Haftaning ikkinchi yarmi, 25−29-iyul kunlari O‘zbekiston bo‘ylab juda issiq havo kutilmoqda, deb xabar berdi O‘zgidromet direktori Sherzodxo‘ja Xabibullaxo‘ja Facebook`da.
Kunduzi havo harorati respublikaning Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatidan tashqari aksariyat hududlarida +40…+43 darajagacha, janubiy va cho‘l hududlarida +44…+45 darajagacha ko‘tariladi.
Ba’zi joylarda shamol tezligi 13−18 m/s gacha kuchayishi kutilmoqda, ayrim joylarda ba’zida 20−23 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, O‘zgidromet sinoptiklari Jahon meteorologiya tashkiloti qoidalariga ko‘ra havo harorati qanday o‘lchanishini tushuntirgan edi.
O‘tgan yili Sog‘liqni saqlash vazirligi jaziramadan qanday saqlanish bo‘yicha tavsiyalar bergan edi.

Во второй половине недели, 25−29 июля, по Узбекистану ожидается очень жаркая погода, сообщил директор Узгидромета Шерзодхужа Хабибуллахужа в Facebook.
В дневные часы температура воздуха по большей части территории страны, кроме Каракалпакстана и Хорезмской области, будет повышаться до +40…+43 градусов, по югу и пустынной зоне — до +44…+45 градусов.
Местами ожидается усиление ветра до 13−18 м/с, в отдельных районах возможны порывы до 20−23 м/с, с пыльным поземком.
Ранее синоптики Узгидромета разъясняли, как, согласно правилам Всемирной метеорологической организации, измеряется температура воздуха.
В прошлом году Министерство здравоохранения Узбекистана давало рекомендации, как легче перенести жару.