Yanvar-aprel oylarida O‘zbekiston 809,5 million dollarlik gaz import qildi, deyiladi prezident huzuridagi Statistika agentligining “Gazeta.uz” o‘rgangan tashqi savdo hisobotida.
Bu 2023-yilning birinchi yarmidagiga nisbatan (qiymat jihatidan) 4 baravar ko‘p, o‘shanda yetkazib berish 200 million dollarni tashkil qilgan. Bu 2023-yildagi gaz importi hajmidan ham (694,9 million dollar) oshadi.
Yanvar oyida “ko‘k yoqilg‘i” importi 35,6 million dollarni, fevralda — 3,7 barobar ko‘p yoki 131,1 million, martda — 193,5 million, aprelda — 102,6 million, mayda — 180,4 million, iyunda — 166,3 million dollarni tashkil etdi. Agentlik doimgidek yetkazib berishning jismoniy hajmini oshkor qilmadi.
Yil boshidan buyon O‘zbekiston 241,4 million dollarlik gaz ham eksport qildi, bu o‘tgan yilning shu davriga (278,4 million dollar) nisbatan 13,3 foizga kam. Yanvar oyida bu ko‘rsatkich 21 million dollar, fevralda — 5,7 million dollar, martda — 18,7 million dollar, aprelda — 6,9 million dollar, mayda — 7,6 million dollarni tashkil qilgan.
Iyun oyida eksport hajmi keskin o‘sib, 181,5 million dollarni tashkil etdi, bu 2023-yil iyuniga nisbatan 2,4 barobar, joriy yilning may oyiga nisbatan 24 barobar ko‘p.
XXR Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan buyon o‘zbek gazining importi qariyb 235 million dollarni tashkil etdi, bu O‘zbekistondan jami gaz eksporti hajmidan 31,5 foizga ko‘p.
Yanvar oyida Xitoy O‘zbekistondan 38,8 million dollarga, fevralda — 18,6 million, aprelda — 11,4 million, mayda — 85 million, iyunda — 81,1 million dollarga gaz import qilgan.
O‘zbekiston Qirg‘iziston va Tojikistonga ham gaz yetkazib bermoqda.
“Gazeta.uz” avvalroq O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi gaz eksporti bo‘yicha raqamlar bir necha karraga farq qilayotgani haqida yozgan edi. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov Xitoy turkman gazining tranzitini ham hisobga olishini aytgandi. Bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, hatto buni hisobga olsa ham, statistika sezilarli darajada farq qilishi mumkin.
Biz 2020-yildagi ma’lumotlarni tahlil qildik va Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu davrda O‘zbekiston deyarli 2,7 milliard dollarlik gaz eksport qilganini aniqladik (shu jumladan, Qirg‘iziston va qisman Rossiyaga). Biroq Xitoy tomoni ma’lumotlariga ko‘ra, o‘zbek gazi importi hajmi 3,23 milliard dollarni tashkil etgan, bu Statistika agentligi ma’lumotlarida ko‘rsatilganidan 538,1 million dollarga (19,9 foiz) ko‘p.
“Gazeta.uz” manbalariga ko‘ra, 2022-yil iyul oyida O‘zbekistondagi xususiy kompaniyalardan biri gaz eksporti bo‘yicha eksklyuziv huquqlarga ega bo‘lgan. 2022-yil dekabr oyida O‘zbekistondan eksport qilish, rasmiylarning yetkazib berish qisqarishi yoki to‘xtatilishi haqidagi bayonotlariga qaramay, davom etgan.
2023-yil oktabr oyidan O‘zbekiston Qozog‘iston hududi orqali Rossiyadan gaz import qila boshlagandi. RFdan gaz importi hajmini oshirish uchun magistral gaz tizimini modernizatsiya qilishga 500 million dollar sarmoya kiritish rejalashtirilayotgani ma’lum qilingan.

За январь-апрель Узбекистан импортировал газ на 809,5 млн долларов США, следует из отчёта о внешней торговле Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
Это более чем в 4 раза больше (в стоимостном выражении), чем за первую половину 2023 года, когда объём поставок составил 200 млн долларов. Это также превышает объём импорта газа в 2023 году (694,9 млн долларов).
В январе импорт «голубого топлива» составил 35,6 млн долларов, в феврале — в 3,7 раза больше, или 131,1 млн, в марте — 193,5 млн, а в апреле — 102,6 млн, в мае — 180,4 млн, в июне — 166,3 млн. Физические объёмы поставок агентством традиционно не раскрываются.
С начала года Узбекистан также экспортировал газ на 241,4 млн долларов, что на 13,3% меньше, чем за аналогичный период прошлого года (278,4 млн долларов). В январе показатель составил 21 млн долларов, в феврале — 5,7 млн долларов, в марте — 18,7 млн долларов, в апреле — 6,9 млн долларов, в мае — 7,6 млн долларов.
В июне объём экспорта резко вырос — до 181,5 млн долларов, что в 2,4 раза больше, чем в июне 2023 года, а также в 24 раза больше, чем в мае этого года.
Согласно данным Главного таможенного управления КНР, импорт узбекского газа с начала года составил почти 235 млн долларов, что на 31,5% больше объёма всего экспорта газа из Узбекистана.
В январе Китай импортировал газ из Узбекистана на 38,8 млн долларов, в феврале — на 18,6 млн, в апреле — 11,4 млн, в мае — 85 млн, в июне — 81,1 млн.
Узбекистан также поставляет газ в Кыргызстан и Таджикистан.
«Газета.uz» ранее писала, что данные по экспорту газа между Узбекистана и Китая разнятся в несколько раз. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов комментировал, что КНР учитывает транзит туркменского газа. По нашим расчётам, даже с учётом этого статистика может сильно расходиться.
Мы проанализировали данные с 2020 года и выяснили, что, по данным Статагентства, Узбекистан всего экспортировал газа почти на 2,7 млрд долларов за этот период (в том числе в Кыргызстан и частично в Россию). Однако, по данным китайской стороны, объём импорта узбекского газа составил 3,23 млрд долларов, что на 538,1 млн долларов (19,9%) больше, чем указано в данных Агентства статистики.
По данным источников «Газеты.uz», в июле 2022 года одна из частных компаний Узбекистана получила эксклюзивные права на экспорт газа. В декабре 2022 года экспорт из Узбекистана продолжился, несмотря на заявления официальных лиц о сокращении или приостановке поставок.
С октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана. Сообщалось о планах вложить 500 млн долларов для модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта газа из РФ.