Sud “Navoiyazot"ning Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasiga qarshi da’vosini qanoatlantirmadi.
11-iyun kuni Raqobat qo‘mitasi “Navoiyazot"ga monopoliyaga qarshi qonunchilikni buzgani yuzasidan ish qo‘zg‘atgandi.
Ma’lum qilinishicha, qo‘mita korxona ishlab chiqargan yuqori likvidli va monopol turdagi mahsulotlar birja orqali sotilishida narx manipulyatsiyasi holatlarini aniqlagan. Buning oqibatida taklifning sun’iy ravishda kamaytirilishi narxlarning o‘rtacha 10 foizdan 50 foizgacha oshishiga olib kelgan.
Xususan, qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, “Navoiyazot” ishlab chiqarilgan karbamid, sulfat ammoniya va superfosfatning to‘liq hajmlarini sotuvga qo‘ymagan. Mineral o‘g‘itlarning barcha turlari bo‘yicha davlat korxonasi ustun mavqega ega va tegishli reyestrga kiritilgan.
Bundan tashqari, qo‘mitaning ta’kidlashicha, davlat kompaniyasi polivinilxlorid va formalin narxini manipulyatsiya qilgan. Ularga nisbatan ham monopol tovarlarni faqat birja orqali sotish talablari mavjud.
Monopoliyaga qarshi organning xulosasiga ko‘ra, 2021−2023-yillarda “Navoiyazot” yuqorida qayd etilgan barcha turdagi 57,2 ming tonna mahsulotni auksionga qo‘ymagan, bu esa narxlarning oshishiga olib kelgan. Narxlarni oshirib yuborishdan korxonaning asossiz foydasi 20,5 milliard so‘mga baholanmoqda.
Ushbu faktlar asosida qo‘mita “Navoiyazot"ga nisbatan ish ochgandi. Korxonaga qonunbuzarliklarni bartaraf etish va kelgusida ularning oldini olish bo‘yicha ko‘rsatma berilgan.
“Navoiyazot"ning munosabati va sud qarori
“Navoiyazot"ning ta’kidlashicha, qo‘mita avvalroq kompaniyaning 2018−2023-yillardagi faoliyatini o‘rganib, korxona asossiz daromad olganini bildirgan. Shundan so‘ng “Navoiyazot” Toshkent shahri tumanlararo ma’muriy sudiga ariza bilan murojaat qilgan va sud o‘tgan yilning 8-noyabrida shikoyatni qanoatlantirib, qo‘mita komissiyasining qarorini haqiqiy emas deb topgan.
Joriy yilda qo‘mita kompaniyaning 2021−2023-yillardagi faoliyatini qayta o‘rganib chiqqan va birjalarda yuqori likvidli va monopol mahsulotlarni sotish bo‘yicha talablar buzilganini aniqlagan. Tashkilot Raqobatni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga 20,5 milliard so‘m miqdoridagi asossiz daromadni undirishga qaror qilgan.
“Navoiyazot” monopoliyaga qarshi organ va fond birjasini “korxonada mavjud texnologik jarayonlardan kelib chiqqan holda” belgilangan hajmda va muddatlarda kimyoviy mahsulotlar birjaga chiqarilmagan holatlar to‘g‘risida yozma ravishda muntazam xabardor qilib borishini ma’lum qilgan. Kompaniyaning qayd etishicha, holat qasddan qilinmagan.
Yetkazib beruvchi ma’lumotlariga ko‘ra, 2021−2023-yillarda birjaga 3,29 million tonna mineral o‘g‘it qo‘yilgan, shundan 2,37 million tonnasi xarid qilingan.
Kompaniya asossiz daromadni undirish maqsadida ushbu qarorni haqiqiy emas deb topish uchun sudga murojaat qilgan.
Biroq, Raqobat qo‘mitasining ma’lum qilishicha, 23-iyul kuni Toshkent tumanlararo ma’muriy sudi “Navoiyazot"ning monopoliyaga qarshi organ qarori ustidan shikoyatini rad etgan.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi “Lukoyl” shu’ba korxonasini “Raqobat to‘g‘risida"gi qonun talablarini hamda birja auksionlarida yuqori likvidli va monopol tovarlarni sotish qoidalarini buzganlikda aybdor deb topgandi. Qo‘mita asossiz olingan daromadni qaytarishga qaror qilgandi.

Суд отклонил иск компании «Навоиазот» в отношении Комитета по конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана.
11 июня Комитет по конкуренции возбудил дело о нарушении антимонопольного законодательства компанией «Навоиазот».
Сообщалось, что при реализации госпредприятием высоколиквидной и монопольной продукции на бирже были выявлены случаи манипуляции ценами. Объёмы товаров на продаже искусственно занижались, из-за чего их стоимость увеличивалась на 10−50%.
В частности, по данным комитета, «Навоиазот» не выставлял на продажу объёмы произведённого карбамида, сульфата аммония и суперфосфата целиком. По всем перечисленным видам минеральных удобрений госкомпания занимает доминирующее положение и входит в соответствующий реестр.
Кроме того, как отмечал комитет, госкомпания манипулировала ценами на поливинилхлорид и формалин. Они также подпадают под требования о продаже монопольных товаров исключительно через биржу.
По заключению антимонопольного органа, в 2021−2023 годах «Навоиазот» не выставил на торги 57,2 тысячи тонн всех вышеупомянутых видов продукции, что привело к росту цен. Необоснованная прибыль предприятия за счёт завышенных цен оценивается в 20,5 млрд сумов.
По этим фактам комитет возбудил в отношении «Навоиазота» дело. Компании было направлено предписание устранить нарушения и не допускать их в будущем.
Реакция «Навоиазота» и решение суда
В «Навоиазоте» заявили, что комитет ранее изучал деятельность компании в 2018—2023 годах и отмечал, что предприятие получило необоснованные доходы. Тогда «Навоиазот» подал заявление в Ташкентский межрайонный административный суд, который 8 ноября прошлого года удовлетворил жалобу и признал решение комиссии комитета недействительным.
В этом году комитет повторно проверил деятельность компании за 2021−2023 годы и установил нарушение требований о продаже высоколиквидной и монопольной продукции на биржах. Ведомство постановило взыскать необоснованные доходы в 20,5 млрд сумов в Фонд содействия развитию конкуренции.
«Навоиазот» заявил, что регулярно уведомлял антимонопольный орган и биржу в письменной форме о случаях невыпуска химической продукции на биржу в установленном объёме и указанные сроки «исходя из существующих в компании технологических процессов». Предприятие отмечает, что это не делалось умышленно.
По данным поставщика, в 2021—2023 годы на биржу выставлено 3,29 млн тонн минеральных удобрений, из этого объёма куплено 2,37 млн тонн.
Компания обратилась в суд с заявлением о признании и этого решения о взыскании необоснованных доходов недействительным.
Однако, по сообщению Комитета по конкуренции, Ташкентский межрайонный административный суд 23 июля отклонил жалобу «Навоиазота» к антимонопольному органу.
Ранее Комитет по конкуренции признал дочернюю компанию «Лукойла» виновной в нарушении требований закона «О конкуренции» и положения о продаже высоколиквидных и монопольных товаров на биржевых торгах. Ведомство постановило вернуть необоснованно полученные доходы.