Boy mamlakatlarda migrantlar tobora kamroq istalmoqda, deb yozdi The Economist. Nashrning qayd etishicha, so‘nggi uch yil ichida 15 million kishi rivojlangan mamlakatlarga ko‘chib o‘tgan — bu zamonaviy tarixdagi eng katta o‘sish. O‘tgan yili AQShga 3 milliondan ortiq, Kanadaga 1,3 million va Buyuk Britaniyaga 700 mingga yaqin odam ko‘chib kelgan. Muhojirlar turli mamlakatlardan — urushdan qochgan yuz minglab ukrainaliklar, shuningdek, Hindiston va Afrikaning Sahroi Kabirdan janubiy qismidan millionlab odamlar.
Kelayotgan migrantlar sonini kamaytirish uchun bu mamlakatlar hukumatlari migratsiya siyosatini kuchaytirmoqda. Avstraliya, Buyuk Britaniya va Kanada asl niyati mamlakatda ishlash bo‘lgan shaxslarni qabul qiladigan “diplom fabrikalari"ni (o‘zini oliy ta’lim muassasasi deb aytadigan va haq evaziga yaroqsiz ta’lim diplomlari beruvchi tashkilotlar — tahr.) yopmoqda.
Kanada, shuningdek, bu yil o‘qish uchun ruxsatnomalar sonini uchdan bir qismga qisqartirmoqchi. Boshqa davlatlar muhojirlarga oilasini o‘zlari bilan olib kelishni qiyinlashtirmoqda, deya qayd etdi The Economist.
Iyun oyida AQSh prezidenti Jo Bayden Meksikadan chegarani noqonuniy kesib o‘tgan migrantlarga boshpana berishni vaqtincha taqiqlagan edi. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron boshpana berish rad etilganlarni deportatsiya qilishni tezlashtirmoqchi. Germaniya ham xuddi shunday choralar ko‘rmoqda.
Bundan tashqari, “hali yana qattiqroq cheklovlar bo‘lishi mumkin”, deb yozadi The Economist. AQSh prezidentligiga nomzod Donald Tramp saylansa, 7,5 millionga yaqin noqonuniy muhojirni deportatsiya qilishni rejalashtirmoqda.
Hozirda migratsiya bumi “tugashi mumkin"ligining alomatlari bor, deyiladi materialda. Kanadaga sof migratsiya oxirgi cho‘qqisidan deyarli yarmiga kamaydi, Yangi Zelandiyada ham shunday bo‘ldi. Boy mamlakatlarda ish o‘rinlari avvalgiga qaraganda kamroq, bu potensial muhojirlar ko‘chib o‘tishiga to‘sqinlik qilmoqda, Ukrainadan qochqinlar oqimi esa sekinlashdi.
Migratsiyaga qarshi yangi choralar ham muhim rol o‘ynamoqda, deydi The Economist. So‘nggi ikki yil ichida Yevropa Ittifoqida deportatsiya to‘g‘risidagi buyruqdan keyin o‘z vatanlariga qaytarilgan uchinchi davlat fuqarolari soni 50 foizga oshdi. 2024-yilning birinchi choragida Britaniyadan “majburiy qaytishlar” soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 50 foizga ko‘paydi. Yaqinda AQSh janubiy chegarasini noqonuniy kesib o‘tishlar soni uch yil ichida eng past darajaga tushdi.
“Ba'zi migratsiyaga qarshi choralar, ayniqsa, keng ko‘lamli deportatsiyalar iqtisodiyotga katta zarar yetkazishi mumkin”, — deb ta’kidlaydi The Economist. Migratsiyani cheklash 2021 va 2022-yillarda boy mamlakatlar iqtisodiyotini qiynagan ishchi kuchi tanqisligini qaytadan yuzaga keltirishi mumkin. Bu, o‘z navbatida, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YAIMni kamaytiradi, deya ogohlantiradi nashr. Uzoq muddatli istiqbolda migratsiya ishchi kuchining ixtisoslashuvini oshirishga ham imkon beradi.
The Economist`ning ta’kidlashicha, yangi kelganlar ko‘pincha yoqimsiz, kam maosh oladigan, lekin, shunga qaramay, hayotiy muhim sohalarda, jumladan, qurilish va sog‘liqni saqlash tarmoqlarida ishlaydi. 2019-yildan 2023-yilgacha AQSh qurilish sanoatida chet elliklar soni keskin oshgan. Norvegiyada sog‘liqni saqlash sohasidagi xorijiy ishchilar soni kovid pandemiyasidan keyin 20 foizga ko‘tarilgan. Irlandiyada ishlaydigan, ammo boshqa mamlakatlarda malaka oshirgan shifokorlar soni 28 foizga ko‘paygan. Xuddi shu davrda Britaniyaning Milliy sog‘liqni saqlash xizmatida ishlaydigan xitoyliklar soni ikki baravar, keniyaliklar soni esa uch barobar ortgan.
“Vaqt o‘tib, aholisi qarib qolgan boy mamlakatlarga ko‘proq yosh, tayyor ishchilar kerak bo‘ladi. Buning sababi — pensiya yoshini keskin oshirish yoki sog‘liqni saqlashni samaraliroq qilish kabi choralar haqida kam sonli siyosatchilar gapiradi. Mamlakatga yangi muhojirlarning kirib kelishini cheklash siyosatchilarni vaqtincha qo‘llab-quvvatlashi mumkin bo‘lsa-da, iqtisodiy mantiq shuni ko‘rsatadiki, bunday pozitsiya dahshatli tush bo‘ladi”, — deyiladi materialda.

Мигранты становятся все более нежелательными в богатых странах, пишет The Economist. По данным издания, за последние три года в развитые страны переехали 15 миллионов человек — это самый большой всплеск в современной истории. В прошлом году в США мигрировали более 3 миллионов человек, в Канаду — 1,3 миллиона, в Великобританию — около 700 тысяч. Мигранты прибывают из разных стран, включая сотни тысяч украинцев, спасающихся от войны, а также миллионы людей из Индии и стран Африки к югу от Сахары.
Чтобы сократить число прибывающих мигрантов, правительства этих стран ужесточают миграционную политику. Австралия, Великобритания и Канада закрывают «фабрики дипломов» (организации, объявляющие себя высшим учебным заведением и за плату выдающие недействительные дипломы об образовании — ред.), в которые принимаются люди, чьё истинное намерение — остаться работать в стране.
В этом году Канада также намерена сократить количество разрешений на обучение на треть. Другие страны усложняют мигрантам возможность привозить с собой семью, отмечает The Economist.
В июне президент США Джо Байден временно запретил давать убежище мигрантам, которые незаконно пересекли границу из Мексики. Президент Франции Эммануэль Макрон хочет ускорить депортацию тех, кому было отказано в праве на убежище. Аналогичные меры принимает Германия.
Кроме того, на подходе, возможно, «ещё более жёсткие ограничения», пишет The Economist. Кандидат в президенты США Дональд Трамп в случае избрания планирует выслать порядка 7,5 миллиона нелегальных мигрантов.
Сейчас, однако, появились признаки, что бум миграции «может закончится», говорится в материале. Чистая миграция в Канаду сократилась почти вдвое по сравнению с последним пиком, резко упала она и в Новой Зеландии. В богатых странах меньше вакансий, чем раньше, что лишает стимула для переезда потенциальных мигрантов, а поток беженцев из Украины замедлился.
Свою роль также играют и новые антимиграционные меры, считает The Economist. За последние два года в ЕС число граждан третьих стран, которые были возвращены на родину после приказа об их депортации, выросло на 50%. Число «принудительных возвращений» из Британии в первом квартале 2024 года выросло на 50% по сравнению с тем же периодом в прошлом году. Число нелегальных пересечений южной границы США недавно упало до трёхлетнего минимума.
«Некоторые антимиграционные меры, особенно масштабные депортации, могут нанести огромный ущерб экономике», — отмечает The Economist. Ограничение миграции рискует спровоцировать повторное возникновение дефицита рабочей силы, от которого страдали экономики богатых стран в 2021 и 2022 годах. Это, в свою очередь, снижает показатели ВВП на душу населения, предупреждает издание. В долгосрочной перспективе миграция также позволяет повысить специализацию рабочей силы.
The Economist подчёркивает, что приезжие часто работают в непривлекательных, низкооплачиваемых, но, тем не менее, жизненно важных отраслях, включая строительство и здравоохранение. С 2019 по 2023 год число иностранцев в строительной отрасли США резко возросло. В Норвегии количество иностранных работников в сфере здравоохранения подскочило на 20% со времён пандемии ковида. Число врачей, работающих в Ирландии, но обучавшихся в других странах, выросло на 28%. За тот же период число китайцев, работающих в Национальной службе здравоохранения Британии, удвоилось, а число кенийцев — утроилось.
«Со временем богатым странам со стареющим населением понадобится больше молодых и желающих работать сотрудников. Так происходит потому, что мало кто из политиков говорит о таких мерах, как резкое повышение пенсионного возраста или о том, как сделать здравоохранение более эффективным. Несмотря на то, что ограничение въезда в страну новых мигрантов может на время обеспечить политикам поддержку, экономическая логика говорит о том, что такая позиция будет кошмарной», — говорится в материале.