O‘zbekistonning yangi tayinlangan elchisi Nodir Ganiyev Fransiya poytaxtiga yetib keldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
Yangi elchi shu kunga qadar dastlab O‘zbekistonning Shvetsiyadagi muvaqqat ishlar vakili, 2023-yil oktabr oyidan e’tiboran esa — birinchi favqulodda va muxtor elchisi lavozimida ishlagan. Stokgolmdagi elchixona 2022-yilda ochilgan.
Nodir Ganiyev 52 yoshda. Toshkent davlat universiteti (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti)ning sharqshunoslik fakultetini bitirgan.
1994-yildan buyon Tashqi ishlar vazirligi tizimida faoliyat yuritib kelmoqda. U markaziy apparatda va mamlakatning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida turli lavozimlarda ishlagan.
Shvetsiyaga tayinlanishidan oldin TIVning Yevropa mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi institutlari bilan hamkorlik boshqarmasiga rahbarlik qilgan.
O‘zbekistonning Parijdagi avvalgi elchisi Sardor Rustambayev yanvar oyida Hindistonga elchi etib tayinlangan edi.

В столицу Франции прибыл новый посол Узбекистана Нодир Ганиев, сообщает ИА «Дунё».
До настоящего времени он работал сначала временным поверенным в делах, а затем с октября 2023 года — первым послом Узбекистана в Швеции. Посольство в Стокгольме было открыто в 2022 году.
Нодиру Ганиеву 52 года. Он окончил Ташкентский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана), по специальности филолог-востоковед.
В системе Министерства иностранных дел работает с 1994 года, занимал разные должности в центральном аппарате и дипломатических миссиях страны за границей.
До назначения в Швецию занимал должность начальника Управления МИДа по сотрудничеству со странами Европы и институтами Евросоюза.