida katta narsalar turibdi. Shuning uchun sendan minnatdorman, minnatdorchilik izhor etaman… Shahboz, senga katta rahmat”, — dedi Soliq qo‘mitasi rahbari va bolaning qo‘lini siqdi.
Bolalar ombudsmani matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, do‘kon sotuvchisi Z.A.ga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (Mayda bezorilik) bilan ish qo‘zg‘atilgan va ish hujjatlari jinoyat ishlari bo‘yicha Guliston shahar sudiga yuborilgan.

Председатель Налогового комитета Узбекистана Шерзод Кудбиев встретился с мальчиком, которого ударил продавец магазина за просьбу выдать чек с QR-кодом в городе Гулистане Сырдарьинской области.
Глава ведомства похвалил 12-летнего Шахбоза за требовательность и заявил, что его поступок достоин того, чтобы «весь центральный аппарат налоговой встречал его стоя».
Фото: Налоговый комитет.Фото: Налоговый комитет.
Шерзод Кудбиев поблагодарил родителей мальчика и подчеркнул, что он сделал всё правильно, когда попросил чек в магазине.
«Требование чека — это не мелочь. Благодаря тому, что ты попросил чек, в Сырдарье есть детские сады, школы, дороги, зарплаты, бюджет. За этим стоят большие вещи. Я тебе благодарен, выражаю тебе свою благодарность… Шахбоз, большое спасибо тебе», — сказал глава Налогового комитета и пожал руку мальчику.
Пресс-служба детского омбудсмана сообщила, что в отношении продавца магазина З. А. открыто дело по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство / влечёт наложение штрафа от 3 до 5 базовых расчётных величин или административный арест до 15 суток), материалы направлены в суд.