2025-yil yakunigacha qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlardan yasalgan zargarlik hamda boshqa buyumlarning yillik ishlab chiqarish hajmlarini 1 milliard dollarga, eksport ko‘rsatkichini esa 100 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Hujjatga muvofiq, 2024−2026-yillarda Buxoro va Namangan viloyatlarida bittadan, Toshkent shahrida ikkita zargarlik markazi tashkil etilib, u yerlarda tadbirkorlar uchun zarur infratuzilma yaratiladi.
2025-yil 1-yanvargacha zargarlik markazlarini tashkil etish uchun davlat ko‘chmas mulk obyektlarini yaxlit mulk sifatida yoki lotlar (qismlar va xonalar)ga bo‘lgan holda tadbirkorlik subyektlari va tijorat banklariga uzoq muddatli ijaraga yoki mulk huquqi asosida, qiymatini bo‘lib-bo‘lib to‘lash shartlarida realizatsiya qilish choralari ko‘riladi.
Farmonga muvofiq tashkil etiladigan zargarlik markazlaridagi ishlab chiqaruvchilarga qimmatbaho metallarni kechiktirib to‘lash sharti bilan sotishda:
- 90 kun ichida amalga oshirilgan to‘lovlar qismiga — foiz hisoblanmaydi;
- 91-kundan boshlab 180-kungacha amalga oshirilgan to‘lovlar qismiga — yillik 3 foiz miqdorida foiz hisoblanadi.
️1-avgustdan xorijiy ko‘rgazma va yarmarkalarda namoyish etish uchun olib chiqiladigan tayyor zargarlik buyumlarini “vaqtincha olib chiqish” bojxona rejimiga joylashtirishda yig‘im BHMning 1 baravari (340 ming so‘m) miqdorida undiriladi.
2024-yil 1-oktabrdan 2027-yil 1-oktabrgacha O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan hamda zargarlik sohasida foydalaniladigan asbob-uskunalar, qadoqlash va etiketkalash mahsulotlari bojxona bojidan ozod etiladi.
1-noyabrdan boshlab xorijda ishlab chiqarilgan va bojxona to‘lovlari to‘langanligini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan zargarlik buyumlarini chakana sotuvga qo‘yish va sotish taqiqlanadi. Biroq bu tartib 2024-yil 1-sentabrgacha rasmiylashtirilgan (kirim qilingan) zargarlik buyumlariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Qimmatbaho metallarning hamda qimmatbaho metallar bilan qoplangan metallarning chiqindilari va parchalari litsenziya asosida eksport qilinadigan maxsus turdagi tovarlar ro‘yxatiga kiritiladi.
Asillik inspeksiyasining xulosasi bo‘lmagan yarim tayyor zargarlik buyumlarini O‘zbekiston bojxona hududidan tashqariga olib chiqish man etiladi.
Jismoniy shaxslarga og‘irligi 200 grammgacha bo‘lgan kumushdan hamda 65 grammgacha bo‘lgan oltin va boshqa qimmatbaho metallardan yasalgan tayyor zargarlik buyumlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirmasdan, ushbu miqdorlardan ortiq bo‘lganlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasi asosida O‘zbekiston bojxona hududidan tashqariga olib chiqishga ruxsat beriladi.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil noyabr oyida prezident farmoni bilan qiymati 100 mln so‘mgacha bo‘lgan zargarlik buyumlarini deklaratsiya to‘ldirmasdan olib chiqishga ruxsat berilgan edi.
2027-yil 1-yanvargacha O‘zbekistonga olib kiriladigan tayyor zargarlik buyumlariga nisbatan import bojxona bojlari 20 foizdan 10 foizgacha kamaytiriladi.
2025-yil 1-yanvargacha Toshkent shahri, Buxoro, Namangan, Samarqand va Xorazm viloyatlarida zargarlik buyumlarining asilligini tezkor tekshirish bo‘yicha xizmatlarni ko‘rsatuvchi shoxobchalar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.

Президент Узбекистана 23 июля подписал указ о развитии сферы производства ювелирных изделий и обеспечению их конкурентоспособности, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
До конца 2025 года годовой объем производства ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней планируется довести до 1 млрд долларов, а показатель экспорта — до 100 млн долларов.
Согласно документу, в 2024—2026 годах в Бухарской и Наманганской областях будет создано по одному, а в Ташкенте — два ювелирных центра, где создадут необходимую для предпринимателей инфраструктуру.
До 1 января 2025 года будут приняты меры по передаче предприятиям и коммерческим банкам в долгосрочную аренду либо в собственность государственных объектов недвижимости в качестве единого имущества или с разделением их на лоты (части и помещения), с условием оплаты стоимости в рассрочку для последующей организации в них деятельности ювелирных центров.
При реализации драгоценных металлов с условием отсрочки платежа производителям ювелирных изделий, осуществляющим деятельность в ювелирных центрах, создаваемых в соответствии с указом:
- на часть платежей, осуществлённых в течение 90 дней, — проценты не начисляются;
- на часть платежей, осуществлённых начиная с 91-го дня по 180-й день, — начисляются проценты в размере 3% годовых.
️С 1 августа при помещении под таможенный режим «временный вывоз» готовых ювелирных изделий, вывозимых для показа на зарубежных выставках и ярмарках, будет взиматься сбор в размере 1 базовую расчётную величину (340 тысяч сумов).
С 1 октября 2024 года по 1 октября 2027 года от уплаты таможенной пошлины будут освобождены не производимые в Узбекистане и используемые в ювелирной отрасли оборудование, упаковочная и этикеточная продукция, импортируемые по утверждаемым перечням.
С 1 ноября будет запрещено выставлять на продажу и реализовывать в розничной торговле ювелирные изделия, произведённые за рубежом и не имеющие документов, подтверждающих уплату таможенных платежей. При этом такой порядок не будет применяться в отношении ювелирных изделий, которые до 1 сентября 2024 года были учтены (оприходованы).
Лом и отходы драгоценных металлов и металлов, плакированных драгоценными металлами, будут включены в перечень специфических товаров, экспорт которых производится на основании лицензии.
Вывоз за пределы таможенной территории Узбекистана полуфабрикатов ювелирных изделий, по которым не имеется заключение Пробирной инспекции, будет запрещен.
Физическим лицам будет разрешено вывозить за пределы таможенной территории Узбекистана без заполнения пассажирской таможенной декларации готовые ювелирные изделия из серебра весом до 200 гр, из золота и иных драгоценных металлов — до 65 гр, а изделия весом, превышающим вышеуказанные, — на основании пассажирской таможенной декларации.
Отметим, в ноябре 2023 года указом президента было разрешено вывозить из Узбекистана ювелирные изделия стоимостью до 100 млн сумов без заполнения таможенной декларации.
До 1 января 2027 года импортные таможенные пошлины по готовым ювелирным изделиям, ввозимым на территорию Узбекистана, будут снижены с 20% до 10%.
До 1 января 2025 года в Ташкенте, Бухарской, Наманганской, Самаркандской и Хорезмской областях будет налажена деятельность пунктов по оказанию услуг ускоренного определения пробы ювелирных изделий.