Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu 24-iyul kuni AQSh Kongressi Vakillar palatasida nutq so‘zladi. U HAMAS ustidan “to‘liq g‘alaba"ga erishishga va’da berdi va AQShni qurol yetkazib berishni tezlashtirishga chaqirdi, deb xabar bermoqda CNN.
“Isroil HAMASning harbiy salohiyati va G‘azodagi qudratini yo‘q qilib, barcha garovga olinganlarni uylariga olib kelgunimizcha kurashadi. Bu to‘liq g‘alaba degani. Biz bundan kam narsa bilan kifoyalanmaymiz”, — dedi Netanyahu.
U urushdan keyingi G‘azo bo‘yicha ham o‘z qarashlarini bayon qildi. “Urush tugaydigan kun haqidagi tasavvurim qurolsizlangan va deradikallashtirilgan G‘azodir”, — dedi bosh vazir.
Netanyahu Isroil G‘azoni bosib olishga intilmasligini, biroq anklav boshqa “tahdid tug‘dirmasligini” ta’minlash uchun yaqin kelajakda “xavfsizlik nazoratini saqlab qolishi” kerakligini yana bir bor ta’kidladi.
“G‘azoda Isroilni yo‘q qilishga intilmaydigan falastinliklar boshqaradigan fuqarolik ma’muriyati bo‘lishi kerak. Bu biz talab qilish va olish huquqiga ega bo‘lgan asosiy narsa”, — dedi Isroil hukumati rahbari.
Netanyahu Isroilga qarshi G‘azoda falastinliklar genotsidi ayblovlarini “o‘ta g‘ayritabiiy tuhmat”, Isroil anklav aholisini ochlikda tutib turgani haqidagi da’volarni esa “mutlaqo bema’nilik” deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Isroil hukumati G‘azoga “insonparvarlik yordami bo‘lgan 40 mingdan ortiq yuk mashinasini” o‘tkazib yuborgan. CNN`ning qayd etishicha, BMT bu raqamni tasdiqlamagan. Tashkilot ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo aholisining 96 foizi hozirda “inqiroz” darajasida yoki undan yuqori darajada oziq-ovqat tanqisligiga duch kelmoqda.
Netanyahu, shuningdek, uni hibsga olish uchun order berishi kutilayotgan Xalqaro jinoiy sudni (XJS) “Isroilning qo‘llarini kishanlashga urinishda” aybladi. Bunday harakat “barcha demokratik mamlakatlarning terrorizmga qarshi kurashish qobiliyatini” xavf ostiga qo‘yadi, dedi Isroil bosh vaziri.
Netanyahu G‘azo urushini Isroil tomonidan Amerika manfaatlari yo‘lida olib borilayotgan Eronga qarshi urush sifatida ko‘rsatdi.
“Eron Amerikaga chinakamiga qarshi turish uchun avvalo Yaqin Sharqni zabt etishi kerakligini tushunadi. Buning uchun u o‘zining ko‘p sonli vositachilaridan, jumladan, xusiylar, Hizbulloh va HAMASdan foydalanadi. Biroq Yaqin Sharqning qoq markazida Eron yo‘lida bitta mag‘rur amerikaparast demokratiya turibdi — bizning mamlakatimiz, Isroil davlati, — dedi u. — Shu sababli Isroil HAMASga qarshi kurashayotganda, biz Eronga qarshi kurashamiz. Biz Hizbulloh bilan kurashayotganda, Eronga qarshi kurashamiz. Xusiylar bilan kurashayotganda, Eronga qarshi kurashamiz”.
Isroil hukumati rahbari AQShni “G‘azodagi urushni tezroq tugatish” va “Yaqin Sharqda kattaroq urushning oldini olishga yordam berish” uchun o‘z mamlakatiga harbiy yordam yetkazib berishni tezlashtirishga chaqirdi.
Netanyahu butun dunyoda, jumladan, AQShda bo‘lib o‘tayotgan urushga qarshi va Falastinni qo‘llab-quvvatlovchi namoyishlarni “Isroilga qarshi” deb atadi va namoyishchilar “uyalishi kerak” dedi. “Aniqlik yaxshilik va yomonlik o‘rtasidagi farqni tushunishdan boshlanadi. Isroilga qarshi namoyishchilarning ko‘pchiligi yovuzlik tomonida turishni tanlaganiga aqlbovar qilmaydi. Ular HAMASni qo‘llab-quvvatlayapti. Ular zo‘ravon va qotillarni qo‘llab-quvvatlayapti”, — dedi u.
CNN`ning qayd etishicha, Netanyahuning nutqi 52 daqiqa davom etgan va asosan respublikachilar tomonidan olqishlar bilan kutib olingan. AP xabariga ko‘ra, Kongressning 60 dan ortiq demokrat a’zosi, jumladan, Vakillar palatasi sobiq spikeri Nensi Pelosi ham majlisni boykot qilgan. Kongressning Falastin millatiga mansub yagona a’zosi Rashida Tlaib Netanyahu nutqi chog‘ida “Urush jinoyatchisi” va “Genotsidda aybdor” degan yozuvni ko‘tardi, deb yozdi NBC News.
Netanyahu nutqi davomida minglab namoyishchilar Kapitoliy tepaligi atrofida to‘plandi, deb yozmoqda CNN. Ular Amerika bayroqlari va Isroil bosh vazirining suratlarini yoqib yuborgan. Netanyahu nutqida ularni “Eronning foydali ahmoqlari” deb atadi.
• Bu Binyamin Netanyahuning AQSh Kongressidagi to‘rtinchi nutqi bo‘ldi, bundan avvalgisi 2015-yilda bo‘lgan. Shu tariqa u tarixda amerikalik qonunchilar oldida eng ko‘p chiqish qilgan xorijiy liderga aylandi.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выступил 24 июля с речью в Палате представителей Конгресса США. Он пообещал добиться «полной победы» над ХАМАС и призвал США ускорить поставки оружия, передаёт CNN.
«Израиль будет сражаться до тех пор, пока мы не уничтожим военный потенциал ХАМАС и его власть в Газе и не вернём всех наших заложников домой. Именно это означает полную победу. Ни на что меньшее мы не согласимся», — заявил Нетаньяху.
Он также изложил то, какой видит послевоенную Газу. «Моё видение того дня [когда завершится война] — это демилитаризованная и дерадикализованная Газа», — сказал премьер.
Нетаньяху вновь повторил, что Израиль не стремится к оккупации Газы, но в обозримом будущем должен «сохранить за собой контроль над безопасностью», чтобы гарантировать, что анклав «больше не будет представлять угрозу».
«В Газе должна быть гражданская администрация, управляемая палестинцами, которые не стремятся уничтожить Израиль. Это фундаментальная вещь, которую мы имеем право требовать и получать», — заявил глава израильского правительства.
Обвинения Израиля в геноциде палестинцев в Газе Нетаньяху назвал «возмутительной клеветой», а утверждения, что Израиль морит голодом жителей анклава, «абсолютной чушью». По его словам, израильские власти пропустили в Газу «более чем 40 тысяч грузовиков с гуманитарной помощью». CNN отмечает, что ООН не подтверждает эту цифру. По данным организации, 96% населения Газы сейчас сталкиваются с нехваткой продовольствия на «кризисном» уровне или выше.
Нетаньяху также обвинили Международный уголовный суд (МУС), который должен выдать ордер на его арест, «попыткой сковать руки Израиля». Такой шаг поставит под угрозу «способность всех демократических стран бороться с терроризмом», сказал израильский премьер.
Нетаньяху представил войну в Газе как войну против Ирана, которую Израиль ведёт в американских интересах.
«Иран понимает, что для того, чтобы бросить Америке настоящий вызов, он должен сначала завоевать Ближний Восток. Для этого он использует своих многочисленных посредников, включая хуситов, „Хезболлу“ и ХАМАС. Однако в самом сердце Ближнего Востока на пути Ирана стоит одна гордая проамериканская демократия — наша страна, государство Израиль, — заявил он. — Поэтому, когда Израиль борется с ХАМАС, мы боремся с Ираном. Когда мы боремся с „Хезболлой“, мы боремся с Ираном. Когда мы боремся с хуситами, мы боремся с Ираном».
Глава правительства Израиля призвал США ускорить поставку военной помощи его стране, чтобы «быстрее закончить войну в Газе» и «помочь предотвратить более масштабную войну на Ближнем Востоке».
Нетаньяху назвал антивоенные и пропалестинские демонстрации, которые проходят в разных странах мира, включая США, «антиизраильскими» и заявил, что протестующим «должно быть стыдно». «Ясность начинается с понимания разницы между добром и злом. Невероятно, что многие антиизраильские протестующие предпочитают стоять на стороне зла. Они поддерживают ХАМАС. Они поддерживают насильников и убийц», — сказал он.
CNN отмечает, что выступление Нетаньяху длилось 52 минуты и сопровождалось аплодисментами, в основном от республиканцев. По данным AP, более 60 членов конгресса от Демократической партии бойкотировали заседание, включая бывшего спикера Палаты представителей Нэнси Пелоси. Рашида Тлаиб, единственный член конгресса палестинского происхождения, во время речи Нетаньяху держала табличку с надписями «Военный преступник» и «Виновен в геноциде», пишет NBC News.
Во время выступления Нетаньяху вокруг Капитолийского холма собрались тысячи протестующих, пишет CNN. Они сжигали американские флаги и изображения израильского премьера. Нетаньяху в своей речи назвал их «полезными идиотами Ирана».
- Это четвёртое по счету выступление Биньямина Нетаньяху в Конгрессе США, последнее было в 2015 году. Таким образом, он стал иностранным лидером, который чаще всего в истории выступал перед американскими законодателями.