Saudiyaning ACWA Power kompaniyasi O‘zbekistonning Buxoro viloyatidagi ikkita energetika loyihasining 35 foiz ulushini sotdi, deb xabar qildi kompaniya matbuot xizmati.
Kelishuvni imzolash marosimi 17-iyul kuni O‘zbekiston energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov ishtirokida bo‘lib o‘tdi. China Southern Power Grid International kompaniyasi qurilayotgan Bosh va Jongeldi shamol elektr stansiyalari ulushining xaridoriga aylandi.
Bitim ACWA Power va China Southern Power Grid International o‘rtasida Markaziy Osiyodagi qayta tiklanadigan energiya manbalaridan birinchi qo‘shma loyiha bo‘ladi.
Umumiy quvvati 1 GVt bo‘lgan ikkita shamol elektr stansiyasini qurish qiymati 1,3 mlrd dollar. Kelishuv shartlari oshkor etilmagan.
2022-yil dekabr oyida Saudiya kompaniyasi xitoylik hamkorlar bilan ACWA Power kompaniyasining Saudiya Arabistoni va “Bir kamar va yo‘l” tashabbusi mamlakatlarida qayta tiklanadigan energiya loyihalarini moliyalashtirish, investitsiya qilish va qurish bo‘yicha kelishuvlarni imzolagandi.
ACWA Power bir qator xalqaro tashkilotlardan Bosh va Jongeldi shamol elektr stansiyalarini amalga oshirish uchun mablag‘ to‘pladi. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki va uning hamkorlari shamol elektr stansiyalarini qurishga 520 million dollar va elektr tarmoqlari uchun 47 million dollar ajratdi. Osiyo taraqqiyot banki kompaniyaga yana 174 million dollar ajratdi.
Eslatib o‘tamiz, China Southern Power Grid International kompaniyasi Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida 600 MVt quvvatga ega gidroakkumulyatsiyalovchi elektr stansiyasini qurishni rejalashtirmoqda.

Саудовская ACWA Power продала 35% доли в двух энергетических проектах в Бухарской области Узбекистана, сообщила пресс-служба компании.
Церемония заключения сделки прошла 17 июля при участии министра энергетики Узбекистана Журабека Мирзамахмудова. Покупателем доли в строящихся ветряных электростанциях (ВЭС) «Баш» и «Джангельды» стала China Southern Power Grid International (HK).
Сделка станет первым совместным проектом возобновляемой энергии между ACWA Power и China Southern Power Grid в Центральной Азии.
Стоимость строительства двух ВЭС суммарной мощностью 1 ГВт составляет 1,3 млрд долларов. Условия сделки не раскрываются.
В декабре 2022 года саудовская компания подписала рамочные соглашения с китайскими партнёрами по финансированию, инвестированию и строительству проектов ACWA Power в сфере возобновляемых источников энергии в Саудовской Аравии и странах инициативы «Один пояс — один путь».
ACWA Power привлекла средства на реализацию Башской и Джанкелдинской ветровых электростанций от ряда международных организаций. Европейский банк реконструкции и развития с партнёрами выделил 520 млн долларов на строительство ветропарков и 47 млн долларов на ЛЭП для них. Ещё 174 млн долларов компании предоставил Азиатский банк развития.
Напомним, China Southern Power Grid International планирует построить гидроаккумулирующую электростанцию мощностью 600 МВт в Бостанлыкском районе Ташкентской области.